לוחם מג"ב יילד אשה שהגיעה למחסום בשועפט

אפנאן מעאיטה הובאה למחסום כשהיא סובלת מצירים מתגברים. קצין המשמרת ניסה להסיע אותה לביה"ח, אולם כשכרעה ללדת יילד את התינוק בעצמו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לוחם של משמר הגבול יילד בסוף השבוע פלסטינית שהגיעה למחסום במחנה הפליטים שועפט שבצפון ירושלים כשהיא סובלת מצירי לידה קשים. הלוחם ניסה להבהיל את האשה באמצעות רכבה אל בית החולים, אולם כשהגיעו לפתח המוסד והיא כרעה ללדת, יילד אותה בתוך הרכב בסיוע צוות רפואי. "אנחנו רגילים שמגיעים אלינו פצועים למחסום", אמר לאחר האירוע, "אבל מקרה כזה זה יוצא דופן".

הלוחם, רס"ר סאלח עמאר בן 32, שמשרת במג"ב עוטף ירושלים מזה חמש שנים, הוצב בחודשים האחרונים במחסום שועפט כקצין משמרת. המחסום הוא הכניסה הבלעדית לישראל עבור עשרות אלפי תושבי במחנה שועפט ושלושת הכפרים הסובבים אותו.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

באחד הכפרים הללו, ראס-חמיס, מתגוררת גם אפנאן מעאיטה עם בעלה וילדיהם. מעאיטה, בהיריון מתקדם, חשה צירים הולכים ומתגברים בצהרי שישי האחרון, כאשר בעלה לא היה בעיר. בעזרת חברה הוחלט להבהילה לבית החולים הקרוב ביותר, הדסה הר-הצופים. אלא שבמחסום זו היתה שעת עומס.

חיילי מג"ב במחסום שועפטצילום: מיכל פתאל

"בשעה 11:30 הגיע רכב למחסום", נזכר עמאר. "לפניו היו שלושה-ארבעה רכבים. יצאה ממנו אשה בהיסטריה והתחילה לצעוק. זו היתה החברה, שנהגה ברכב. ניגשתי אליה (אל הנהגת, ע"ר), והיא אמרה לי שיש בפנים אשה שעומדת ללדת". לדבריו כשהתקרב ראה את מעאיטה במושב האחורי כשהיא סובלת מכאבים קשים. "פתחתי את הדלת האחורית, ראיתי אשה עם בטן נפוחה, בהיריון. הבנתי שכבר ירדו לה המים".

עמאר לא התבלבל. הוא הורה לנהגת לשבת מאחור ולתמוך ביולדת, שעה שהוא עצמו התיישב מאחורי ההגה.

"עליתי מול הנהג בניידת במחסום, אמרתי לו שייסע לפני ויפתח לי את הציר עם סירנה וטסתי לכיוון בית החולים. תוך כדי נסיעה עליתי מול מפקד המחסום שיזעיק את מד"א לצומת הגבעה הצרפתית, מרחק נסיעה של דקה". אלא שעמאר הגיע לפני האמבולנס. "החלטתי להמשיך בנסיעה להדסה הר-הצופים. תוך כדי נסיעה הבחורה ממד"א הדריכה אותי מה לעשות, מה להגיד ליולדת לעשות. הם עדכנו את בית החולים שאנחנו מגיעים. כשהגענו הם פתחו מיד את השערים ונכנסנו לרחבה בכניסה, אבל זה כבר היה מאוחר להיכנס לחדר היולדות, הילד כבר היה עוד רגע בחוץ". מחוץ לפתח בית החולים כבר המתין להם הצוות הרפואי. עמאר עצר את הרכב, ויחד עם הצוות יילד את בנה של מעאיטה בתוך המכונית. "תוך דקה הילד כבר היה בחוץ", אמר. "זה היה אירוע חריג, אדרנלין מסוג אחר".

יום לאחר הלידה הגיע עמאר עם זר פרחים גדול לבית היולדות כדי לבקר את מעאיטה ובעלה מוחמד, וכן את הרך הנולד אשר שמו, הוחלט בינתיים, מאהר. "זה היה מרגש לשמוע מה שקרה שם, איך שהוא עזר לנו", סיפר ל"הארץ" מוחמד מעאיטה. "אמרתי לו תודה גדולה וגם לחיילים במחסום. גם הזמנתי אותם לבוא לחגיגה לכבוד הבן שלי אצלנו בבית בשבוע הבא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ