יניר יגנה

עשרות משפחות מקרית מלאכי כועסות ומתוסכלות: הן השקיעו את מיטב כספן כדי לקנות את בית החלומות שלהן, אך נשארו ללא בית. המשפחות ממתינות כבר כשנה וחצי לקבל את דירתן בפרויקט לב הפארק בעיר, אבל בשבוע שעבר הודיעה המועצה הארצית לתכנון ובניין באופן סופי – הבניין לא מאושר. כעת, הדיירים חושבים על פלישה.

לפני כחודשיים נחשפה על ידי המשטרה פרשת קרית מלאכי, שבה נחשד ראש העיר מוטי מלכה בעבירות מין ובקבלת שוחד מקבלני בניין בעיר. אחד הפרויקטים שעסקה בהם חקירת המשטרה הוא לב הפארק של חברת ש.י. שפץ וקנין בע"מ, שאחד מבעליה נעצר יחד עם מלכה. הקומפלקס כולל שלושה בניינים, בהם אחד שדירותיו נקנו, אך הוא ריק מדיירים, עקב סירובן של הוועדות המחוזיות והארציות לתכנון ובנייה לנפק לו אישור אכלוס, עקב חריגות בנייה רבות.

18 משפחות מתוך ה-29 שקנו דירות בבניין השלישי של הפרויקט כבר שכרו שירותי עורך דין כדי להבין את זכויותיהן. אתמול בערב הן נפגשו כדי לתכנן את הצעדים הבאים שלהן.

"למעשה מדובר במשפחות שקנו דירה מקבלן, הסתמכו על היתר בנייה שהרשות המקומית נתנה לקבלן להקמה של בניין בן 6 קומות, בפועל התברר שהוא בנה בניין בן 9 קומות ופלש לשטחי ציבור - את החנייה ואת חדר החשמל הוא הקים על שטח ציבורי, בעקבות כך הוועדות סירבו לתת לו את טופס האכלוס. לכן הדיירים לא יכולים להיכנס לביתם", אומר עו"ד רון סמוראי, המייצג את המשפחות, "כל אחד שילם כ-700,000 שקלים, כולם נמצאים כשנה וחצי אחרי המועד האחרון למסירת הדירות ולמעשה כולם משלמים משכנתא ושכר דירה. הם שילמו על מטבחים ותוספות רבות. יש להם נזקים עצומים ונגרם להם סבל רב".

רוכשי הדירות ברקע בניין "לב הפארק". שוקלים לפלוש לדירותיהםצילום: אילן אסייג

לפני כשנתיים רכש ישראל עמרם (60) דירה בפרויקט ב-850,000 שקלים. "מכרתי את הבית הקודם שלי בקרית מלאכי בהפסד כי רציתי לשלם לקבלן ולרכוש את הדירה החדשה. לאחר מכן שכרתי בית בקרית מלאכי. חשבתי שזה לתקופה קצרה”, מספר עמרם בכאב, "השקענו בבית עשרות אלפי שקלים בתוספת לקנייה. הערך של הבית שקנינו עלה מאז במאות אלפי שקלים, שאותם לא נזכה לראות, למרות שיש לנו ערבויות על הקנייה".

עמרם טוען כי נקלע למצב כלכלי קשה מאז הקנייה. ”הקבלן אמר לנו שתוך חודשיים זה ייגמר וזה נמשך עד עכשיו. כל הכסף שלי נגמר על שכירות. הקבלן נותן לנו 500 דולר לשכירות. לאיזה בית זה מספיק? תנאי המחיה שלי הידרדרו. גרים אתי בבית עוד שלושה ילדים שישנים על הרצפה, בדירה של חדר וחצי,  כי אין לי כסף לבית אחר. אין לי אפילו מזגן בבית. אני לא מבין את ההחלטה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה שבעצם מענישה אותנו, במקום להעניש את הקבלן".

גם אהובה מזגני ואחיה קנו לפני כשנתיים דירה בבניין בשביל אביה שהיה חולה סיעודי. בזמן ההמתנה, האב מת ולא זכה לעבור לביתו החדש.

עו"ד נעמי וייל, המייצגת את חברת ש.י. שפץ וקנין בע"מ, מסרה בתגובה כי "הקבלן עומד בהתחייבותו לשלם לדיירים 300 דולר כשכר דירה עד שייכנסו לדירותיהם. מבחינת הקבלן, הדירות הושלמו זה מכבר, אבל עקב לחצים של הוועדה המחוזית לא ניתן היה לקבל היתר לאכלוס הדירות. עד היום לא נמצא שום קשר בין פרויקט לב הפארק לפרשת קרית מלאכי".

ממשרד הפנים נמסר כי "הקבלן פעל בניגוד לחוק, ובנה דירות נוספות שלא אושרו בתוכנית הבנייה במקום. לנוכח זאת, הוועדה לא יכולה להכשיר את עבירות הבנייה, הכוללות בניית חניות במקום שטחי ציבור ותוספת יחידות דיור שגורמת לצפיפות בשכונה ופוגעת בתושבים. אם התושבים רואים עצמם נפגעים, הם רשאים לפנות לערכאות משפטיות נגד הקבלן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ