בית המשפט יחליט היום בעניינה של הילדה איי ג'יי העומדת בפני גירוש

המחוזי בפ"ת הוציא צו מניעה לגירוש והורה לשחררה באופן מיידי עד לדיון. בעתירה הועברה ביקורת על המעצר: טראומה נפשית והגליה תרבותית

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

היום (שני) באחת בצהריים יתקיים בבית המשפט המחוזי בפתח-תקווה דיון בעניינה של הילדה עם אמה לקראת גירוש, והוחזקה במעצר עד שעות הלילה המאוחרות. בחצות הוציא בית המשפט צו מניעה מגירוש וצו לשחרור מיידי של איי ג'יי לידי אביה, עד לקיום הדיון היום.

איי ג'יי, ילידת הארץ בת שש וחצי, נעצרה אתמול יחד עם אמה אנאלין – מהגרת עבודה מהפיליפינים, יממה לאחר סיום הלימודים. מדובר בפעם הראשונה בישראל בה ילדה בגיל זה, הלומדת במערכת החינוך בגן חובה, נעצרת לקראת גירוש. ברשות ההגירה של משרד הפנים הבהירו כי חיכו עד תום שנת הלימודים כדי להתחיל במעצרים.

מתיאס סיימה ביום שישי את גן החובה, ובעוד חודשיים אמורה היתה להתחיל כיתה א'. אמה באה לישראל כעובדת זרה, אולם בדומה לרבים אחרים, איבדה את אשרת העבודה והשהייה שלה בעקבות לידת בתה, ולא עזבה את ישראל.

מפגינים אתמול בתל אביב נגד מעצרה של איי ג'ייצילום: דניאל בר און

היות ומדובר בקטינה תוכן העתירה נותר חסוי, עד לקבלת אישור לפרסום על ידי בית המשפט. עם זאת, העתירה שהוגשה על ידי עורך הדין גיא ברנד, עוסקת בעיקרה באופי המעצר, נגדו נטען כי הוא בגדר גרימת טראומה נפשית לקטינה, הגליה תרבותית מהיום להיום, מעצר שבוצע בצורה שאינה מידתית, וכי לא ייתכן שברירת המחדל היא כליאתה ללא הכנה מוקדמת של ילדה בת 6.

משפחתה של איי ג'יי כלל לא הגישה בקשה למעמד, כיוון שנכון למועד לפני שנתיים, היא היתה צעירה מדי ולא עמדה בתנאי הסף. היום היא עומדת בכל התנאים שנדרשו אז, אך בכל זאת לא ניתנת לה האפשרות לזכות במעמד. כמו איי ג'יי, יש מאות ילדים נוספים שעומדים בפני גירוש, כיוון שלא עמדו אז בקריטריונים.

אתמול בערב צעדו כ-100 בני אדם במחאה על המעצר מביתו של שר החינוך, גדעון סער, לעבר מצודת זאב שבמרכז תל אביב. מוקדם יותר חסמו הצועדים את שדרות רוטשילד בסמוך לביתו של סער. בין הנוכחים בהפגנה היו פעילי עמותת "ילדים ישראלים", ואזרחים פעילים במאבק להכרה בילדי העובדים הזרים. בהפגנה השתתפה גם מורתו של שר החינוך סער בתיכון חד"ש, תמי גורדון. לדבריה, "לא ייתכן שעוצרים ילדה בת שש. הייתי מצפה מגדעון סער, שר החינוך, שיתערב. זו ילדה במערכת החינוך, שיגיד משהו! כמי שהייתה מורה שלו, ויש לי הרבה הערכה אליו, אני מאוכזבת וכואבת, זה נורא בעיני. ציפיתי שירים קול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ