סרט המעודד סירוב פקודה מופץ חינם בקרב חיילי צה"ל

הסרט "זוהר הרקיע" מציג חייל הנדרש לפנות מתנחלים וזכה בפסטיבל קולנוע דרום. זו חלק ממגמה של אנשי ימין הפועלים להעביר מסרים לחיילים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הסרט "זוהר הרקיע" העוסק בסוגיית סירוב פקודה ובלחץ הפסיכולוגי שהופעל על חיילים ליישם את פקודת ההתנתקות מופץ כעת בחינם בקרב חיילי צה"ל. הסרט נוצר על ידי בני גל ואליהו בנימין, שני מפונים, הפעילים בעידוד סרבנות.

בני גל, שפונה מחומש, ואליהו בנימין, שפונה מגוף קטיף יצרו את הסרט יחדיו. גל הוא פעיל מוכר בחוגים הקוראים לסרב פקודה, ויצר את הסרט כדי להציג את הדילמה. הסרט, שהוא סרטו הראשון של בנימין, בוגר בית הספר לקולנוע יהודי "תורת החיים" ביד בנימין, הופק בשיתוף מכון חומש ובית ההפקות תורת חיים.

הסרט, ששמו כשם המבצעי של תוכנית ההתנתקות, מציג את אדם, פרח טיס, הנקרע בין הכנפיים אותן יזכה לענוד רק אם ישתתף בגירוש, לבין הקשבה לקולו הפנימי שקורא לו לסרב פקודה. הסרט חושף את שיטות הלחץ הפסיכולוגי שעברו החיילים והשוטרים לקראת ביצוע התנתקות, שזכו לכינוי "ההכנה המנטלית".

רגע לפני קבלת הכנפיים נקלע אדם לסיטואציה שלא חלם שיגיע אליה, ונקרא עם חבריו לאימון ייחודי המכשיר את החיילים לבצע את ההתנתקות. הסרט עוסק בחוויה של אדם כחייל, במשבר שעובר עליו ובדילמה בין הרצון להיות טייס לבין הקרע הפנימי שהוא חווה.

הסרט זכה חודש שעבר במקום השני בפסטיבל קולנוע דרום. בשל כך, החליטו היוצרים להפיץ אותו בחינם לחיילי צה"ל שיכולים לצפות בו במכשיר הסמארטפון שלהם. החיילים יכולים לקבל לינק שפותח עבורם את הסרט. עד עתה צפו בסרט מאות חיילים.

בני גל אמר ל"הארץ" כי הסרט "מוגש כשרות לחיילי צה"ל. 'זוהר הרקיע' מטרתו לספר את הסיפור שטרם סופר- הדילמה והקושי שעברו החיילים בהתנתקות ולכן חשבנו שלכבוד הזכייה בפסטיבל נכון יהיה להקדיש את הסרט לחיילי צה"ל ולאפשר להם לצפות ראשונים ובחינם בכל מקום שהם".

הסרט משקף מגמה שרווחת בימין בשנים האחרונות, שיש לפנות לחיילים בכלים "חילונים" במקום עם ציטוטים מהתנ"ך. על רקע זה, ישנם יותר ויותר צעירים הפונים ללימודי תקשורת, קולנוע ואמנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ