בירה ונפגינה |

בפאב הקואופרטיבי הראשון לא שותים לבד

בין משאיות זבל לפקחי חניה, חגגו אתמול 172 המשקיעים את פתיחתו של הפאב שינסה לשלב בין מחאה ל"פאן". אחת מבעלות המניות: "זו מהפכה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כל מי שרוצה לטעון שפעילי המחאה רוצים רק ליהנות יכול היה למצוא הוכחות רבות בהשקת ה"בר קיימא", הבר הקואופרטיבי הראשון בישראל, שמייסדיו הם ממנהיגי המחאה יגאל רמבם וג'וליאן פדר. ועדיין, אפשר לראות בבר הזה את הצעד המשלים ליציאה לרחובות. לא רק עימותים והפגנות, אלא גם בנייה ודוגמה. אולי אפילו ניסיון סמלי להמשיך את מורשתם של החלוצים בראשית המאה הקודמת - כאשר כתובתו של הבר, רחוב המשביר, מרמזת על הקואופרטיב הראשון שהוקם ב-1916, ושמו נודב על ידי ברל כצנלסון.

להשקת הבר אמש באו כ-300 משתתפים, רבים מהם בעלי מניות ששילמו אלף שקלים ויזכו בשתייה ומזון במחיר עלות עד סוף חייהם. אם לא הייתי עיתונאי עם שלדים בארון שמפחד לזכות בתחקיר על יחסי הון-שלטון-עיתון, הייתי מניח גם אלף שקלים. עיתונאי אחר, החליט אחרי ראיון ארוך עם יגאל רמבם, שגם הוא קונה מניה. הצרה היחידה היתה שאין באזור כספומטים.

כשמו, המקום אקולוגי. לא ראיתי כוסות פלסטיק למים, למשל, כנהוג ברוב בתי הקפה. ועל הקבלה, שעליה נכתב "אהבה בכל ותחי המהפכה", היה מודפס מאחור הסמל של "קפה גרג". "הכול ממוחזר", הסביר לי בגאווה אחד מעשרות הבעלים.

"זו מהפכה", הסבירה הפעילה החברתית אור-לי בר לב (מניה מספר 27). "לראשונה יש מיזם שמשלב את הערכים הקהילתיים עם חיי לילה ופאן". שותפה אחרת, לירון אחדות, שתמונתה נעצרת על ידי המשטרה זעזעה את הרשת לפני שבועיים, סיפרה שדיברה עם שני תלמידי בית ספר, שקראו על הבר ובעקבותיו השקיעו עם חבריהם באוכל כדי לעקוף את הקפיטריה היקרה בבית הספר.

לא רק בתלמידי בית ספר היוזמה נגעה. בין 172 רוכשי המניות גם הח"כ אילן גילאון ממרצ ("בנינו רמפה בשביל הקלנועית שלו", אמר אחד המארגנים), או איציק בן ה-68 ששמע ברוטשילד על המיזם וקנה שתי מניות, ונראה מאושר על הבר עם כוס מיץ תפוזים. את האווירה הזחוחה קטע אליאן מרשק, תחנת הטלוויזיה המהלכת של המהפכה. "בסך הכול בניתם עוד מקום לדיבורים של מחאה. הייתי נרשם, אבל אני מפחד מהצפה של ניוזלטרים". אבל מבחינת הבלוגר שוקי גלילי, מדובר בהצהרת כוונות. לא סתם, הוא אומר, הוקם הבר בפלורנטין. "מאז ש-76% מהתושבים פה הצביעו לדב חנין בבחירות המוניציפליות, חולדאי מעמיד פנים שהשכונה לא קיימת. כל מה שמגיע מהעירייה לפה זה מכוניות אשפה ופקחים".

בינתיים, הנוכחים יצאו נרגשים לרקד ברחוב, ושידלו צוות של משאית לפינוי אשפה לרקוד איתם. בסוף המשיכה המשאית בדרכה. מאחור היתה תלויה בחורה שמחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ