גירוש הילדים

בית המשפט: בת השש מהפיליפינים ואמה יגורשו תוך 20 יום

משפחתה של איי ג'יי מתיאס קיבלה ארכה, שתאפשר לה להיערך ליציאה מסודרת מישראל. השחרור בוצע תמורת ערבות בגובה 30,000 שקלים

טלילה נשר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טלילה נשר

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה הורה לפני זמן קצר לשחרר את איי ג'יי מתיאס ואמה ממעצרן ולאפשר לשתיים להיערך ליציאה מסודרת מישראל יחד עם אב המשפחה, תוך 20 יום. השחרור יבוצע תמורת ערבות בגובה 30,000 שקלים. בכך למעשה פסל בית המשפט את אופן גירוש ילדי העובדים הזרים - כבר עם המעצר הראשון.

איי ג'יי, ילידת הארץ בת שש וחצי, נעצרה אתמול (ראשון) יחד עם אמה אנאלין, מהגרת עבודה מהפיליפינים, יממה לאחר סיום הלימודים. זוהי הפעם הראשונה בישראל בה ילדה בגיל זה, הלומדת במערכת החינוך בגן חובה, נעצרת לקראת גירוש. מתיאס סיימה ביום שישי את גן החובה, ובעוד חודשיים אמורה היתה להתחיל כיתה א'. אמה באה לישראל כעובדת זרה, אולם בדומה לרבים אחרים, איבדה את אשרת העבודה והשהייה שלה בעקבות לידת בתה ולא עזבה את ישראל.

עו"ד גיא ברנד, שהגיש את העתירה בשם המשפחה, מסר בתגובה להחלטת השחרור כי "בית המשפט אמר בצורה ברורה וחדה שהחזקת ילדים בכלא צריכה להיות האופציה האחרונה, וכי יש לשקול שחרור בערבות כדי למלא אחר הוראות החוק מצד אחד ומאידך לא לפגוע פגיעה קשה ובלתי מידתית בקטינה".

איי ג'יי ואמה בבית המשפט בפתח תקווה, היוםצילום: אלון רון

רותם אילן מעמותת ילדים ישראלים בירכה על ההחלטה ומסרה כי "אנו שמחים שגם בית משפט מבין שמקומה של ילדה הוא לא בבית הכלא. עם זאת, אנו מתביישים שמדינה שבוחרת להביא כל כך הרבה עובדים זרים מתייחסת אליהם כאל חפצים ולא כבני אדם. אי ג'יי נולדה בתקופה בה מדינת ישראל אפשרה לה ולאמה להישאר ולחיות בישראל, וכעת היא מגורשת בצורה רטרואקטיבית בעקבות מצב שיצרנו במו ידינו".

משפחתה של איי ג'יי כלל לא הגישה בקשה למעמד, משום שנכון למועד החלטת הממשלה לפני שנתיים, היא היתה צעירה מדי ולא עמדה בתנאי הסף. היום היא עומדת בכל התנאים שנדרשו אז, אך בכל זאת לא ניתנת לה האפשרות לזכות במעמד. כמו איי ג'יי, יש מאות ילדים נוספים שעומדים בפני גירוש, כיוון שלא עמדו אז בקריטריונים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ