טלילה נשר

רשות ההגירה והאוכלוסין של משרד הפנים פרסמה אתמול הודעה, ולפיה המשטרה תוכל, מהשבוע הבא, להעביר מהגרים מאפריקה שנעצרו בחשד לעבירות פליליות לידי רשות ההגירה, שתחליט אם להכניסם למעצר מינהלי לתקופה ממושכת, ללא הליך שיפוטי. לפי הודעת הרשות, זהו "חלק מתהליך העבודה, שגובש עם משטרת ישראל על דעת משרד המשפטים".

עו"ד אסף וייצן, היועץ המשפטי של מוקד הסיוע לעובדים זרים, אמר כי מדובר בפגיעה קשה בזכויות אדם. "המשפט הפלילי נועד לאפשר למדינה לשלול חירות מאדם, רק לאחר שהורשע בהליך משפטי מלא. במקרים חריגים ניתן גם לעצור אדם, לתקופה מוגבלת, כשקיים חשש שישבש את הליכי החקירה, יפגע בשלום הציבור או ימלט מהדין". ואולם לדבריו, "כשמדובר במבקשי מקלט, לא רק שהמדינה אינה טורחת להוכיח את אשמתם, היא אפילו לא נותנת להם הזדמנות לטעון לחפותם. במקום הליך פלילי מבקשת רשות ההגירה להשליך אנשים לכלא ללא משפט ולתקופה לא מוגבלת, על סמך היותם בעלי 'רקע פלילי' - מושג שאינו מחייב הרשעה או כתב אישום".

עו"ד עמר שץ מעמותת "אנו פליטים" הוסיף כי "כבר היום אלפי מבקשי מקלט במעצר מינהלי אינם יכולים לשלוח יד לעורך דין ובית משפט להוכחת היותם פליטים, וממילא להוכחת חפותם". לדבריו, "הממשלה פצחה במסע ציד שתכליתו הכחשת הפליטות בישראל ועל פיו כל הפליטים פושעים וכל הקרבנות עבריינים. שעה ששר משפטים יהודי נותן יד למהלכים כאלו, נראה שרק שר ההסטוריה ישפוט את הזכרון הקצר של החברה הישראלית".

אתמול פורסמו תרשימי עיר האוהלים החדשה בנגב - שנבנית בימים אלה על חורבותיו של בסיס מחנה צבאי ששימש בעבר את עוצבת סיני - ואשר הגיעו לידי "הארץ". התרשימים שופכים אור על המציאות העתידית של אלפי מהגרים אפריקאים.

עבודות הבנייה מתבצעות בימים אלו במשנה מרץ, כאשר לפי ההצהרות הרשמיות, רצועת כליאה אחת מבין ארבע מתוכננות, תושלם כבר בעוד שבועיים ותהיה מוכנה לאכלוס. בביקור שלשום באתר כבר נראו עשרות אוהלים מוצבים בשטח, ולצידם חלק ממבני המקלחות והשירותים. מתיחת קווי החשמל נמצאת גם היא בעיצומה, והצבת הגדר ההיקפית סביב המתקן כולו כמעט והושלמה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ