המחאה החברתית |

התנאי של משטרת באר שבע להפגנה: לא להניף שלטים בגנות המדינה

המשטרה אישרה לפעילי המחאה להפגין בתנאים יוצאי דופן. באגודה לזכויות האזרח מזהירים מפגיעה בחופש הביטוי. הטור המלא מחר ב"הארץ השבוע"

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

משטרת אישרה לפני כחודשיים לפעילי מחאה להפגין בשני תנאים מוקדמים יוצאי דופן. האחד: "אין להניף שלטים הפוגעים בשמה של מדינת ישראל", והשני: "מגישי הבקשה יהיו אחראים על האירוע". הדרישות הללו הוגדרו כ"תנאים מיוחדים הרלוונטיים לבקשה הספציפית". על האישור חתום מפקד התחנה בעיר, ניצב-משנה תומר בדש.

האישור ניתן לקראת הפגנה , כחלק בכמה ערים ברחבי הארץ. לטענת האגודה לזכויות האזרח, שני התנאים שהציבה המשטרה פוגעים בחופש הביטוי.

"אנו תקווה שאין צורך להסביר כי חופש הביטוי וההפגנה כולל גם את הזכות לבטא דברים 'הפוגעים בשמה של מדינת ישראל', וכי עיקר חשיבותו של חופש הביטוי במתן אפשרות לפרטים ולקבוצות מיעוט להשמיע דעות שונות מאלה של הרוב", כתבה עו"ד שרונה אליהו-חי ליועץ המשפטי של המשטרה. עוד כתבה כי "המשטרה היא הגוף האחראי לשמירה על הסדר הציבורי בהפגנות, ואל לה לגלגל את תפקידה לפתחם של מפגינים. עצם הטלת האחריות (על התנהגות המפגינים, א"ק) עליהם יוצרת הרתעה חמורה כלפי מי שמבקשים לארגן הפגנות".

הפגנת המחאה החברתית בתל אביב, לפני חודשייםצילום: מוטי מילרוד

מהמשטרה נמסר כי "במקרה זה, אכן נוסחו חלק מהתנאים שהציבה התחנה שלא בהתאם לעקרונות". עוד נמסר כי המשטרה "אינה מתערבת בתכני המחאה, ובוודאי שאינה מגבילה או מונעת מחאות המכוונות נגד הממשלה ומדיניותה, עם זאת, רשאית המשטרה לאסור הנפת שלטים בהם דברי הסתה והמרדה". באשר להטלת האחריות על האירוע על המארגנים נמסר כי המשטרה היא ש"נושאת באחריות לשמירת הסדר הציבורי במהלך ההפגנה ורשאית להתנות את קיום ההפגנה בהצבת סדרנים מטעם המארגנים, מבלי שיש בכך להטיל על סדרנים אלה את האחריות הכוללת לשמירת הסדר הציבורי".

בתחילת השבוע תכננו פעילי המחאה החברתית במודיעין להקים מאהל חדש בפארק בכניסה לעיר. אולם בהגעתם למקום הם גילו כי . בערימות הדשן עורבבו מאות שברי זכוכית קטנים. בסופו של דבר הפעילים הקימו כמה אוהלים בצמוד לדשן ולזכוכית. בעירייה הודו כי פיזרו במקום דשן, אך טענו כי אינם יודעים על שברי הזכוכית. כעבור 24 שעות פינתה העירייה את ערימות הדשן, אולם את הזכוכיות היה קשה יותר לאסוף.

הטור המלא מחר ב"הארץ השבוע"

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ