בתל חי נאבקים בהעלאת שכר הדירה במעונות עמידר

חברת "עמידר" החליטה להעלות לסטודנטים במכללה הצפונית את השכירות ב-30%. משרד השיכון: ההנחה בוטלה כבר ב-2004, עליית המחירים תהיה הדרגתית

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

הסטודנטית לעבודה סוציאלית במכללת תל-חי אווה נג'אר מספרת כי היא מרגישה מרומה. שנה אחרי שעברה מחיפה לקרית שמונה "מתוך רצון לא רק ללמוד, אלא גם לתרום בעשייה חברתית בפריפריה", היא אומרת כי קשה להיפרד מהתחושה ש"מתייחסים אלינו כמו לפראיירים". כעסה של נג'אר, כמו של עשרות מחבריה הסטודנטים, עלה לאחר שנודע להם השבוע כי חברת "עמידר" החליטה להעלות את שכר הדירה במעונות ב-30%.

כמאתיים סטודנטים מתגוררים ב-79 דירות "עמידר" שבידי המכללה האקדמית, סמוך למחנה הצבאי "גיבור" שבפאתי העיר. 3 סטודנטים בשני חדרים, מי מהם שקיבל את החדר הבודד משלם 700 שקלים בחודש, ואילו שני חבריו ישלמו 550 שקלים כל אחד על החדר שיחלקו. המכללה נושאת בהוצאות האחזקה ובתשלומי המים והארנונה. "ברמות המחירים של הגליל העליון, 1,800 שקלים זה שכר דירה בכלל לא נמוך", מספר יצחק זריה, שמסיים שנה שנייה לימודי הנדסאות במכללה. "העלאה נוספת של המחיר תהפוך את זה לכבד מדי על סטודנטים רבים".

בעבר הוסכם כי תינתן הנחה על שכר הדירה וכעבור זמן מה ייגבה מחיר מלא, ואולם לדברי יוסי מלכה, מנכ"ל המכללה, "מאז זרמו הרבה מים בירדן, כל כך הרבה דברים השתנו במדינה וקשה לי להבין על מה עמידר ומשרד השיכון מדברים. עבורם הכסף הזה זה גרושים, זו התעמרות בסטודנטים".

יצחק זריה ותמר מייבום במעונות הסטודנטים בתל חיצילום: ירון קמינסקי

לדברי תמר מייבום, יו"ר אגודת הסטודנטים במכללה, אומרת כי זה רק עוד צעד בהפיכתה של השכלה הגבוהה לנחלתם של העשירים בלבד. "אנו קוראים למשרד הבינוי והשיכון ולכל האחראים לדבר - עזרו לנו לחזק את ציבור הסטודנטים והצעירים הבוחרים ללמוד ולגור בצפון".

נג'אר מוסיפה כי בניגוד למקובל לחשוב, החיים בפריפריה אינם זולים. "אין תחרות בין רשתות השיווק והמרכולים אינם זולים, אין די תחבורה ציבורית ורבים נאלצים להחזיק כלי רכב, ומן הסתם הנסיעות הביתה יקרות - וגם כמעט ואין כאן תעסוקה, ואם יש, השכר מגוחך".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי ההחלטה על ביטול ההנחה התקבלה על ידי הממשלה כבר ב-2004 ואולם בשל טעות טכנית, לא עודכנה במכללת תל חי, "שהמשיכה ליהנות משכר דירה מופחת בניגוד ליתר המוסדות". הם ציינו כי "העלייה תהיה הדרגתית במשך 3 שנים, בגובה של 100 שקל לשנה, וגם לאחריו, שכר הדירה יעמוד על פחות ממחצית ממחיר השכירות בשוק החופשי באזור".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ