לראשונה: בדואים ישתתפו בתכנון שכונתם החדשה

במסגרת יישום "תוכנית פראוור" ליישוב מחדש של הבדואים בדרום, תיבנה שכונה חדשה לבני שבט אל-עזאזמה בשטח שעליו הם יושבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בני שבט אל-עזאזמה, המתגוררים סמוך ליישוב שגב שלום, יתכננו יחד עם אנשי הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב את השכונה החדשה שתיבנה להם בשיפוליו המערביים של היישוב. זהו שיתוף פעולה ראשון מסוגו של הבדואים עם הרשות, במסגרת יישום "תוכנית פראוור".

שבט אל-עזאזמה מונה כ-14,000 איש, היושבים כיום באזור רמת בקע, רמת חובב וכלא באר שבע. לפי הרשות, הושגה הסכמה עם כמחצית מבני השבט על בניית השכונה החדשה בשטח שעליו הם יושבים, צמוד ליישוב. השכונה, שזכתה לשם "גבעת צאן", תוגדר כהרחבה של שגב שלום. התושבים יקבעו יחד עם אנשי התכנון את אופן חלוקת המגרשים, את מיקום המסגד, המרפאות וסניף טיפת החלב, ואת פיזור החממות והלולים.

בכנס שנערך בשבוע שעבר בשגב שלום, בו הוצגו עיקרי שיתוף הפעולה, קרא השר בני בגין, האחראי על יישום דו"ח פראוור, לתושבים להירתם למשימה. "יש רק גוף אחד שיכול לפתור את המצוקה של הבדואים בנגב וזו ממשלת ישראל. הממשלה הזו לא רק יכולה, אלא גם רוצה להביא לפתרון מערכתי מקיף של הסוגיה. רק יחד אתכם ניתן יהיה לממש את התוכנית הגדולה הזאת. אני קורא לכם לעבוד איתנו על מנת להביא עתיד טוב יותר לילדים בנגב".

השר בני בגין בביקור בשגב שלום, לפני כחצי שנהצילום: אילן אסייג

ואולם ראש מועצת הכפרים הלא-מוכרים, איברהים אל-וקילי, שהשתתף במפגש, אמר כי פתרון מסוג זה יכול להתאים רק כאשר התושבים נשארים על אדמתם, ולא נאלצים לעבור ליישובים קיימים. "אנחנו כעיקרון בעד הרחבת היישובים, והיא יכולה להיות פתרון למצוקת הדיור בתוך שגב שלום, אבל אנחנו מתנגדים להעברת אנשים מיישוביים סמוכים ומאדמתם להרחבות", אמר אל-וקילי. "אם התושבים נמצאים בתוך היישוב, אין לנו שום בעיה עם כך, ואנחנו בעד הרחבת גבולות היישוביים הקיימים", הוא הוסיף.

ראש הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב, יהודה בכר, אמר עם זאת כי זהו רק מהלך ראשון של שיתוף פעולה עם התושבים. "הרשות תמשיך לעשות כל שביכולתה על מנת לקדם את נושא הסדרת ההתיישבות בשיתוף פעולה הדוק עם הרשויות והתושבים", אמר. לדבריו הצטרף אלוף במילואים דורון אלמוג, שעומד בראש צוות היישום של דו"ח פראוור, שאמר כי "הפיתוח יוביל לשינוי דרמטי באיכות החיים של הבדואים בנגב בשנים הקרובות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ