מה עשה רכב תצפית בהפגנת המחאה בת"א

פעילים רבים הופתעו לראות רכב צבאי-למראה בעל אמצעים מתקדמים לצד כוחות המשטרה. הפעילים חששו שבמשטרה נעזרים בו לפזר ההפגנה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

פעילים חברתיים רבים, שבאו אתמול (שבת) להפגנת המחאה החברתית בתל אביב, הופתעו לראות במקום כלי רכב צבאי-למראה. חלקם אף חששו כי נעשה שימוש באמצעים צבאיים לפיזור ההפגנה. מתברר כי מדובר ברכב מסוג האמר שעליו הורכב אמצעי תצפית המכונה בצבא "ראקון". אמצעי זה נכנס לשימוש בצה"ל ב-2001 ושימש בעיקר ללוחמה באזור לבנון. בשנים האחרונות נכנסה המערכת לשימוש גם במשטרת ישראל, והיא מופעלת על ידי כוחות משמר הגבול.

מדובר באמצעי תצפית שפותח על ידי רפא"ל ומסתמך על מכ"ם עם יכולת להבחין בבני אדם ממרחק של כ-10 קילומטרים, ובעצמים גדולים יותר אף מ-20 קילומטרים. המערכת, שפועלת כמעט בכל מזג אוויר, מסוגלת להרים את המצלמה שנמצאת בה לתורן בגובה של כתשעה מטרים. באמצעות חיישנים אוטומטיים המערכת מזהה תנועות חשודות ואף מבצעת סריקה של אזורים.

רכב "ראקון" בהפגנה בתל אביב, אתמולצילום: הדר כהן

בתקופה האחרונה רבו המקרים בהם השתמשו במשטרה במערכת, בעיקר במישור הפלילי. השוטרים נעזרים בראקון בעיקר ביישובים כפריים הסובלים ממכת פריצות. המערכת יכולה לתצפת ממקום מרוחק על היישוב ולדווח לכוחות סמויים בתוכו על חדירה של גנבים, פורצים או על כל אירוע פלילי אחר. אף על פי שבמשטרה עושים שימוש במערכת גם בהפגנות, נדיר להבחין בה בשטח עירוני. יש לציין כי בעבר הציגה המשטרה את הראקון בתערוכות ובימים פתוחים, לרבות ביום העצמאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ