דו"ח: ב-30 השנים האחרונות התנערה הממשלה מאחריותה החברתית

לטענת האגודה לזכויות האזרח, מדיניות הממשלה הביאה לנסיגה דרמטית בשירותים החברתיים בדיור, בריאות, חינוך, תעסוקה ורווחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דו"ח חדש של האגודה לזכויות האזרח מנתח את השיטות שבהן נקטו ממשלות ישראל ב-30 השנים האחרונות כדי לצמצם את השירותים החברתיים. "מדיניות הממשלות, שדגלו בהעברת האחריות לאספקת כלל השירותים - כולל אלה החברתיים - לידי כוחות השוק הביאה לנסיגה דרמטית של המדינה מאחריותה למימוש הזכויות החברתיות בתחומי הדיור, הבריאות, החינוך, התעסוקה והרווחה", נכתב בדו"ח.

על פי הדו"ח, אחריות זו הועברה לשוק הפרטי "בלי שנלקחו כראוי בחשבון ההשלכות החברתיות, ובלי שניתנו לאזרחי ישראל חלופות או אפשרות אמיתית להתמודד עם הכרסום בזכויות האדם שלהם. את התוצאות הרגישו אזרחים רבים: רמיסת הזכויות והעמקה דרמטית של הפערים החברתיים".

לטענת כותבי הדו"ח, לייבוש השירותים החברתיים אחראים לא רק הקיצוצים בתקציבים של משרדי הממשלה הרלוונטיים, שבהם מתמקדת בדרך כלל הביקורת הציבורית, אלא צעדים משלימים שנקטו הממשלות, שלא תמיד זכו לדיון ציבורי. עם צעדים אלה אפשר למנות הפרטה של שירותים חברתיים רבים, חסימת יוזמות לשינויי חקיקה שביקשו לקדם זכויות חברתיות, הקפאה - על פי רוב באמצעות חוק ההסדרים - של יישום חוקים חברתיים או פשוט הימנעות מיישום חוקים שהתקבלו.

הפגנת המחאה החברתית בשבת האחורנהצילום: הדר כהן

לאלה יש להוסיף את מדיניות המיסוי בעשור האחרון, שממנה נהנו בעיקר השכבות המבוססות. למחברי הדו"ח יש ביקורת גם על בתי המשפט ש"העניקו לממשלה ולכנסת גיבוי משפטי לפגיעה ברשת המגן החברתית". מרכיב נוסף הוא ביטול כל התנגדות אפשרית למדיניות הניאו-ליברלית, למשל באמצעות הטבות סלקטיביות שניתנו לקבוצות אוכלוסייה מסוימות על בסיס מוצא אתני או שירות צבאי, אשר הבטיחו את שתיקתן ואת קבלת הסדר הקיים.

לדברי מחברת הדו"ח, עו"ד טלי ניר, מדובר ביישום שיטתי של "שיטות ומהלכים לייבוש השירותים החברתיים, אשר חוזרים על עצמם בתחומים שונים. אני לא מאמינה בקונספירציה, אין גורם אחד שיושב בחדר חשוך ומחליט על המדיניות. זוהי שיטה הרבה יותר מסודרת, המתבססת על אידיאולוגיה משותפת המקדשת את צמצום המעורבות הממשלתית. עובדה: הלפיד הניאו-ליברלי עובר מדור לדור".

הטור המלא מחר ב"הארץ השבוע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ