הרב ברלנד קורא להתערב בסוריה: "להציל את הישמעאלים"

מייסד ישיבת "שובו בנים", הרב אליעזר ברלנד, מאמין בפריצת גבולות כעיקרון דתי. אחרי שתלמידיו פרצו לקבר יוסף, הוא קורא להציל את אומללי סוריה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

עולם ללא גבולות; סולידריות בין איש לרעהו, גם של יהודי עם ערבי, חביב אדם שנברא בצלם; בכל אדם, גם גוי, גם "ישמעאלי", מנצנץ ניצוץ אלוקי - כל אלה רעיונות שלא שומעים הרבה, בוודאי לא מצפים להיתקל בהם בנאום של ראש ישיבה השוכנת בלב הרובע המוסלמי בירושלים, ובטח של ב"כנס התעוררות" שאליו הצטרפו כל חסידיו החרדים יחד עם אלפי ישראלים חילונים ומסורתיים. אך בשביל הנואם, הרב אליעזר ברלנד, מהבולטים שברבני חסידות ברסלב וגם המסתורי שבהם, כל הערבובים אפשריים.

ביום חמישי בערב, כשחצי עולם ישב מול חצי גמר היורו, אצטדיון וינטר ברמת גן אירח משחק אחר לגמרי. הקהל - 7,000-6,000 איש ששילמו 100 שקל לכרטיס, ועוד קבוצה לא קטנה שהוציאה 500 שקל על כסא ביציע האח"מים. נשים מצד אחד, גברים מצד שני, חסידים עטורי זקן וילדיהם, לצד חילונים שהשיגו כיפה ובאו לשמוע את הצדיק שבא לעיר. בלי הופעות, בלי גימיקים, בלי זיקוקים, בלי מנחה. הרב ברלנד נטו.

מייסד קהילת החוזרים בתשובה "שובו בנים" סחף את האצטדיון עם חזון דתי-רדיקלי, בו אין גבולות ועכבות. רעיונותיו עוררו עניין ולא מעט תהיות, כמו למשל האם זהו ג'ון לנון עם זקן ופיאות, או שזהו הצדיק החסידי המפורסם שאוהב ללכת על הקצה? הכותרת הרשמית בלילה הלבן של וינטר היתה "אין חילונים בעולם", אבל זו לא היתה הכותרת היחידה.

הרב ברלנד ב"כנס ההתעוררות" באצטדיון וינטר ברמת גןצילום: הדר כהן

פרק נכבד בנאומו הוקדש למצב בסוריה. "טובחים כל יום מתחת לאפנו", אמר ברלנד לאחר פירוט קציר הדמים של הימים האחרונים, "אומות העולם ממלאות את פיהן מים, ואנחנו עם ישראל, עם הצדק, עם המצפון, עם היושר, המצפון של כל העולם כולו. כל העולם כולו נושא עיניו לעם ישראל, כל העולם כולו מאמין בעם ישראל ... אנחנו צריכים להתייצב מול כל העולם כולו ולדרוש התערבות מיידית בסוריה, להפסיק את הטבח הנורא, להפסיק את הרדיפות הנוראות של כת השביחה וכל הצבא ולעמוד לימין האומללים האלה, המסכנים האלה, לא משנה שהם ישמעאלים, ולא משנה אם יגדלו משם אחרי זה מחבלים, דבר ראשון להציל את הילדים האומללים, ילדות, תינוקות, נשים, זו המשימה הראשונה". לנשיא רוסיה פוטין, פטרונו של אסד, הוא קרא "ראש המחבלים, ראש הרשעים".

אין עוד רב חרדי שמתעניין באזרחי סוריה הלא-יהודים ודורש לקחת אחריות על הקורבנות הסונים שמעבר לגבול. אבל מה רוצה ברלנד? קשה לדעת, אבל אצל הרב הזה ההתכחשות לגבולות באשר הם - גם כשמדובר בפריצה לשטחי הרשות הפלסטינית ובהפרה של חוקי התנועה - היא עיקרון דתי.

כרטיסים במחיר 100 ש"ח. חסידים חרדים לצד חילונים בכינוסצילום: הדר כהן

גבול קטן שאותו פורץ ברלנד כעת הוא זה של קהילתו, שובו בנים. אף שזהו אחד מחלוצי המחזירים בתשובה בישראל, כבר 12 שנים שהוא לא מופיע מחוץ לקהילתו המונה כיום כ-700 משפחות. יציאתו באה אחרי תקופה ארוכה שבה ספינתו מיטלטלת במים סוערים: מותו לפני שנה של בן יוסף לבנת, אחד מחסידיו, שניסה להסתנן לקבר יוסף בשכם; הפיכה שחולל הרב עצמו נגד בנו ונכדו שלדבריו השתלטו על חצרו; היעלמות פתאומית שלו לבית הבראה בחו"ל, מעבר בין דירות, מסעות ליליים ומרדפים ב-150 קמ"ש בין קברי צדיקים בכל רחבי הארץ.

האם אצטדיון וינטר הוא עוד הרפתקה רוויית אדרנלין? מבחינת חסידי שובו בנים כל תשובה לשאלה הזו טובה - החל מחזון משיחי של ברלנד להכשיר לבבות לגאולה, דרך קירוב לבבות, ועד רצון לגייס תרומות כדי שיוכל לחלק כרטיסי טיסה לאומן לראש השנה הקרוב. העיקר הוא ביטול הגבולות.

ברלנד השמיע בנאומו רעיונות מהפכניים מבחינה חרדית, כמו "אין דבר כזה חילונים" ו"בעצם אין גויים בעולם, כולם בעצם יהודים, כולם יש להם נקודה יהודית, חביב אדם שנברא בצלם". לד"ר צבי מרק, מומחה לברסלב, הרעיונות האלה מזכירים את חב"ד, אף היא תנועה עממית השואפת לפרוץ מחוץ לגבולות החסידות. הוא ציין את השפן החב"דניקי ששלף ברלנד בסוף נאומו: "We Want Moshiach Now" (רוצים משיח עכשיו).

בנאום בווינטר התייצב ברלנד בגלוי נגד גבול עיקרי שאותו הוא מטיף לחצות - המחסומים באזור שכם בואכה קבר יוסף, "הצדיק" החשוב ביותר על פי ברלנד. "כשאני מגיע ליוסף הצדיק, ואני רואה איך שעומדים עם M16, אני אומר להם אתם לא מתביישים? יוסף הצדיק! מה אתם עומדים עם ה-M16?", אמר, "בן אדם יכול לנסוע באמצע היום, אין שום פחד, שום דבר לא. הישמעאלים הם בני דודים שלנו, כולנו בני אברהם יצחק ויעקב, כולנו באים מאותו אבא, מאותו אלוקים, כולנו באים מאותו שורש, מאותו גזע". בזמן שהקהל הריע, רק גבר אחד, שקיבל מקום של כבוד לפני יציע האח"מים, ישב דומם בכסא גלגלים. אחד החסידים לחש לנו, כי זהו הפצוע הקשה ביותר בפיגוע נגד מסתנני שובו בנים לקבר יוסף, שהיה בדצמבר 2003.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ