כשדו"ח ועדת פלסנר הפך לדו"ח יוחנן פלסנר

אחרי פיזור הוועדה, נותר חבר הכנסת לבד ובחר לכלול בהמלצותיו את העמדה הקיצונית שעלתה בדיונים - ולעקרן מתוכן. כעת, גם בג"ץ יראה בהן מסמך מוגבל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לא במקרה ישב ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה בבדידות מזהרת במסיבת העיתונאים שלו באולם ירושלים בכנסת. ועדת פלסנר יצאה לדרך לפני חודש וחצי עם עשרה חברים, וגמרה עם אחד. הישג לא מבוטל.

כשראש הממשלה פיטר את ועדת פלסנר לפני יומיים, הוא עשה זאת משיקוליו הפוליטיים הצרים. נתניהו לא העלה על דעתו שפלסנר, ח"כ צעיר, יילך כל כך רחוק ויאיים לסבך אותו עם החרדים. נתניהו חשב, עדיין חושב, שניתן לרקוח נוסחה שתחליף את חוק טל פחות או יותר לפי חזונו של יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין. אותה גברת בשינוי אדרת, עם ניסוח מעורפל כלשהו על "סנקציות". פלסנר, שמכיר באופן אינטימי את חוק טל ואת פגמיו, כמי שעמד בראש ועדת משנה שעקבה אחר יישומו, סירב לקבל תכתיבים. הוא נהנה ממוניטין של מקצוענות ואינטגריטי, אך לקו הסיום הוא הגיע כמו פוליטיקאי.

כשנתניהו פיטר את הוועדה, הוא גם עשה לה טובה גדולה, אולי אף הציל אותה מעצמה. ועדת קש"ב הגיעה לקו הסיום במבוכה גדולה סביב כמה עקרונות יסוד: האם לכלול סנקציות אישיות (או מדויק יותר: שלילת הטבות אישיות), ועד כמה רחוק ללכת איתן, והאם לכלול מכסות על תלמידי הישיבות או רק לקבוע יעדי גיוס שיחייבו את הממשלה ולא את הישיבות. לא רק החרדים, שישבו מחוץ לוועדה, דרשו המלצות מרוככות. גם חלק מחברי הוועדה, כמו פרופ' יפה זילברשץ ופרופ' ידידיה שטרן, התנגדו למכסות. זאב אלקין התנגד נחרצות, כמובן, ולא בטוח שנציגת מפלגת העצמאות, ח"כ עינת וילף, היתה מצטרפת לפלסנר. מדובר בהחלטות מכריעות, שמעולם לא התקבלו באופן סופי בוועדה. הוועדה תכננה להתכנס אתמול, יום שלישי, כדי לסגור את הפינות החשובות הללו, אבל התוכניות השתנו לאחר שנתניהו פיטר את הוועדה.

פלסנר במסיבת העיתונאים, הבוקרצילום: מיכל פתאל

האם פלסנר עיקר את תוכן הדו"ח? דברו על זה בפייסבוק

אחרי פיטורי הוועדה, פלסנר מצא עצמו לבדו, ואז החליט לכלול בדו"ח שלו את עמדת הקיצון בין חברי הוועדה. התוצאה היא, שפלסנר כלל בדו"ח שלו המלצות על סנקציות אישיות מרחיקות לכת, ומכסות של 20% שיינתנו לישיבות, שיוכלו את מי שיוגדרו כ"עילויים" – דבר שכאמור לא היה מוסכם על ידי חלק מאנשי הוועדה.

מרגע שמצא עצמו לבד, פלסנר לא הקצין את עמדותיו שלו: הוא עמד חלקית בפיתוי ולא קבע, למשל, שהחוק יוחל כבר על מחזור הגיוס הקרוב אלא שהוא ייכנס לתוקפו בהדרגה עד 2016 (כמובן שגם ארבע שנים הן פרק זמן דמיוני מבחינת עולם הישיבות). בנוסף, חלק מהסעיפים הקשים הינם מודולריים, כך שניתן עדיין להשתמש בדו"ח אם הכוונה של השחקנים הפוליטיים היא למצוא פתרון ולא לרוץ לבחירות. אבל בשורה התחתונה – ח"כ פלסנר נתן ביטוי בעיקר לעמדתו שלו, ולא לדעות האחרות בוועדה.

לחצו לקריאת תמצית הדו"ח | הדו"ח המלא

פלסנר לא היה הראשון שהתנהג כפוליטיקאי – קדמו לו נציגי ישראל ביתנו והבית היהודי שפרשו בטענה כי צריך לכלול סעיף על גיוס חובה של ערבים – אבל תוכן הדו"ח שלו לא יכול להיחשב עוד כדו"ח מקצועי נטול פניות. הדו"ח מעיד יותר מכל על התנערות מהאצטלה המקצועית שליוותה עד לפני יומיים את הוועדה שלו. כעת זהו לא דו"ח ועדת פלסנר, אלא דו"ח יוחנן פלסנר.

ועדת פלסנר עשתה עבודה רצינית, במסגרת הזמן שניתן לה, אבל דו"ח הוועדה היה יכול להיות מסמך בעל תוקף משמעותי, אילו כלל בתוכו את המכנה המשותף הרחב ביותר בתוך הוועדה. כעת, גם בג"ץ יוכל לראות בו מסמך שתוקפו מוגבל ביותר, אם בכלל. מה שבטוח, דו"ח "הוועדה" יוכל לשמש מצע נפלא למפלגת קדימה, לקראת הבחירות הבאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ