שטייניץ הבטיח יותר ממאה מיליון שקל למרכז האוניברסיטאי אריאל

לדברי בכיר בוועדה לתכנון ותקצוב של המל"ג, הכסף נועד להפוך את המוסד לאוניברסיטה, תוך עקיפת הוועדה שהחליטה שאין צורך במהלך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גורם בכיר בוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) חושף כי שר האוצר, יובל שטייניץ, הבטיח להקצות בשנה הבאה יותר ממאה מיליון שקל למרכז האוניברסיטאי באריאל, כחלק מהמאבק להפכו לאוניברסיטה.

שר האוצר סירב להגיב לדברים, אולם לפני שנה הצהיר באריאל כי יעשה כל שביכולתו למציאת תקציב למהלך. לעומתו, רמז אתמול שר החינוך, גדעון סער: "יש לי הבנה עם שר האוצר שזה יהיה תקציב תוספתי (נוסף על התקציב שכבר ניתן להשכלה הגבוהה)".

בעקבות המהלך, ובניסיון "למנוע את העברת הכספים במהלך פוליטי ולפגוע פגיעה אנושה בעצמאות מערכת ההשכלה הגבוהה", התנהל משא ומתן חשאי בין הדרג המקצועי בוות"ת לבין המרכז באריאל. במשא ומתן, הוצע להעביר למרכז את הכסף שממילא כבר הובטח לו על ידי שטייניץ, אך בצורה מדורגת ובמודל חדש שיחול בהמשך על כל המערכת.

ח"כים מהימין בביקור במרכז באריאל, השבוע צילום: אלון רון

המודל החדש, המתגבש במל"ג בשנתיים האחרונות, כולל יצירת רובד נוסף של מוסדות שייקראו "מרכזים אוניברסיטאיים" בין המכללות לאוניברסיטאות. "התובנה היתה שהמבנה הדיכוטומי של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל כיום רחוק מלשקף את המציאות בשטח", מסביר גורם בוות"ת, "יש למדינה צורך במחקר יישומי, לא רק במחקר תיאורטי ועיוני, כפי שלרוב מתבצע באוניברסיטאות.

אלה צרכים של התעשייה, של משרדי ממשלה, של מערכת הביטחון". לדבריו, התפיסה שלפיה אוניברסיטה מתמחה במחקר ומכללה רק בהוראה "היא פשטנית מדי ביחס לצורכי המציאות ולשטח". המודל התלת שכבתי גובש בסיוע מכון לחקר ההשכלה הגבוהה ב- NYU.

התוכנית המדוברת כללה הבטחה של לתת יותר מ-300 מיליון שקלים למוסד בצורה הדרגתית, על פי קריטריונים שייקבעו למרכזים האוניברסיטאיים, לאורך חמש השנים הבאות. "תוספת התקציב לשנת הלימודים תשע"ג, נכתב במסמך, "תינתן בגין מכסות סטודנטים במסגרת עדכון תקציב ות"ת בחודש דצמבר".

בוות"ת מתכננים לאשר את המודל החדש עד לאפריל 2013 - התאריך שהוצהר שלשום כי בו תסתיים התקופה של בחינת ההכרה במרכז באריאל כבאוניברסיטה. בכיר בוות"ת סיפר כי צוות המשא ומתן במרכז באריאל כבר אישר את המתווה שהוצע, אולם זה "נדחה על ידי הוועד הפועל של המרכז באקט כוחני".

בעקבות כישלון המגעים, המשיכה הוות"ת בדיונה כשלשום, עד שהודיעה כי החליטה שלא להמליץ על ההכרה במוסד כאוניברסיטה בתום חמש שנים. בזמן הזה בחנה מל"ג יהודה ושומרון (הסמכות האקדמית בשטחים, שחבריה מונו על ידי מפקד פיקוד המרכז) את עמידתה בתנאים שהיא עצמה קבעה כנדרשים לעמידה בסטנדרטים אוניברסיטאיים. הנימוק שניתן היה כי "במסגרת בחינה כוללת של מערכת ההשכלה הגבוהה בארץ לא קיים בשלב זה צורך בהקמה או הכרה באוניברסיטה נוספת, עד להשלמת תהליך בחינה מעמיקה בנושא מבנה מערכת ההשכלה הגבוהה".

בעקבות ההחלטה, הודלף מסמך המשא ומתן המדובר מהמרכז האוניברסיטאי, המנסה לתאר אותו כניסיון "לקנות את המוסד בכסף, בתמורה לאי הכרה במוסד כאוניברסיטה", כפי שצוטטו בכירים בו. בתגובה לדברים אמר גורם בכיר בוות"ת כי "הניסיון השפל לומר שניסינו לשחד אותם זה עניין שאין לו שיעור, גם כשיש עימות ויצרים צריך לשמור על מינימום של יושר והגינות. כאן הקווים נחצו".

במסמך נכתב כי התקציב המובטח למוסד במתווה המתגבש יינתן "בכפוף לקבלת התחייבות מתאימה מאגף התקציבים של משרד האוצר לוות"ת עד לסוף יולי 2012. כל זאת מעל ומעבר לתוספות התקציב המתחייבות על פי התוכנית הרב שנתית למערכת ההשכלה הגבוהה".

"האמירה שמאחורי המסמך היא שאם האוצר ממילא ישים כסף תוספתי, אנחנו שומרים על המסגרת וההגדרות, על מודל תקציבי הדרגתי", מסביר הגורם בוות"ת. "הובטחו על ידי שטייניץ יותר ממאה מיליון שקלים אבל אמרנו שאין דבר כזה, אין מודל תקציבי המאפשר את זה". על פי המהלך המתוכנן, כל המוסדות שיענו על קריטריונים שייקבעו, ייכנסו לאותו מתווה. כמובן שעל פי העמידה בקריטריונים, אריאל בפנים".

אל מול העמדה והבחינה של הדרגים המקצועיים במועצה להשכלה גבוהה, אמר אתמול שר החינוך, גדעון סער, כי יש צורך בהקמת אוניברסיטה נוספת בישראל. כמו כן הצהיר כי "תהיה באריאל אוניברסיטה" ודאג להבהיר כי הות"ת היא אמנם " גוף חשוב ורציני ביותר אבל לא הגוף המכריע".

המלצת הות"ת שהתקבלה שלשום מועברת למל"ג יהודה ושומרון, שאמור להחליט אם לאמצה. החלטתו תועבר לאישור סופי של המפקד הצבאי בשטחים. ללא הכסף שהובטח על ידי שטייניץ, ומאחר והחלטות ות"ת הן המחייבות בהיבט התקצוב, יתקשה המוסד לקום ללא תמיכת הות"ת, גם אם מל"ג יהודה ושומרון יצא נגד המלצתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ