גורמים במערך הכבאות: האוצר מונע את הרפורמה

במסגרת חוק הכבאות התחייבו שירותי הכיבוי לערוך רפורמה כוללת בשורותיהם, אך העיכוב בהעברת התקציב ממשרד האוצר מאיים על יישומה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ביום שני הקרוב צפוי לעבור חוק הכבאות, אולם עד לרגע זה לא קיבלו בשירותי הכיבוי וההצלה שום הבטחה להעברת הכסף בשנה הקרובה. המשמעות לכך היא חוסר יכולת של המשרד לביטחון הפנים ושירותי הכיבוי וההצלה לממש את החוק כפי שהתחייבו. גם לאחר דו"ח מבקר המדינה על אסון הכרמל שמתח ביקורת קשה על שר האוצר ובכירים נוספים על אי העברת כספים, נראה שיש מי שמעכב את הרפורמה שאמורים לעבור שירותי הכבאות וההצלה.

חוק הכבאות מורכב משלושה חלקים שלהם התחייבו המשרד לביטחון הפנים ושירותי כבאות והצלה. הראשון הוא רפורמה כוללת שנקבעה בעקבות דו"ח המבקר. החלק השני הוא משא ומתן על תנאי העסקה חדשים, שעליו צפויים הצדדים לחתום בימים הקרובים.

צילום: ארצי דרור

החלק השלישי של החוק הוא התקציב. משרד האוצר התחייב שבמשך חמש שנים יקבל המשרד לביטחון הפנים תקציב של 250 מיליון שקלים לטובת השינויים במערך הכבאות. במשרד האוצר העבירו בשנת 2011-2012 350 מיליון שקלים, אולם בשלב זה תקציב המדינה לשנת 2013 אינו כולל את התקציב למערך הכבאות כפי שהתחייבו בהסכם. הגורמים הרלוונטיים שהשתתפו בהסכמים טוענים שאם משרד האוצר ידבוק בדעתו, שלא להקציב את אותם 250 מיליון שקלים לשנת 2013, כל הרפורמה תיעצר ו-300 הכבאים החדשים לא יוכשרו לתפקידם. בנוסף, ייעצר רכש של כבאיות וציוד כיבוי.

הצדדים התחייבו כי אם ייושם החוק במלואו, בסיום חמש השנים יוכל מערך הכבאות לתת כיסוי ל-75 אחוזים מאוכלוסיית ישראל בתנאים אופטימליים כפי שנהוג במדינות המערב המפותחות. לטענת גורמים במערך הכבאות, אם האוצר לא ימציא את התקציבים לא ניתן יהיה להגשים את היעדים.

בתוך כך, משפחתה של טופז אבן חן שנספתה באוטובוס הסוהרים בשריפה בכרמל עתרה אתמול לבג"ץ בדרישה להדיח את שר הפנים אלי ישי ושר האוצר יובל שטייניץ בעקבות הממצאים. את העתירה הגישו ניצב בדימוס זאב אבן חן, אביה של טופז, ועמית קליין, אלמנה. הם מקווים כי בג"ץ יורה לראש הממשלה להעביר מתפקידם את ישי ושטייניץ, שעליהם הוטלה "אחריות מיוחדת" לאירוע. לפי דו"ח המבקר, ישי לא עמד על מרכיבים הכרחיים בעבודת מערך הכיבוי. בנוגע לשטייניץ המבקר קבע כי התנה העברת כספים למערך הכיבוי ברפורמה.

בעתירתם מבקשים עוד בני משפחתה של אבן חן להורות לשר לביטחון הפנים לפטר מפקדי משטרה, מפקדי שירות בתי הסוהר ושירותי הכבאות שפעלו ביום האירוע ונמצאו ליקויים בתפקודם.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ