הארכיטקטורה של הכליאה: כך תיראה עיר המאסר של המהגרים בקציעות

תרשים עיר האוהלים, שנחשף לראשונה, מגלה שהשטח לכל מהגר קטן מהשטח המינימלי לאסיר, ושכל קבוצת אוהלים ב"מתקן השהייה" תגודר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מתחמים מגודרים ובהם עשרות אוהלים צפופים, 23 מהגרים בכל אוהל, ותא שירותים ומקלחת אחת לכל עשרה מהגרים. תרשימי עיר האוהלים החדשה בנגב - שנבנית בימים אלה על חורבותיו של בסיס מחנה צבאי ששימש בעבר את עוצבת סיני - ואשר הגיעו לידי "הארץ", שופכים אור על המציאות העתידית של אלפי מהגרים אפריקאים.

עבודות הבנייה מתבצעות בימים אלו במשנה מרץ, כאשר לפי ההצהרות הרשמיות, רצועת כליאה אחת מבין ארבע מתוכננות, תושלם כבר בעוד שבועיים ותהיה מוכנה לאכלוס. בביקור אתמול באתר כבר נראו עשרות אוהלים מוצבים בשטח, ולצידם חלק ממבני המקלחות והשירותים. מתיחת קווי החשמל נמצאת גם היא בעיצומה, והצבת הגדר ההיקפית סביב המתקן כולו כמעט והושלמה.

עיר האוהלים החדשה, שמכונה במשרד הביטחון "מרכז שהייה נחל רביב", צפויה לאכלס בסופן של העבודות כ-4,000 מהגרים אפריקאים - מספר הזהה לתושבי המועצה האזורית רמת נגב כולה, שבתחומה מוקם המתקן. אלו יצטרפו אל אלפי המהגרים שכלואים כבר עתה במתקני "קציעות" ו"סהרונים" הסמוכים, ואל האלפים שישוכנו במתקן הקבע שהעבודות להקמתו החלו גם כן בחודשים האחרונים, סמוך ל"קציעות". מלבד זאת, מתכנן משרד הביטחון להקים במידת הצורך עיר אוהלים נוספת, בתחומי מתקן הקבע, אך טרם התחיל בעבודות לבנייתו. בסך הכול בונה משרד הביטחון מקומות שהייה - באוהלים ובמתקני קבע - לעשרים אלף מהגרים אפריקאים.

רצועות של אוהלים

תרשים הכליאה. לחצו להגדלה

ואולם בעוד בנייתם של המתקנים האחרים אורכת זמן רב, התשתיות הקיימות בבסיס הצבאי הנטוש, כמו דרכי אספלט וחיבורי מים וחשמל, מקלות על השלמת העבודות במהרה. לפי התוכניות עיר האוהלים תכלול ארבע "רצועות" כליאה, כל אחת מהן תחולק לארבעה אגפים סגורים, שייבנו סביב המבנים הנטושים של הבסיס הצבאי. אלו ישמשו את השוהים לצרכים ציבוריים (חדר אוכל, מועדון, מכבסה, או מקום לצרכי דת), ומסביב להם יוקמו אוהלי המגורים, על גבי משטחי האספלט שכבר נמצאים במקום. במרכז האגף ייתלו רשתות הצללה, ויוקמו מתקני ספורט עבור השוהים, ומכולה שתוצב סמוך לשער הכניסה, תשמש את הסוהרים.

כל ארבעת האגפים יקבלו שירותים ממתחם מנהלי מרכזי לכל רצועת כליאה, ובה ימוקמו מבני מנהלה, חינוך, מרפאה וספרייה. אנשי הסגל עצמם יגורו ברצועת נוספת, נפרדת מרצועות הכליאה, שבה ייבנו בנוסף מרכז קליטה ורפואה לטיפול במהגרים עם קבלתם לעיר האוהלים.

בהשוואה לתקנות בתי הסוהר שאושרו בחקיקה בשנת 2010 ומפרטים את תנאי המאסר, תנאיהם של המהגרים האפריקאים יהיו קשים יותר. לפי החוק, בכל תא לא יהיו יותר מארבע מיטות לאסירים, בתא עצמו צריכים להימצא שירותים וכיור, והשטח הממוצע לאסיר בתא לא יפחת מ-4.5 מטרים רבועים, לעומת 3.94 מ"ר בעיר האוהלים. עם זאת ההוראות מוגבלות לבנייה קבועה, ולפיכך לא רלוונטית לשהיית המהגרים באוהלים.

מפתרון זמני ל-3 שנים ויותר

בהיתרי הבנייה שניתנו להקמת המבנה נקבע כי עיר האוהלים תוקם לתקופה של כ-30 חודשים בלבד - ואולם מתשובת המדינה לעתירה שהגישה עמותת "במקום" נגד הקמת המתקנים עולה כי קיימת אפשרות להאריך תקופה זו, בכפוף לאישור המועצה הארצית לתכנון ולבנייה. עו"ד אורי קידר, סגן בכיר בפרקליטות המדינה, שהגיש את תשובת המדינה קבע כי "מדובר בפועל בתקופת שהייה קצרה מ-30 חודשים, שכן מניין 30 החודשים החל ביום 19.6.12", והוסיף כי כי "כבר כיום מוחזקים מקצת השוהים באוהלים במתקנים הקיימים במתחם קציעות".

ואולם לדברי ניר שלו, מתכנן בעמותת "במקום", התוכנית שתוארה מעלה כי מדובר ב"תנאים גרועים, ואני תקווה שבכל זאת הכנסת או בית המשפט יראו את זה ויעצרו את האסון ההומניטארי שהולך לקרות כאן". ב"במקום" ביקשו צו מניעה לעבודות - ואולם בקשתם נדחתה.

אוהלים באחד מאגפי הכליאה בעיר האוהלים צילום: אליהו הרשקוביץ

תושבי רמת הנגב: התשתיות יקרסו

התנגדות נוספת להקמת המתקנים עלתה מצד תושבי המועצה האזורית רמת הנגב, שמתכוונים לקיים היום הפגנה מול הוועדה הארצית לתכנון ובנייה בירושלים, שתתכנס לאשר את תוכנית הבנייה של עיר האוהלים. "20 אלף המהגרים שיועברו לכאן הם בערך פי ארבעה ממספר תושבי המועצה, וזה עומד לגרום לנו למפגע תברואתי ולפגיעה אנושה בתשתיות", אמר תושב המועצה, מוקי אזולאי. בחודש שעבר אף הוציא ראש המועצה, שמואל ריפמן, צו הפסקת עבודה לעיר האוהלים, אבל הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה התירה להם להמשיך בעבודה. "אנחנו החלטנו לתמוך בהקמת מתקן שנותן קורת גג הגיונית ותנאים נורמליים למהגרים - מים, חינוך ומתקן בריאות - אבל לא נאפשר הקמת אוהלים שבהם יגורו בטמפרטורה של 52 מעלות ובתנאים בלתי אנושיים, במקום שעד היום לא הוסדרה בו מערכת הביוב או תשתית מים", אמר אתמול ריפמן ל"הארץ".

לדבריו, המתקן גם לא צפוי לסייע למהגרים שכבר הגיעו לישראל. "אני קורא לאנשי דרום ת"א להבין שהממשלה עובדת עליהם. אין שום כוונה להעביר מהגר אחד מדרום ת"א לאזור פתחת ניצנה", אמר. "הממשלה זורה חול בעיני תושבי הנגב ותושבי דרום ת"א, ואת זה אנחנו לא ניתן לה לעשות".

בדיון שיתקיים היום בוועדה הארצית לתכנון ובנייה בירושלים, צפויים חברי הוועדה לדון בשאלת העברת התוכנית להערות הוועדות המחוזיות, ולהשגות הציבור לתוכנית המתאר הארצית שנקבעה למתקנים (תמ"א 46). בחודש שעבר אישרה הוועדה את התיקונים שביקשו לבצע משרד הביטחון בתוכנית כדי להתאימה לקליטה מיידית. באותו דיון שפך ראש מינהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין וההגירה, יוסי אדלשטיין, אור על מדיניות המדינה בטיפול במהגרים האפריקאים. "מי שנס על נפשו מבקש מקלט במדינה הראשונה אליה הוא עובר, וכיוון שישראל אינה המדינה הראשונה, כל המהגרים הינם מהגרי עבודה ולא פליטים", הוא אמר. "עם זאת, ולמען הסר ספק, רשות ההגירה תפעיל במרכזי קליטת המסתננים יחידות קולטות שיבחנו תוך שבעה ימים את בקשות הנכנסים". לדבריו, אם יועבר מסר חד וברור שמהגרי עבודה שיגיעו לישראל, לא יורשו להיכנס לערים ולחפש עבודה ויקבלו סעד הומניטרי בלבד, היקף התופעה תפחת בהדרגה.

משרד הביטחון: יותר טוב ממחנות צה"ל

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי התוכנית להקמת מתקני השהייה שמוביל המשרד, בהנחיית ראש הממשלה, מתבססת על עקרונות תמ"א 46, כפי שאושרו ע"י הממשלה והמועצה הארצית לתכנון, עקרונות אשר נותנים משקל לכל צרכי השוהים ומחייבים בנייה של 4 מ"ר לפחות לכל שוהה והקמת מ"ר שטחי ציבור על כל מ"ר מגורים. משרד הביטחון יקים בכל מתחם עשרות מבני ציבור, ובהם סככות והצללות רב תכליתיות, סדנאות תעסוקה, מבני חינוך, בתי תפילה מרפאה, מטבחים, מספרות, משרדים ועוד". הם קבעו כי באשר לפרק הזמן של 30 חודשים שנקבעו למתקן, "משרד הביטחון יפעל על פי הנחיות ראש הממשלה להחליף את האוהלים במבנים בפרק הזמן הקצר ביותר שייקבע".

כן ציינו במשרד כי הנתון שהוצג, לפיו בכל אוהל ישהו 23 אנשים, "אינו מדויק ואינו מעודכן, וכי המספר המעודכן שיוצג למועצה הארצית לתכנון נמוך באופן משמעותי". באשר להקצבת תא מקלחת אחד לכל 10 אנשים, הדגישו במשרד כי "מדובר ביחס טוב יותר מהמצב הקיים ברוב מחנות צה"ל".

אוהלים באחד מאגפי הכליאה בעיר האוהלים החדשה, אתמול

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ