מאבק על זכויות, דווקא בבית ברל

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

כבר עשורים ארוכים שמכללת בית ברל היא סמל לצדק חברתי, נושאת את דגלו של ברל כצנלסון וקשורה בעבותות למפלגת העבודה. אך למרות התדמית, המכללה מתגלה כמעסיקה שאינה טובה ממקומות אחרים, וכמקום שמיהר להפריט את מעונות הסטודנטים ל-25 שנה בדרך שמייאשת סטודנטים רבים.

האמן הלל רומן מלמד מזה 4 שנים במדרשה לאמנות, ומדי קיץ מפוטר, רק כדי להיות מועסק שוב בשנה שלאחר מכן. לדבריו, שני שלישים מהמרצים עוברים את הנוהג המשפיל. לאחרונה העלה כמחאה לדף הפייסבוק שלו את מכתב הפיטורים מתמר אריאב, נשיאת המכללה, ובכוונתו לאסוף גם את מכתבי עמיתיו.

יחד עם טל דקל והאמנית דגנית ברסט, ייסד ועד, שינסה להפוך את תנאי התעסוקה לראויים יותר. "אנחנו מועסקים ל-8 חודשים, מקבלים שכר על פי שעה, ללא חגים. אני יכול להיות מרצה 20 שנה, ועדיין לא מבטיחים שאועסק בשנה הבאה", סיפר. "גם הזכאות לדמי אבטלה בחופשה לא בטוחה. לי לא היו מספיק ימי עבודה, אז לא קיבלתי כסף". לדבריו, מטרתם להגיע להסכם קיבוצי שמעגן את תנאי העסקתם. "כל הרעיון במשרת מרצה מן החוץ היא להביא מומחה, ומנצלים את זה לרעה".

הוועד, שהוקם בסיוע ארגון כוח לעובדים, נמצא בצעדיו הראשונים, ונתקל בקרירות מהמכללה. "ניסחנו מכתב בקשה למידע, מי מקבל כמה ולמה, ללא כל דרישה. בית ברל ענו במכתב של משרד עורכי דין עם 30 שמות. זו התנהלות עוינת. כתבו שמדובר במידע סודי ושלא יתנו אותו. זה חוסר שקיפות מוחלט".

רומן מספר כי תלמידיו, שמתעדים גם הם לעסוק בחינוך בעתיד, תומכים במהלך. "אני מתבאס לספר להם על המאבק, אבל הם יודעים. זו דוגמה חינוכית מעולה לראות את המורים עומדים על הזכויות".

סיפור דומה של חוסר שקיפות מתגלה באשר להפרטת מעונות בית ברל לזכיין פרטי, מהלך שיצא לדרך לפני כשנתיים. "הזכיין לא צריך את הסטודנטים, הוא מעדיף שאנשים מבחוץ יגורו במעונות, וכך החברה תרוויח יותר", מספר יו"ר אגודת הסטודנטים בבית ברל, שחר עבוד. "תודעת השירות שלו ברצפה. התלוננו פעם אחר פעם על מחסום בביוב באחת המקלחות, ורק לאחר שבועות הגיע מישהו, הסתכל, ואמר לסטודנט ‘יש לך בעיה בראש, לא בצנרת'". הוא הוסיף כי לצד התנאים הקשים, הזכיין גם מבקש להעלות את שכר הדירה בצורה משמעותית. "המחירים נעו פעם בין 800 ל-1,200 ש"ח. עכשיו רוצים לשדרג את כל החדרים ולגבות 1,700 ש"ח. אני שוכר בכפר סבא, ויוצא לי לשלם פחות".

כשניסה לפנות עם תלונותיו להנהלה, נתקל בחומה מבוצרת. חלק מהסטודנטים אף טוענים כי לאחר שהתלוננו על תנאי המגורים, הופעלו עליהם סנקציות.

אוראל אבנעים, תלמידת חינוך מיוחד ומתמטיקה, סיפרה כי לאחר שלא קיבלה מענה לתלונותיה ופנתה לערוץ 10 בעניין, זומנה לוועדת משמעת, וכמעט שגורשה. "נציג הזכיין דיבר איתי בגסות, כשאנשי האוניברסיטה עמדו שם ושתקו", סיפרה. "אמרו לי ‘היינו מטפלים בבעיות שלך, אבל אחרי שפנית לתקשורת, את יכולה לחפש אותנו'. בסוף נאלצנו לשלם יותר שכר דירה כדי שנוכל להישאר". היא ציינה כי לאור הפרשה, תעזוב בסוף החודש עם בעלה את המקום.

סטודנטים אחרים סיפרו כי המקרה גרם להם לפחד להתלונן. "אם היתה תחושה של מערך תומך מצד המכללה הייתי פחות חוששת לדבר, אבל נמאס לי להיות דון קישוט", הסבירה אחת הסטודנטיות.

יו"ר אגודת הסטודנטים הביע תקווה כי כניסתו של המנכ"ל החדש, ניר הכהן, תביא להחלפת הזכיין. "קודם אמרו לנו, ‘אי אפשר, נקודה. התחתנו איתם', אבל עכשיו כבר אומרים, ‘צריך לבחון את זה'".

מזכיין המעונות, חברת אורן הסלע, נמסר כי הם מתפלאים על הטענות וציינו כי ברשותם מכתבי תודה רבים מסטודנטים המשבחים את התחזוקה, אחד מהם אף מיו"ר הסטודנטים עצמו. הם מאשימים את אוראל אבנעים בכך שלא הכניסה את מנהל האחזקה לדירה.

מהמכללה נמסר כי "מערכת ההשכלה הגבוהה נוהגת להעסיק מרצים מן החוץ מסיבות תקציביות. עובדה זו לא מייחדת את בית ברל". בעניין המעונות מסרו כי "השיפוץ חייב עדכון במחירים, שנותרו נוחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ