פרופ' שטרן: יכולנו להגיע להסדר לפיו רוב החרדים היו מתגייסים

חבר ועדת פלסנר הביע את אכזבתו מהודעת רה"מ על פירוק הוועדה. "החרדים התגמשו, ש"ס היתה מוכנה ללכת כברת דרך גדולה. אני חושש שהחמצנו"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

פרופ' ידידיה שטרן, חבר ועדת פלסנר שפורקה אחר הצהריים, אמר כי טרם הוחלט אם לפרסם את דו"ח הוועדה שכבר נכתב ברובו. בראיון ל"הארץ" אמר שטרן, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה ופרופסור למשפטים באוניברסיטת בר אילן כי "נודע לי על פירוק הוועדה רק לפני שעה, וכעת חבריי ואני שוקלים את צעדינו. אני חושב שיש מתווה טוב שעומד בפני הוועדה, הוא עדיין לא סגור לפרטיו. בסופו של דבר אני מעריך שיחזרו אל המתווה הזה, גם אם זה יכול לקחת שנים עד שזה יקרה. בינתיים אנחנו צפויים לגל של אי הסכמה לאומית שישטוף אותנו משני הצדדים. השואפים להבעיר את מדורת הציבור הישראלי יחככו ידיים בהנאה".

למה לדעתך התמוטטה ועדת קש"ב?

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

"זו דוגמה קלאסית של פוליטיזציה של נושא חברתי. אני חושש שהתוצאות של המתווה המסתמן בוועדה, שלדעתי היתה בהן אפשרות לפתרון של ממש, היו לצנינים בעיני גורמים פוליטיים שהאינטרס שלהם הוא אינטרס של קצוות. מצד אחד ישראל ביתנו והבית היהודי, שלצערי כוונתן המרכזית היתה לפוצץ את האפשרות להסדר על מנת לצבור נקודות פוליטיות, וזה על ידי הוספת חובת שירות לערבים, דבר שהוא עירוב מין בשאינו מינו. דווקא מהצד שכנגד, מהצד החרדי, הצטיירה גמישות שונה מהמקובל בעבר, מה שנתן פתח לתקווה. למיטב ידיעתי, ש"ס היתה מוכנה ללכת כברת דרך גדולה, ואני חושש שעכשיו ייסגרו הדלתות וההישגים שיכולנו להשיג יוחמצו. החשש העיקרי שלי הוא שבעקבות סגירת הדלת בפני ההסדר האופציונלי שהצענו, הציבור הישראלי ייקח לעצמו את הזכות לצאת לכיכרות למען הסדרים חותכים. מצד אחד אנשי מאהל הפראיירים שיחזרו לכיכרות עם הסיסמה הלא מספקת של שוויון, ומצד שני ההנהגה היותר רדיקלית של הציבור החרדי, שתצא נגד כל הסדר, אחרי שחלקה הסכים להתגמש".

האם נתניהו פיטר אתכם בגלל סיבות קואליציוניות?

"אני לא רוצה לדבר פוליטיקה, אבל אני איני מבין כיצד ממנים ועדה שמחציתה אנשי מקצוע, ולפני שהיא מפרסמת את מסקנותיה מפזרים אותה מחשש שמסקנותיה לא יתאימו. אני לא בטוח שיש כאן לא תקינות, ולא משילות, ולא הגינות, ולא מקצועיות ובפרט לא ניסיון אמיתי למצוא הסדר הוגן".

מהם העקרונות המופיעים בדו"ח?

"עקרונותיו הבסיסיים הם לגרום לכך שרוב גדול מקרב החרדים הגברים ילבשו מדי צה"ל תוך תקופה של 6-5 שנים ותוך הבטחה. מצד שני, שהזהות של אותם חרדים לא תשתנה באמצעות השירות שלהם. כדי להגיע ליעד הזה הוועדה הלכה לקראת החרדים, וקבעה דחיית גיוס עד גיל 23-22. בצד השני, החרדים ניאותו, לפחות מאחורי דלתות סגורות, להסכים ליעד הזה והסכימו גם לנקיטת סנקציות, גם קבוצתיות, ובמידה לא בטוחה עדיין סנקציות אישיות. נוצר כאן סיכוי וכל אחד מבין, שסיכוי כזה חייבים לתפוס בשתי ידיים".

"הוועדה התלבטה בין יעדי גיוס ובין מכסות לאברכים, ולמרות שהיא לא הכריעה עדיין - נדמה לי שאם היינו מגיעים להסדר התוכן שלו היה שרוב גדול של החרדים היה לובש מדים. אם זה יתרחש, זה יהיה הישג יוצא דופן לחברה הישראלית כי רוב הגברים בבני ברק או בביתר עילית היו מתגייסים והיחסים בין הסקטורים היו מקבלים גוון אחר. אני מקווה מאוד שהפוליטיקה לא תקלקל את הסיכוי הריאלי להגיע להסדר. המתווה קיים, אפשר להשיג אותו גם בלי ועדה, השאלה היא האם הכוחות הפוליטיים יהיו מסוגלים להתגבר על תאוותם לנצל את המצב שנוצר. אני מאוד דואג מפני הפגנות המוניות מפני שכך ימחקו את הסיכוי להגיע להידברות, וגם עשויים לפגוע באפשרות שחרדים יישאו יותר בנטל, וגם ייצאו לשוק העבודה ויתרמו לכלכלה הישראלית".

כמשפטן, מה עשוי לקרות כעת?

אפשרות ראשונה היא שלא יקרה כלום, ואז יגיע 1 באוגוסט ואז הפוקד צריך לפקוד את החרדים כמו את בני ואת בנותיי. בחור ישיבה ייחשב עריק, ונעמוד במקרה כזה במצב שהייתי קורא לו מרי אזרחי. זה התרחיש הגרוע מכולם. אפשרות שנייה היא שהממשלה תבקש ארכה מבג"ץ לחודש-חודשיים כדי לנסות לגבש הסדר, אבל הבעיה היא לא זמן אלא אפשרויות פוליטיות. האפשרות השלישית היא שהקואליציה, ואני לא יודע באיזה הרכב, תגבש הסדר אחר שככל הנראה יהיה יותר מקובל על החלק האשכנזי-ליטאי, והסדר כזה מן הסתם יובא לפני בג"ץ ולפני הציבור. אני חושב שבג"ץ גם יסתכל על מה שעשתה הוועדה כשיבדוק אם ההסדר הזה".

אבל אין לעבודה הזאת תוקף רשמי. האם פעלתם לריק?

"מצד אחד אני הקדשתי לוועדה חמישה שבועות. ביטלתי נסיעות לחו"ל כדי 'לצאת למילואים', הממלכה קראה. יש הרגשה של אכזבה. מצד שני הוועדה לא פעלה לריק, המתווה שמסתמן הוא מתווה שיחזור על עצמו בשיח הישראלי, וזה המתווה שיש ללכת בו. אני אקדיש את זמני הציבורי כדי לשכנע שצריך ללכת במתווה הזה. כמובן שהרבה יותר קשה להוציא את האבן אחרי שהיא כבר נזרקה לבאר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ