טלילה נשר

בתום חמש שנים של בחינת ההכרה במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה, החליטה אמש הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) להתנגד למהלך. בהחלטה, שהתקבלה ברוב של חמישה קולות, נכתב: "לאור חשיבותו ומורכבותו של הנושא החליטה הוועדה שאין בידיה לעת עתה לשנות את האמור בהחלטת ות"ת מלפני שש שנים, ולפיה לא קיים בשלב זה צורך בהקמה או הכרה באוניברסיטה נוספת, עד להשלמת תהליך בחינה מעמיקה בנושא מבנה מערכת ההשכלה הגבוהה". הוות"ת החליטה להאריך את בחינת "ההיבטים התכנוניים, התקציביים והאקדמיים בנושא עד למאי 2013".בפני הוועדה הוצגו נתונים מקיפים שכללו ניתוח השוואתי של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל מול המערכת בארצות הברית, בכל הקשור למחסור בסגל אקדמי בכיר, יחס סטודנטים-סגל, היעדר מסה קריטית ופיזור תשתיות מחקר, שלדעת הוועדה משליכים על הדיון בצורך בהכרה באוניברסיטה נוספת במערכת ההשכלה הגבוהה.

בהחלטה נכתב, בין היתר, כי בסמכות ות"ת "לתכנן ולתקצב מוסדות להשכלה גבוהה גם ביהודה ושומרון, ועליה להחיל על המרכז האוניברסיטאי באריאל אותם כללים החלים על מוסדות מתוקצבים אחרים. מכאן שמל"ג יו"ש (הסמכות האקדמית בשטחים, שחבריה מונו על ידי מפקד פיקוד המרכז - ט"נ) יכולה לדון בבקשות של המרכז האוניברסיטאי באריאל רק לאחר שהיבטים של תכנון ותקצוב של בקשות אלה נדונו במליאת ות"ת, בעיקר על מנת להבטיח תכנון לאומי של מערכת ההשכלה הגבוהה והקצאה מיטבית של המשאבים הלאומיים המוגבלים". יו"ר הוות"ת, פרופסור מנואל טרכטנברג, ציין בדיון כי אריאל הוא אכן אחד המוסדות הטובים בתחומו, וכי יש לתת לו אופק התפתחותי בעתיד.

צילום: אלכס ליבק

יש לציין כי המלצת הוות"ת מועברת למל"ג יהודה ושומרון, שאמורה להחליט אם לאמצה, כשהחלטתה מועברת לאישור סופי של המפקד הצבאי בשטחים. מאחר שהחלטות הוות"ת מחייבות בהיבט התקצוב, יתקשה המוסד לקום ללא תמיכת הוות"ת, גם אם מל"ג יהודה ושומרון תצא נגד ההמלצה.

אתמול מיהר ח"כ אלכס מילר מישראל ביתנו להציע "חוק עוקף מל"ג", שעליו חתומים גם חברי כנסת מהליכוד, מקדימה ומש"ס.

על פי החוק, תהיה הממשלה הגוף האחרון שמקבל את ההחלטה האקדמית. על פי ההצעה, "מוסד שהמועצה סירבה להכיר בו, רשאי שר החינוך, או המוסד באמצעות שר החינוך, לערור לפני הממשלה. הממשלה רשאית להיעתר לערר, אם ראתה כי נתקיימו במוסד כל הכללים שנקבעו להכרה במוסדות להשכלה גבוהה לפי החוק, ולאחר ששמעה את נימוקי המועצה".

יושב ראש מל"ג יו"ש, פרופסור עמוס אלטשולר, אמר אתמול ל"הארץ": "היה לוות"ת מספיק זמן לקבל החלטה יותר חד-משמעית. אין ספק כי אילו הייתי איש ות"ת שרוצה לסחוב את העניין, לא יכולתי לנסח בצורה טובה יותר את ההודעה שיצאה". הוא הדגיש כי "צריך לזכור שההחלטה הסופית היא של מל"ג יו"ש". עם זאת, הודה כי אינו מבין את ההיגיון בדבר, שכן ות"ת אמונה על עניין התקצוב, ובלי תקציב לא ניתן להקים אוניברסיטה.

הישיבה המכרעת של מל"ג יהודה ושומרון נקבעה ל-17 ביולי, יומיים אחרי המועד שבו תפוג ההכרה המקורית שניתנה למכללה כמרכז אוניברסיטאי. "אני לוקח ברצינות את הדברים, אם כי ברור לי שעומדים מאחוריהם שיקולים לא ענייניים. אני מסופק אם בהחלטה על הכרה באוניברסיטאות אחרות נעשה כל התהליך הזה", אומר אלטשולר.

בחמש השנים האחרונות גיבשה מל"ג יו"ש חוות דעת אוהדת שהועברה לוות"ת. במסמך של ועדת הבדיקה נכתב כי המרכז עמד בכל הפרמטרים האקדמיים שקבעה הוועדה ומל"ג יו"ש אישרה.

שר החינוך, גדעון סער, שהביע בעבר את תמיכתו במהלך, נמנע מלהגיב להחלטת הוות"ת. לדברי נשיא המרכז באריאל, פרופסור דן מאירשטיין, "פרופסור טרכטנברג הפך אותי לשקרן. כאשר מישהו נותן מתווה לחמש שנים ואתה עושה הכל כדי לעמוד בקריטריונים, יש ציפייה שבמדינה מסודרת זה יסכם את העניין. הבטחתי לחברי סגל ולסטודנטים דברים שכעת לא אוכל לעמוד בהם. הפכו אותי לשקרן". עוד ציין כי "נראה שמדובר בכניעה לגילדה של נשיאי האוניברסיטאות, שכתמיד מתנגדים להקמת מוסד חדש".

פרופסור ניר גוב ממכון ויצמן, מיוזמי עצומת אלף המרצים נגד ההכרה באוניברסיטה, אמר אתמול: "לכאורה ראשי האקדמיה שהתנגדו ברחו מפוליטיקה, אבל מעבר לטענות הכספיות ברור שהטענה שלהם היא על כך שהקידום של המכללה נעשה בצורה פראית ובניגוד לכל הנהלים המסודרים של אקדמיה ישראלית, כדי לשרת לובי פוליטי מובהק וחזק". לדבריו, "כעת רוצה מילר להפוך עוד יותר את האקדמיה לכלי לצרכים פוליטיים,  וזה יהיה אסון, בשירות האקדמיה להלבין את ההתנחלויות".

ועד ראשי האוניברסיטאות בירך "את ות"ת על החלטתה לבצע בדיקה מקיפה של מבנה מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. הבדיקה צפויה לתת מענה מתאים למציאות הקיימת, כולל בחינת הצורך לקידום מוסד אקדמי כזה או אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ