פירוק ועדת פלסנר: המשבר הקואליציוני שיוביל להקצנת החרדים

בין מס השפתיים לצורך בשוויון בנטל לברית עם החרדים, רה"מ בחר בעדיפות השנייה. מה יקרה ב-1 באוגוסט? נתניהו ישמח להעביר את הבעיה לצה"ל

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

המשבר הפוליטי שפרץ סביב ועדת פלסנר מזכיר במקצת את הסצנה הנושנה מהמערבונים: חבורת אקדוחנים עומדת במעגל שבו כל המשתתפים מאיימים זה על זה. ישראל ביתנו, הסיעות החרדיות, קדימה ולבסוף הליכוד – כולן פיזרו בימים האחרונים איומים, מפירוק הוועדה ועד פירוק הקואליציה. מה שטרם הובהר בוודאות הוא אם זה משבר טאקטי או אסטרטגי ואם בחלק מהאקדחים יש בכלל תחמושת. האם, למשל, שאול מופז להוט כל כך לפרוש מהממשלה שאליה הצטרף רק לפני כחודשיים?

מרגע שהובהר הכיוון שאליו חותרת דעת הרוב בוועדה, חיפש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דרכים להפסיק את עבודתה. בין מס השפתיים לצורך בשוויון בנטל השירות לבין הברית הישנה עם החרדים, נתניהו בחר בבירור בעדיפות השנייה. היום הוא הודיע חד צדדית על פיזור הוועדה, ובהמשך אפילו האשימה סביבתו את יו"ר הוועדה, ח"כ יוחנן פלסנר, במאמץ מכוון לחבל בתפקוד הממשלה. אבל תרגילי ההתחמקות של ראש הממשלה החלו כבר בשבוע שעבר, כשנציג ישראל ביתנו פרש ברוב רעש מהוועדה, בנימוק (שהיה ידוע לו מהרגע הראשון) כי פלסנר לא מתכוון לטפל בגיוס ערבים. נתניהו מיהר להודיע אז ששירות הערבים חשוב לו "באופן עקרוני", אף שקודם לכן לא הפגין שמץ מאמץ לטפל בכך. כשהמשבר הראשון לא הספיק כדי לעצור את פלסנר, סיפקה לנתניהו התפטרות נציג החרדים, עו"ד יעקב וינרוט, את התירוץ החלופי.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

החרדים נדרכו לסכל את המסקנות דווקא משום שנדמה היה שהן מובילות לאן שהוא. דיון מעשי במכסות גיוס ובסנקציות כלפי משתמטים הרי לא התקיים כאן במשך שישה עשורים. הצרה היא שהעימות הפומבי יביא בעקבותיו רק הקצנה. בשנתיים האחרונות, העלימו הרבנים החרדים עין מגיוס של מאות צעירים, שלכאורה הגיעו לבקו"ם על בסיס מצוקה כלכלית אישית ולא כחלק מהסדר רחב יותר. כעת, לנוכח התחרות הקבועה בין הרבנים בשאלה מי ייתפש כמחמיר יותר, הסיכוי שיוכלו לתת את ידם לגיוס, אפילו מוגבל, נראה קלוש במיוחד. האיום של פלסנר לפרסם את הדו"ח באופן עצמאי עשוי להביך את נתניהו פוליטית, אבל ספק אם יש לו משמעות מעשית ביחס להסדר הגיוס העתידי. התפתחה כאן מהומה גדולה, שסופה כנראה החמצה גדולה לא פחות.

חרדים מפגינים נגד ועדת פלסנר, בשבוע שעבר בירושליםצילום: שירן גרנות

הרמטכ"ל צופה בכל המהומה הזאת בעניין לא מבוטל. לפני כמה שבועות, כשנדמה היה שהמערכת הפוליטית מתכוננת ברצינות ליישום הסדר חדש, נרתם הצבא והציג הצעות מרחיקות לכת משלו. אתמול למד מהודעת נתניהו שייתכן שב-1 באוגוסט יופעל חוק שירות ביטחון על כל בני ה-18 וכי במקרה כזה, ראש הממשלה מאמין ש"צה"ל יגייס לפי צרכיו ויעשה זאת תוך התחשבות בציבורים השונים, כדי למנוע קרע בעם". האם נתניהו מצפה מהצבא לשלוח בעוד חודש לוכדי עריקים לבני ברק? סביר להניח שלא, אבל מנוסח הודעתו עולה שהוא ישמח לגלגל את הבעיה לפתחו של צה"ל, ככל שיוכל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ