דווקא במעוז של מפא"י

בבית ברל מפטרים כדי לא לתת קביעות למרצים

קבוצה של מרצים במדרשה חברו למאבק בתנאי עבודתם. הסטודנטים עצמם מוחים על הפקרת המעונות במקום לידי זכיין, "שרק מתעניין ברווחים"

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

כבר עשורים ארוכים שמכללת בית ברל היא סמל לצדק חברתי, נושאת את דגלו של ברל כצנלסון וקשורה בעבותות למפלגת העבודה. אך למרות התדמית, המכללה מתגלה כמעסיקה שאינה טובה ממקומות אחרים, וכמקום שמיהר להפריט את מעונות הסטודנטים ל-25 שנה בדרך שמייאשת סטודנטים רבים.

כבר ארבע שנים שהאמן הלל רומן מלמד במדרשה לאמנות בבית ברל. מדי קיץ הוא מפוטר, רק כדי להיות מועסק שוב בשנה שלאחר מכן. לדבריו, שני שלישים מהמרצים עוברים את הנוהג המשפיל. לאחרונה העלה כמחאה לדף הפייסבוק שלו את מכתב הפיטורים מתמר אריאב, נשיאת המכללה. הוא מתכנן לאסוף עוד מכתבים של עמיתיו ולשלוח אותם חזרה אליה בדואר רשום.

יחד עם טל דקל והאמנית דגנית ברסט, ייסד רומן ועד, שינסה להפוך את תנאי התעסוקה לראויים יותר. "אנחנו מועסקים לשמונה חודשים, מקבלים שכר על פי שעה, ללא חגים. אני יכול להיות מרצה 20 שנה, ועדיין לא מבטיחים שאועסק בשנה הבאה", סיפר. "גם אם אתה זכאי לחתום בחופשה בלשכת האבטלה, זה די משפיל", הוסיף רומן. "אני למשל חתמתי, אבל לא היו לי מספיק ימי עבודה, אז לא קיבלתי כסף". לדבריו, מטרתם להגיע להסכם קיבוצי שמעגן את תנאי התעסוקה. "כל הרעיון במשרת מרצה מן החוץ היא להביא מומחה, אבל מנצלים את זה לרעה. מעסיקים עשרות שנים אנשים שזה עיקר עבודתם".

מבנה מכללת בית ברלצילום: אריאל שליט

הוועד, שהוקם בסיוע ארגון כוח לעובדים, נמצא בצעדיו הראשונים, ונתקל בקרירות מהמכללה. "ניסינו להבין מהם תנאי תעסוקה. ניסחנו מכתב בקשה למידע, מי מקבל כמה ולמה, שנדע מה הזכויות שלנו, ללא כל דרישה מצידנו. בית ברל ענו במכתב של משרד עורכי דין עם שלושים שמות. זו התנהלות עוינת ומזעזעת. כתבו שמדובר במידע סודי ורגיש ושלא יתנו לנו אותו. זה חוסר שקיפות מוחלט".

רומן מספר כי תלמידיו, שמתעדים גם הם לעסוק בחינוך בעתיד, תומכים במהלך. "אני מתבאס לספר לתלמידים על המאבק, אבל הם יודעים. זו דוגמה חינוכית מעולה לתלמידים לראות את המורים שלהם מקימים ועד ועומדים על הזכויות".

סיפור דומה של חוסר שקיפות מתגלה באשר להפרטת מעונות בית ברל לזכיין פרטי, מהלך שיצא לדרך לפני כשנתיים. "הזכיין לא צריך את הסטודנטים, הוא מעדיף שאנשים מבחוץ יגורו במעונות, וכך החברה תרוויח יותר", מספר יו"ר אגודת הסטודנטים בבית ברל, שחר עבוד. "תודעת השירות שלו ברצפה. התלוננו פעם אחר פעם על מחסום בביוב באחת המקלחות, ורק לאחר שבועות הגיע מישהו, הסתכל, ואמר לסטודנט 'יש לך בעיה בראש, לא בצנרת'". לדבריו, רק עם בואו של איש מקצוע נוסף התגלה כי שורש חסם את כל הצנרת. "היו פה עכברים בחדרים שלא טופלו, עד שהראיתי גללים".

עובד הוסיף כי לצד התנאים הקשים, הזכיין גם מבקש להעלות את שכר הדירה בצורה משמעותית. "המחירים נעו פעם בין 800 ל-1,200 ש"ח. עכשיו רוצים לשדרג את כל החדרים למחיר 1,700 ש"ח. הם לא רוצים שתהיה אפשרות לשכור חדר בזול. אני שוכר בכפר סבא דירה עם שותפים, ויוצא לי לשלם פחות. והחדרים במעונות מאוד קטנים, לפעמים 8 מ"ר. הם כיווצו חדרים".

כשניסה לפנות עם תלונותיו להנהלה, נתקל בחומה מבוצרת. "במשך שנה ומשהו אני פונה בקשר למעונות, ומקבל תשובות מאכזבות על זה שהזכיין בסדר והכול בסדר", הוא אומר. "החוזה איתו נקבע ל-25 שנה, זה הזוי". עם זאת, הפרטת המעונות היא זו שעוררה את הסטודנטים לראשונה לעמוד על זכויותיהם, וכבר לפני שנה קיימו הפגנות על כך. "זה היה מהלך משמעותי שיצר שינוי בשיח", סיפר עבוד.

ואולם חלק מהסטודנטים טוענים כי לאחר שהתלוננו על תנאי המגורים, הופעלו עליהם סנקציות. אוראל אבנעים, תלמידת חינוך מיוחד ומתימטיקה בבית ברל בת 24, סיפרה כי לאחר שלא קיבלה מענה לתלונותיה על נזילות בחורף ועל התפרקות התקרה, פנתה לערוץ 10 בעניין, או אז זומנה לוועדת משמעת, וכמעט שגורשה מהמעונות. "נציג הזכיין דיבר איתי בגסות, כשאנשי האוניברסיטה עמדו שם וסתמו את הפה", היא סיפרה. "אמרו לי 'היינו מטפלים בבעיות שלך, אבל אחרי שפנית לתקשורת, את יכולה לחפש אותנו'. בסוף נאלצנו לשלם יותר שכר דירה כדי שנוכל להישאר", היא הוסיפה וציינה כי לאור הפרשה, תעזוב בסוף החודש עם בעלה את המקום.

סטודנטים אחרים סיפרו כי המקרה גרם להם לפחד להתלונן. "אני חוששת לעבור תהליך דומה", הסבירה אחת הסטודנטיות, "אם היתה תחושה של מערך תומך מצד המכללה הייתי פחות חוששת לדבר, אבל נמאס לי להיות דון קישוט".

המעונות מנוהלים בידי חברת אורן הסלע, שבבעלות ברוך צימר. באתר האינטרנט שלהם, מתגאה החברה כי "בעלי הדירות בפרויקטים שלנו הם עדות חיה של איכות גבוהה ורמת השירות הגבוהה שחברתנו מספקת". כשנשאלו על דברי הסטודנטים, אמרו כי הם מתפלאים על הטענות וציינו כי ברשותם מכתבי תודה רבים מסטודנטים המשבחים את התחזוקה, אחד מהם אף מיו"ר הסטודנטים עצמו. הם מאשימים את אוראל אבנעים בכך שלא הכניסה את מנהל האחזקה לדירה.

ואולם יו"ר אגודת הסטודנטים הביע תקווה כי כניסתו של המנכ"ל החדש, ניר הכהן, טייס קרב לשעבר, תביא לשינוי המיוחל ולהחלפת הזכיין. "קודם אמרו לנו, 'אי אפשר, נקודה. התחתנו איתם', אבל עכשיו כבר אומרים, 'צריך לבחון את זה'", סיפר וציין עם זאת כי כאשר ביקשו את חוזה ההתקשרות עם הזכיין, סירבו בהנהלה להציג אותו בפניהם. את חלק מהאשמה למצב בבית ברל הוא תולה בהחלפת ארבעה יושבי ראש של קרן בית ברל בשנתיים שהוא יו"ר האגודה, החלפה הקשורה לחוסר יציבות בהנהגת מפלגת העבודה.

מהמכללה נמסר כי "מערכת ההשכלה הגבוהה נוהגת להעסיק מרצים מן החוץ מסיבות תקציביות. עובדה זו לא מייחדת את בית ברל. כל מרצה יודע עם התקבלו לעבודה מהם תנאי העסקתו". באשר למכתב ציינו כי "קבוצת מרצים אנונימית בחרה לפנות באמצעות עורכי דין, ולכן נענתה בתשובה עניינית ומנומסת, על ידי היועץ המשפטי". בעניין התלונות על זכיין המעונות, מסרו בבית ברל כי "השיפוץ חייב עדכון במחירים, שנותרו נוחים בטווחי מחירים של 800-1,900 ש"ח. חוזה המעונות גלוי לסטודנטים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ