הבקשה נדחתה |

המרכז האקדמי באריאל לא יהפוך לאוניברסיטה

"בשלב זה אין צורך בהקמה או הכרה באוניברסיטה נוספת", קבעו חברי הוועדה לתכנון ותקצוב של המל"ג. תגובת אריאל: "זו כניעה לקרטל האוניברסיטאות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) החליטה הערב, בתום ישיבה שנמשכה שש שעות, שלא להכיר במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה. "לאור חשיבותו ומורכבותו של הנושא, החליטה הוועדה שאין בידיה לעת עתה לשנות את האמור בהחלטת ות"ת מלפני שש שנים, ולפיה לא קיים בשלב זה צורך בהקמה או הכרה באוניברסיטה נוספת, זאת עד להשלמת תהליך בחינה מעמיקה בנושא מבנה מערכת ההשכלה הגבוהה".

הוות"ת המליצה על הארכת ההכרה במוסד כמרכז אוניברסיטאי מבלי לשנות את מעמדו הנוכחי. בפני הוועדה הוצגו נתונים מקיפים וניתוח השוואתי של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל אל מול המערכת בארצות הברית, בכל הקשור למחסור בסגל אקדמי בכיר, יחס סטודנטים-סגל והיעדר מסה קריטית ופיזור תשתיות מחקר, שלדעת הוועדה משליכים על הדיון בצורך בהכרה באוניברסיטה נוספת במערכת ההשכלה הגבוהה.

בהחלטת הוות"ת נכתב בין היתר כי במסגרת סמכותה "לתכנן ולתקצב מוסדות להשכלה גבוהה גם ביהודה ושומרון, עליה להחיל על המרכז האוניברסיטאי באריאל אותם כללים החלים על מוסדות מתוקצבים אחרים. מכאן שמל"ג יו"ש יכולה לדון בבקשות של המרכז האוניברסיטאי באריאל רק לאחר שהיבטים של תכנון ותקצוב של בקשות אלה נדונו במליאת ות"ת, זאת בעיקר על מנת להבטיח תכנון לאומי של מערכת ההשכלה הגבוהה והקצאה מיטבית של המשאבים הלאומיים המוגבלים".

המרכז האוניברסיטאי אריאלצילום: אלכס ליבק

הוועדה החליטה להאריך את בחינת ההיבטים התכנוניים, התקציביים והאקדמיים בנושא עד למאי 2013. במרבית הישיבות של ות"ת מתקבל החלטה פה אחד, אולם בהצבעה שהתקיימה הערב הצביעו חמישה בעד ההחלטה, בהם פרופ' טרכטנברג, אחד נמנע ואחד התנגד. טרכטנברג ציין במהלך הדיון כי אריאל הוא אחד המוסדות הטובים הקיימים בתחומם כיום, וכי יש לתת להם אופק התפתחותי בעתיד.

לפיכך, בעוד עשרה ימים יפוג תוקפה של ההכרה הזמנית שניתנה למכללת אריאל על ידי המפקד הצבאי בשטחים כ"מוסד אוניברסיטאי" ותסתיים התקופה לבחינת הכרתה כאוניברסיטה. 

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) יהודה ושומרון (יו"ש), הסמכות האקדמית בשטחים, שחבריה מונו על ידי מפקד פיקוד המרכז, גיבשה חוות דעת אוהדת שהועברה לוועדת התכנון והתקצוב (ות"ת) של המל"ג וקבעה כי יש מקום להכיר במוסד כאוניברסיטה.

במסמך ועדת הבדיקה בראשות יושב ראש מל"ג יו"ש, פרופ' עמוס אלטשולר, נכתב כי המרכז עמד בכל הפרמטרים האקדמיים שאותם קבעה הוועדה ואושרו על ידי מל"ג יו"ש. "התיאור היבש של הממצאים דלהלן, מרשים ככל שיהיה - איננו מצליח לבטא את ההתפעלות של כל חברי הוועדה מההתפתחויות של המרכז האוניברסיטאי", נכתב בדו"ח הוועדה, "שכן לממצאים ‘היבשים' מצורף מראה עינינו בביקורנו במקום ואם ‘תמונה אחת שווה אלף מלים' ודאי שביקור ומראה עיניים שווה אלף תמונות". הוועדה מדווחת, בין היתר, על הכפלה של הפרסומים השפיטים, על שיתוף פעולה עם 44 אוניברסיטאות ומכונים בחו"ל, על הקמת תשעה מרכזי מחקר וקיום כנסים בינלאומיים.

גם שר החינוך ויו"ר המל"ג, גדעון סער ושר האוצר, יובל שטייניץ, הצהירו כי הם תומכים בהפיכת המוסד לאוניברסיטה. "כל כוונותיי לקדם את המרכז - זהו עוגן חשוב כאן באריאל, בירת השומרון", אמר סער באחד מביקוריו האחרונים באריאל. יועצת התקשורת של שטייניץ הוסיפה בעבר כי "השר מאמין ותומך בכך שצריך לשדרג את מכללת אריאל לאוניברסיטה ויעשה את כל שביכולתו לגרום לכך לקרות".

בשבוע האחרון הגיע לשיא הוויכוח סביב המהלך, כאשר נשיאי כל האוניברסיטאות בישראל שלחו מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בו קראו לו למנוע הקמת אוניברסיטת מחקר נוספת בישראל. "אין שום צורך אמיתי באוניברסיטה נוספת בישראל. צעד זה יוביל לפגיעה קשה ביכולת של האוניברסיטאות הקיימות להשתקם, ובעצם יחזיר אותן שנים אחורה". מכתב זה הצטרף לעצומה שפרסמו לפני מספר חודשים כאלף אנשי אקדמיה, בהם 18 חתני וכלות פרס ישראל, שקראה גם היא לעצור את התהליך.

בתגובה פרסמו ראשי אגודות הסטודנטים מכתב בו ציינו כי הם "מזועזעים" מהקמפיין נגד המהלך, והביעו את תמיכתם בשדרוג המעמד. "אל לנו לשכוח שצריכה להיות הפרדה מלאה בין המוסדות האקדמיים לבין הפוליטיקה", נאמר במכתב, אותו יזם יושב ראש אגודת הסטודנטים באריאל, שי שחף. 

ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) שהשיק אתמול את "השדולה למען הפיכת המרכז האוניברסיטאי באריאל לאוניברסיטה", ומי שקידם את ההכרה בוועדת החינוך של הכנסת אמר בעקבות החלטת ות"ת כי מדובר ב"החלטה שערורייתית ממדרגה ראשונה אשר מצביעה על כניעתם של אנשי ות"ת לבעלי אינטרסים פוליטיים צרים. צר לי שהעומד בראש הוות"ת משאיר מוסד משמעותי זה תחת הגדרה עמומה. תקוותי שהנהלת מל"ג יו"ש תקבל החלטה אמיצה ותצא כנגד החלטה מבישה זו. בכוונתי לפעול בכל הדרכים הפרלמנטריות הקיימות". מילר הכין מבעוד מועד "חוק עוקף מל"ג", למקרה שתדחה בקשת אריאל, שהופך את הממשלה לגוף האחרון שיקבל את ההחלטה האקדמית.

מהמרכז האוניברסיטאי אריאל נמסר בתגובה כי "כצפוי, חברי ות''ת בחרו להתעלם מדו"ח המועצה להשכלה גבוהה שקובע כי לאחר 30 שנות פעילות, המרכז האוניברסיטאי אריאל הינו אוניברסיטה לכל דבר ועניין. הוועדה משרתת את ההגמוניה הישנה בשליטת קרטל ראשי שבעת אוניברסיטאות, הפועלים בשם אינטרס צר של המוסד שלהם, ומנסים לדכא את צמיחת ההשכלה הגבוהה בישראל על חשבון הסטודנטים והמרצים בישראל". כמו כן הוסיפו כי הם "מצפים משר החינוך לא להיכנע לקרטל של ראשי האוניברסיטאות, לאמץ את מסקנות הדו''ח, ולקבל את ההחלטה המתחייבת לטובת כלל אזרחי ישראל".

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר בתגובה: "אנו מברכים את ות"ת על החלטתה לבצע בדיקה מקיפה של מבנה מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. הבדיקה צפויה לתת מענה מתאים למציאות הקיימת, כולל בחינת הצורך לקידומו של מוסד אקדמי כזה או אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ