נתניהו הכריז שיסכים לסנקציות על צעירים חרדים שלא יתגייסו

עד כה סירב רה"מ להתייחס לסוגיה, ואמר רק כי במסקנות שהגיש ח"כ פלסנר יש "תובנות חשובות"

יהונתן ליס וגילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס וגילי כהן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הלך אתמול לקראת סיעת קדימה, כשהכריז שהוא מקבל את המתווה העקרוני ולפיו יוטלו סנקציות אישיות על חרדים שלא יתייצבו לגיוס. נתניהו קיים אתמול סדרת פגישות עם ראשי סיעות הקואליציה, בניסיון לגבש הצעת חוק גיוס שתהיה מקובלת על חברי ממשלתו. בין היתר, נועד אתמול במשך שעה עם יו"ר קדימה, שאול מופז, בפגישה ראשונה מאז פיזר את ועדת פלסנר.

עד כה הסכים ראש הממשלה לומר רק כי במסמך שגיבש ראש הוועדה, ח"כ יוחנן פלסנר, ישנן תובנות חשובות, וזכה לפיכך לביקורת נוקבת מצד קדימה, ולצדה דרישה חד-משמעית לאמץ את מסקנות הוועדה, שהוסמכה לתפקידה בהסכם הקואליציוני בין המפלגות. מופז אף סירב להיפגש עמו לפני פרסום מסקנות הוועדה, והביע אכזבה נוכח סירובו הראשוני של נתניהו לאמץ אותן כבסיס מוחלט לחוק שיגבש.

לעת עתה לא ברור עדיין מה יהיה הרכבן של הסנקציות. פלסנר הציע במסקנות שהציג תביעה להליכים פליליים נגד צעירים חרדים שלא יתייצבו לשירות במשך חמש שנים. הסיעות החרדיות, לעומת זאת, הציעו סנקציות הנוגעות בעיקר למניעת הטבות בדיור. מנגד הודיע אחד מחברי הוועדה, פרופ׳ ידידיה שטרן, כי הסנקציות החמורות בדו"ח אינן תואמות את עמדתו, ונכתבו רק לאחר שהצוות פוזר. כך או אחרת, נתניהו הבהיר אתמול לראשי סיעות הקואליציה שעמם נפגש, כי הוא מעריך שניתן יהיה להגיע לנוסח מוסכם לחוק. במקביל לפגישתו עם מופז נועד אתמול נתניהו גם עם שר החוץ, אביגדור ליברמן, שאמר לו כי אינו מקבל את מסקנות הוועדה, ודורש שבמסגרת החוק החדש יוצהר על שירות לכל גם לערביי ישראל מגיל 18 ומעלה.

בתוך כך, הודיעו מספר חברי כנסת מקדימה, בהם ישראל חסון, יואל חסון ואורית זוארץ, כי בכוונתם להשתתף כמפגינים מן המניין בהפגנת מחאת ה"פראיירים", שתתקיים בתל אביב במוצאי שבת. לפי שעה, לא הודיעו עדיין יו"ר המפלגה מופז וח"כ פלסנר אם ישתתפו גם הם בהפגנה.

במטה המאבק בחוק טל, המארגן את העצרת, הודיעו אתמול כי בעצרת לא יהיו נאומים של פוליטיקאים. ״המסר לא יהיה אנטי חרדי, אלא בעד ערך השירות שיציל את עתיד צה"ל", אמרו. "נתניהו ומופז ימכרו את המשרתים לחרדים, אם לא יהיה לחץ ציבורי מאסיבי, ואם הציבור הישראלי לא יגיע להפגנה, מגיע לו חוק טל 2". הם מסרו כי בין היתר, ינאמו אנשי רוח ואקדמיה, וכן אישים ביטחוניים, שטרם סוכמו באופן סופי. לדברי המארגנים, צפוי גם נואם אחד חרדי, ונואמת ערבייה. ההפגנה תפתח בצעדה מ"מאהל הפראיירים" סמוך לרכבת ארלוזורוב בתל אביב, ותסתיים בעצרת ברחבת המוזיאון לאמנות, בה צפויים להופיע גם האמנים דיויד ברוזה ודנה ברגר.

בין התנועות והארגונים שצפויים לקחת חלק בהפגנה, הפורום לשוויון בנטל, חדו"ש, התאחדות הסטודנטים, התנועה הרפורמית, "אם תרצו" והתנועה הקיבוצית. בועז נול, מראשי תנועת "המחנה המשותף" אמר אתמול ל"הארץ" כי "אם הציבור יתעורר, שאול מופז לא יוכל להראות את פרצופו בציבור אם יבגוד ולא יעביר את החוק ושוב יפר את התחייבותו לבוחר". זהרה ברגר צור, מהפורום לשוויון בנטל, הוסיפה כי "העובדה שדו"ח פלסנר הוגש בניגוד לרצונו של ראש הממשלה זו אמירה, ולמרות שהוא לא מושלם - זה מתווה להתחיל עבודה רצינה. אנחנו מצפים שהציבור יילחם על מה שמגיע לו, הציבור יכול לשנות".

טקס סיום מסלול של חיילי הנח"ל החרדי בלטרון, שלשום. "הציבור יכול לשנות", אמרה אחת ממארגנות ההפגנה מחרצילום: אהרון שטיינמץ / ארגון הנח"ל החרדי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ