האוהלים חוזרים |

מאהלים חדשים הוקמו בתל אביב, בבאר שבע ובאשדוד

יוזמי המאהלים בכיכר רבין ובאשדוד ביקשו מתומכיהם שלא להגיע כתומכי מפלגות כלשהן. מאהל נוסף יוקם מחר גם במודיעין

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

במקביל להתחממות הפגנות המחאה, גם המאהלים שבים אל מרכזי הערים. היום (ראשון) נפתחו מאהלים בכיכר רבין בתל אביב, בבאר שבע ובאשדוד ומחר יפתח מאהל במודיעין. ניכר כי המאהלים שנפתחו השנה, כולל המאהל שבגן הסמוך לרכבת מרכז בתל אביב, שונים ביחס לאלה שהוקמו אשתקד. הפעילים בתל אביב ובאשדוד אף ביקשו מפורשות מתומכיהם שלא להגיע למאהלים עם שלטים או חולצות המזוהים עם מפלגות כלשהן.

כבר לפני מספר שבועות, בטרם חודשה המחאה, קיבל הפעיל החברתי תמיר חג'ג' אישור מעיריית תל אביב להקים אוהל בכיכר רבין, שבה הוקמו בעבר מאהלי מחאה. לדבריו, העירייה לא אישרה לו להתחבר לחשמל. "רון חולדאי עושה דווקא כדי לייאש את המפגינים. היה פה חשמל עד ששמתי את האוהל", טען. שותפיו של חג'ג' ליוזמה הם איל עופר, שנטל חלק במחאה נגד מחירי הקוטג', שחר עבוד, המשמש יו"ר אגודת הסטודנטים במכללת בית ברל והפעילה הפמיניסטית פליאה קטנר.

הערב כינסו השלושה מסיבת עיתונאים מאולתרת באוהל. חג'ג' הסביר כי הקים את המאהל כדי לאחד את קבוצות המחאה השונות. הוא פנה אל ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי "בתור מצביע ליכוד, אני מתבייש בך ובמפלגתך. הטיל האיראני לא מפחיד אותי כמו הטיל הכלכלי שאתה שולח עלי ועל משפחתי". חג'ג' קרא למצביעי הליכוד "לעשות בדק בית, להסתכל על הילדים, החברים וההורים הקשישים ומצבם הכלכלי המידרדר".

למסיבת העיתונאים הגיעו 60 אנשים. "זאת מחאה בוגרת", אמר איל עופר, וניסה להתמקד ביוקר המחייה כדי לבלוט מול שאר פלגי המחאה החברתית, "מי ששבר זגוגיות ירה בלב של המחאה". 

באשדוד הוקם מאהל מחאה של אמהות חד-הוריות, בנוכחות דפני ליף. רונה מור, שיזמה את הקמת המאהל, ביקשה מתומכי המחאה שלא להגיע עם שלטים או חולצות של מפלגות. "מפלגת העבודה מנסה לנכס את המחאה, כשהמחאה היא של כל העם", הסבירה. מור הוסיפה כי היא נרתעת מהאפשרות שעיריית אשדוד תתמוך במחאה. "בקיץ הקודם המאהל היה קשור לעירייה, וזה מה שגרם לאנשים להיות סקפטים גם השנה", אמרה, "העירייה או תנועות נוער לא ינהלו אותי. זאת מחאה נגד הממשלה והבנקים. גם אין לי עניין שמפלגות יבואו וינכסו אותה".

עם הקמת המאהל באשדוד התבקשו המוחים לרדת מהדשא למדרכה אך סירבו. "הגיע פקח עירייה שאמר לי 'עכשיו מפורק'", סיפר משה כהן, פעיל בתנועת "הלא נחמדים", "אמרתי לו שיש אישורים מהמשטרה. הוא השיב שיש כאן ממטרה. שאלתי אותו אם הממטרות לא יותר חשובות מהמחאה, יותר חשובות מהאנשים? האוהל לא יפורק. אנחנו נשארים פה ומגיעים עוד אנשים".

בבאר שבע כבר הוקמו שלושה אוהלים כחלק ממאבק הבית הפתוח בעיר העתיקה לקיים פעילויות במרחב הציבורי מבלי לקבל עליו קנסות. השבוע מתוכננת לקום במקום תחנת רדיו בשם 'רדיו סמילנסקי' שתמחה על המסחור ברדיו המקומי. "זה מאהל לא פוליטי, אלא אמנותי ואנושי", מסביר גיא רימון, שמתכנן לישון באוהלים עם חבריו, "זה אוהל שמדבר על החופש לעשות דברים טובים. מגיעים לפה גם חרדים". לדבריו, העירייה לא מרוצה מהפעילות בשל הגישה העצמאית של המקום. "אנחנו לא רוצים את החסות הממסדית. והם שולחים לנו נגידי תרבות", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ