מדיניות ההפרדה |

משפחת מהגרים מאפריקה: נכלאנו ארבע שעות בחדר בבית החולים איכילוב

עם מסכות על הפה ושני תינוקות מתחת לגיל שנתיים המתינו בני זוג מגאנה 4 שעות בחדר נעול באיכילוב. האב, תושב ישראל: "זה רק בגלל צבע העור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאז פורסמו ההנחיות החדשות של בית החולים איכילוב, לפיהן מהגרים יופרדו מישראלים בכניסה למתחם, מתרבות העדויות על יחס פוגע כלפי זרים. בין הסיפורים שהגיעו למוקד הסיוע לעובדים זרים בולט זה של אייזיק אסיידו: הוא ואישתו נאלצו לחכות ארבע שעות בחדר נעול עם מסכות על הפה ושני תינוקות מתחת לגיל שנתיים.

אסיידו, המחזיק במעמד של תושב מאז 2007, היגר מגאנה לישראל כבר לפני יותר מ-14 שנים. שלשום הוא הגיע לבית החולים דנה לילדים באיכילוב עם משפחתו כדי לטפל בבנו, בן תשעה חודשים, שסבל מחום, שיעול והקאות.

אסיידו מספר כי פקידת הקבלה רשמה את פרטי החולה, ומיד חילקה מסכות פה לבני המשפחה האחרים - הוא, אשתו ובנם הבכור, בן שנה ותשעה חודשים. "הגיעה אלינו מישהי, כנראה אחות, עם מסיכה על הפנים וליוותה את ארבעתנו לחדר מבודד בבית החולים", סיפר, "אמרתי לה שלא ידוע על מחלות קשות במשפחה וכי איננו נושאים את נגיף האיידס או צהבת. היא אמרה שלפי החוק צריך לבודד אותנו, ואז היא נעלה את החדר והשאירה אותנו בפנים לחכות לרופא".

אייזיק אסיידו ומשפחתוצילום: עופר וקנין

בחלוף שעת המתנה בחדר הנעול הגיעו רופא ורופאה לבדוק את התינוק וערכו לו בדיקת דם. לפי עדותו של אסיידו, הצוות הרפואי היה לבוש בחליפות אטומות, "אפילו את העיניים שלהם היה קשה לראות". כשיצאו השניים מהחדר הם השאירו את הדלת פתוחה מאחוריהם. מאוחר יותר ביקש אסיידו לצאת עם בנו הבכור לטיול מחוץ לבניין, "אחות רצה אחרינו וצעקה: אסור לכם להסתובב פה, אתם חייבים לחכות בחדר הנעול. כאילו שהיינו מפלצות".

אסיידו מדווח גם על יחס פוגע מצד צוות האחיות בבית החולים כששאל מדוע תוצאות בדיקות הדם של בנו מתעכבות. "האחיות סרבו לתת לי את התוצאות ואמרו לי לחזור לחדר המבודד. כשביקשתי לקבל אותן שוב האחות איימה שתקרא לאבטחה".

בתום ארבע שעות בחדר הסגור, לאחר שלא נמצא זיהום כלשהו בבדיקות, נשלחה המשפחה לביתה ללא כל טיפול תרופתי. "אם הייתי יהודי, אין לי ספק שלא הייתי מקבל יחס כזה", מאשים אב המשפחה, "אני תושב ישראלי עם הכרה ממשרד הפנים, לכן ברור לי שהיחס שקיבלתי קשור רק לצבע העור שלי".

בימים האחרונים גוברת במערכת הבריאות הביקורת נגד הנהלת איכילוב, בעקבות ההחלטה שהעביר בתחילת השבוע מנהל בית החולים פרופ' גבי ברבש, לפיה יופנו כל מהגרי העבודה והפליטים המתקבלים בבית החולים לצילום חזה לשלול חשד לשחפת. כמו כן נאסרת כניסת מהגרים למתחם בית החולים לצורך ביקור מאושפזים ובמחלקות היולדות, התינוקייה והפגייה ומחלקות האשפוז לילדים מבוצעת הפרדה בין מהגרים ופליטים לבין ישראלים. ההנחיות הועברו לבדיקה משפטית במשרד הבריאות, אולם בית החולים החל ליישם אותן בפועל.

במכתב חריף שהועבר לברבש על ידי עו"ד אסף וייצן מהמוקד לסיוע לעובדים זרים נטען כי ההנחיות אינן חוקיות. "הפרדה בין מטופלים ממוצא אפריקאי למטופלים אחרים מהווה עבירה פלילית ועוולה אזרחית, וניתן לתבוע בגינה באופן אישי", מתריע וייצן. לדבריו, "ההפרדה פוגעת בכבודם של המטופלים ובני משפחותיהם, ולא יכולה להיות לכך כל הצדקה".

מאיכילוב נמסר כי "הנהלת בית החולים לומדת את המובא במכתבו של עו"ד וייצן ותגיב בהתאם. בית החולים נקט בשורה של צעדים על מנת להגן על הציבור מפני חשיפה למחלות מדבקות. בתהליך ההטמעה של הנהלים החדשים, בהחלט יתכן שחלו תקלות ואנו תקווה כי ימנעו בהמשך".

ממשרד הבריאות נמסר כי "הנהלת המשרד קיימה דיון עם הנהלת איכילוב כדי ללמוד על הנחיות בית החולים. חלק מההנחיות מורכבות מאוד, לכן יש לבחון לעומק את הצידוק הרפואי בצידן וההיבטים המשפטיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ