תחושת אחריות |

גברים שמשתתפים במטלות הבית מאושרים יותר

חוקרים מקיימברידג' ציפו שדווקא הנשים יהיו מאושרות יותר מהשוויון בנטל, אך בדיקה העלתה שדווקא בריאותם ושלוותם של הגברים משתפרת

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מחקר סוציולוגי שנערך באוניברסיטת קיימברידג' על גברים משבע מדינות, ושתוצאותיו התפרסמו אתמול (שני), מגלה כי גברים החיים בזוגיות וממלאים את חלקם במטלות הבית מרוצים יותר מחייהם ונהנים מאיזון בריא בין עבודה לפנאי.

בעוד שבמובן מסוים לגברים העוזרים יש פחות רגשי אשם, החוקרים מאמינים כי הסיבה האמיתית  טמונה בכך שהגברים הללו גם גילו את הסוד לחיים שקטים ולשלום בית.

החוקרים נעזרו בסקר סוציאלי מוכר של האיחוד האירופי, שבו נתונים על סגנון החיים של גברים ונשים. בשלב הבא נערכה השוואה בין חוויות אישיות שנחוו בגלל סכסוכים זוגיים, על רקע חלוקת העבודה. הבדיקה נערכה בצרפת, בשוודיה, בנורבגיה, בדנמרק, בהולנד ובבריטניה. תשובות הנשאלים נבחנו בין השאר ביחס למדדים שונים של הרגשה טובה ובריאות, כמו למשל, שאלה בסגנון "האם אתה חי בתחושה של הגשמה עצמית?" או "האם אתה מתעורר בהרגשה רעננה?".

החוקרים ציפו שככל שהגבר יקדיש יותר זמן להכנת אוכל, קניות, שטיפת כלים וסידור הבית, כך יהיו הנשים שמחות יותר. אלא שהתוצאות הראו את ההפך: גברים שעזרו בבית התגלו כנינוחים מאוד, לחוצים פחות וככלל, דיווחו על פחות מריבות לגבי הנשיאה בנטל. מנגד, הנשים לא התרגשו במיוחד מהעזרה. 

ז'קלין סקוט, פרופסור לסוציולוגיה אמפירית באוניברסיטת קיימברידג' ומחברת שותפה של ספר על תפקידים מגדריים, מסיקה כי ייתכן שהדבר קשור לכך שיותר גברים תומכים כיום בשוויון בין המינים. לדבריה, גברים ירגישו אי-נחת ביודעם שבת הזוג מתמודדת עם רוב המטלות כמעט לבד.

סקוט מוסיפה כי באותה מידה ייתכן שהדבר נובע מכך שנשים מביעות כיום בקול רם יותר את מורת רוחן כשהן נתקלות בבעיה המוכרת של בני זוג עצלים. "הזמנים משתנים", היא אומרת. "אידיאל הזוגיות מקדם כיום פילוסופיית חיים שונה. במקרים שבהם נשבר האיזון והחיים המשותפים אינם עונים בדיוק על האידיאל הזה, נפתח פתח לחוסר שביעות רצון – וללא ספק, בזה הגברים מבחינים".

"הוויכוחים נעשים יותר ויותר קשים עם הזמן, כך שגברים יעדיפו להימנע מחיכוכים", מסבירה סקוט. "מהספרות המחקרית שנכתבה בנושא, היו סיבות טובות לחשוב שדווקא הנשים יהיו המרוויחות הגדולות מחלוקה שווה יותר של המטלות, אך זו לא התוצאה שקיבלנו וזה מה שמעניין. אני חושבת שהסיבה האמיתית היא שנשים לוקחות כמובן מאליו את העובדה שהן נאלצות לעשות עבודה כפולה. זה לא שהחיים שלהן לפתע נעשים טובים יותר כשהגבר מחליט למלא את חלקו במשוואה".

כיור עמוס כלים בבית ישראליצילום: דן קינן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ