יניר יגנה

השיחה בפאב שניהלו בשבוע שעבר הסטודנטים תומר ורון, שי גולדנברג ונועה רובין, מהמחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון, לא היתה שונה מזו שעורכים אלפי סטודנטים אחרים. בזה אחר זה הם שיתפו בסיפורי עליית מחירי הדירות השכורות, שפגעה בהם וחבריהם, ורצו לצאת לפעולה. ואולם, למודי ההפגנות של הקיץ הקודם, החליטו לנקוט גישה שונה - במקום לקרוא לבעלי הדירות להוריד מחירים, הם פשוט יקראו להחרמת הדירות. מאז הצטרפו כבר 3,000 סטודנטים למאבק, ואתמול כבר חגגו ניצחון ראשון.

הרעיון פשוט - כל בעל דירה שירצה לעלות את מחירי השכירות ללא הצדקה, ייכנס לרשימה שחורה. לצורך כך פתחו קבוצה בפייסבוק, בשם "שוכרים חכם", ותלו שלטים בעשרות בתים ברחבי העיר, בהם קראו לסטודנטים לשתף את חוויותיהם. "רק איחוד של הסטודנטים יפסיק את עליית המחירים", אומרת רובין. "אם כל אנשי הקבוצה ושאר הסטודנטים יחליטו שהם לא נכנסים לדירות שנמצאות ברשימה השחורה, בעל הדירה יהיה חייב להוריד את המחיר".

לדבריהם, בשלוש השנים האחרונות חלה עלייה של כ-50% במחיר השכירות, כאשר חדר שהושכר בעבר בכ-800 שקלים, מוצע היום ב-1,200 שקלים ויותר. "אנחנו לא באים ואומרים עד אלף שקלים זה סבבה, ויותר מזה זו גניבה - אבל כן חייבים לבדוק למה המחיר עולה כל שנה", אומר ורון. "חייבים לשאול שאלות: האם נעשה שיפוץ? האם החליפו צנרת? האם הוסיפו מזגנים? זה מידע חיוני כדי להבין למה המחיר עלה. ברוב הפעמים אנחנו נשארים חסרי תשובות".

יוזמי הרשימה השחורה, נועה רובין (משמאל) ותומר ורוןצילום: אליהו הרשקוביץ

גולדנברג הוסיף כי בעלי הדירות עושים שימוש מעוות במושג "מצב השוק". "רק בגלל שהסטודנטים רוצים לגור בסמיכות לאוניברסיטה, הם מרשים לעצמם לעלות את מחירי הדירות בטענה שזה 'מצב השוק'. זו הונאה", אמר. לדבריו הצטרפו ורון ורובין, שאמרו כי "עליית המחירים צריכה להיות הגיונית, לא יכול להיות שמחירי השכירות יעלו ב-20% כל שנה. 20% זה לא העלייה של השוק, זו חזירות - ואת זה חייבים להפסיק".

אתמול בצהריים כבר ידעו הפעילים לספר על הצלחה ראשונה במאבק. אחת הסטודנטיות ששיתפה אותם בפרטים סיפרה כי בעל הדירה ביטל את העלאת המחיר. "התקשרנו אליו מספר סטודנטים במשך כמה ימים ושאלנו אותו למה הוא מעלה את המחיר, ובסוף אמרנו שהמחיר גבוה ולא מוצדק. בעל הדירה בסוף נשאר באותו מחיר", סיפר ורון. "הלחץ שהפעלנו עבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ