עשרות אלפים בהפגנת המילואימניקים בתל אביב

"יש אנשים שחושבים שלא צריך לשאת בנטל - נעזור למדינה להעמיד אותם על טעותם", אמר ראש השב"כ לשעבר דיסקין. כאלף פעילי המחאה החברתית צעדו בשדרות רוטשילד והפגינו מול בניין הבורסה בת"א

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

23:28: ראש הממשלה נתניהו יכנס מחר בבוקר את חברי סיעת הליכוד לדיון באימוץ מתווה דו"ח ועדת פלסנר כבסיס לחוק שיחליף את חוק טל. 

23:12: מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, קרא הערב בשיעורו לבטל את חופשות הקיץ בכל הישיבות על רקע הכוונה לגייס את בחורי הישיבות לצבא. "אנחנו בצרה אם ימעיטו חס ושלום את לומדי התורה", אמר, "צריך להתפלל לקדוש ברוך הוא שיציל אותנו". הרב יוסף קרא לשאת תפילות מיוחדות החל ממחר בבוקר, לביטול הגזירות. כמו כן, הוא קרא לקהילות היהודיות בחו"ל להצטרף בתפילות.

23:03: מפגיני המחאה החברתית הגיעו לבניין בו הוכרזה המדינה ברחוב רוטשילד 16 ונושאים נאומים במקום.

22:58: הסתיימה הפגנת המילואימניקים ברחבת מוזיאון תל אביב. מטה המאבק בחוק טל מסר כי יקיים מחר בשעה 9:00 בבוקר פגישה שתעסוק בהמשך פעילותו. 

22:51: מפגיני המחאה החברתית הציתו קרטוני ענק דמויי דו"ח טרכטנברג ודו"ח מבקר המדינה בפרשת הרפז מול בניין הבורסה.

22:34: הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי הגיע להפגנת המילואמניקים בתל אביב, סירב לענות על שאלות ואמר "אני מצדיע לכולכם".

22:25: דב ליפמן, חרדי חובש כיפה שחורה, למפגינים בצעדת המילואמניקים: "חבל מאד שראש הממשלה, שהצבעתי עבורו, מעדיף להיות מנותק מהעם. מנהיגי הציבור החרדי וראש הממשלה שמסכים לדרישותיהם הם עיוות התורה. המון חרדים רוצים להיות חלק בלתי נפרדת מהחברה הישראלית, אבל חיים בתוך כלא". 

22:24: הפגנת המחאה החברתית הגיעה אל בניין הבורסה בתל אביב. "לוקחים מעניים, נותנים לעשירים", קוראים הפעילים.

הצתת קרטונים דמויי דו"ח טרכטנברג, הערב בהפגנת המחאה החברתיתצילום: מוטי מילרוד

22:22: אנט חאסכייה, נציגת הציבור הערבי בצעדת הפראיירים נאמה וזכתה למחיאות כפיים סוערות: "אנחנו לא רוצים הטבות, אנחנו רוצים לשרת זה לצד זה, דו קיום תרתי משמע. אני קוראת לציבור הערבי: צאו מהגטו, הרימו את הראש למעלה. כולנו רוצים אתכם כאן, ללא הבדל דת, גזע ומין"

22:20: ח"כ אבי דיכטר למשתתפי צעדת הפראיירים: "ציבור גדול יצא הערב לדרוש את שדורשים רוב מוחץ של כלל חברי כנסת ישראל - מהלך חקיקה היסטורי שייעגן את המסר - כולם משרתים"

22:14: הרב שי פירון: "היהדות שלי היא יהדות של שותפות ושל נשיאה בנטל. הגיעה שעת מבחן. אחיי, תלמידי הישיבות, אנחנו לא שונאים אתכם. בואו נשרת ביחד"

22:03: יואב קיש, נציג הציבור בוועדת פלסנר: "הקואליציה התכנסה בכוונה ברורה לטפל בנושא שמטריד את כל עם ישראל. ראש הממשלה, לא צריך עוד ועדות. אמץ את המסקנות, קבע את עיקרון השוויון והשירות לכל". 

21:53: זהרה ברגר צור מהפורום לשוויון בנטל: "הגענו למצב שיש פה שתי חברות ושתי מערכות חוק. הבנו שיש פה שתי מדינות בתוך מדינה אחת, ושיש פה אפליה ברורה בין דם לדם"

שאול מופז, הערב בהפגנהצילום: תומר אפלבאום

21:35: שמולי: "המאבק הזה הוא לא נגד אף אחד, הוא בעד מדינת ישראל שוויונית יותר. וכמו בקיץ שעבר, הפעם הסטודנטים כבר כאן והם לא הולכים לשום מקום. אנחנו לא רוצים לשמוע עוד ועדות, לא רוצים לשמוע עוד מריחות. אנחנו רוצים חוק"

21:18: דיסקין התייחס להגעתו של שאול מופז להפגנה ואמר: "זו בושה. זה כמו שטייקון יגיע להפגנה של דפני ליף". גם חברי הכנסת עמיר פרץ ויצחק (בוז'י הרצוג) נמצאים במקום. 

21:07: יובל דיסקין עולה לנאום ברחבת מוזיאון תל אביב: "לצערי יש עוד אנשים שחושבים שלא צריך לשאת בנטל. אנחנו נעזור למדינה להעמיד אותם על טעותם. אנו משרתים את המדינה משום שזו ארץ אבותינו, בה נלחמו הורינו ובה אנו נלחמנו כדי שילדינו יחיו כאן. חובתנו לדרוש מנבחרי הציבור לא להשתמט. בזכותם ובזכות פסיקת בית המשפט נוצרה ההזדמנות לתקן את העוול. 

21:01: על פי הערכות המשטרה, כ-20,000 אלף איש מתקבצים ברחבת המוזיאון. לדברי שאול מופז, "נעשה מאמץ גדול להעביר חקיקה. מסקנות ועדת פלסנר חייבות להיות מיושמות. לקראת יום רביעי יש לנו הצעת חוק שאיתה אפשר ללכת לחקיקה. אסור שהנושא יירד מסדר היום. באתי לכאן על מנת להזדהות עם כל הציבור בישראל שמשרת ונושא בנטל". מופז סירב לענות האם קדימה תפרוש מהממשלה במקרה שהחוק לא יעבור. 

מפגינים במאהל הפראיירים, הערבצילום: תומר אפלבאום

20:52: הצועדים הגיעו לרחבת מוזיאון תל אביב. לפי אנשי המטה למאבק, ברחבת המוזיאון נמצאים כ-15 אלף איש. אחד ממארגני העצרת, עידן מילר, עולה לנאום. "גמרנו להיות פראיירים. אנחנו לא ימין ולא שמאל", אומר מילר וקורא לנתניהו: "תעשה את המעשה הערכי, המוסרי והמתבקש ותסדיר את אחד הכשלים שמפוררים את המדינה שלך. אל תמכור אותנו למען ההישרדות הפוליטית שלך. עם כל הכבוד לישי וליצמן, אנחנו אלה שבחרנו בך". 

20:44: על פי הערכות המשטרה, כ-4,000 בני אדם צועדים כרגע. ח"כ איתן כבל, ראש שדולת המילואים בכנסת, אמר במהלך העצרת: "כאזרח אני לא יכול להאמין יותר לנתניהו ולמופז. זו ממשלה של סוחרי סוסים שעסוקה כל היום במסחרה פוליטית על גבו של הציבור".   

20:31: כ-1,500 בני אדם צועדים ממאהל המחאה לרחבת המוזיאון וקוראים "ביבי תתעורר, הציבור רוצה יותר", "עם אחד - גיוס אחד" ו"אנחנו הרוב - יצאנו לרחוב".

20:16: מפגיני מאהל המחאה החלו לחסום את רחוב ארלוזורוב ואת דרך נמיר לכיוון דרום ולצעוד לכיוון רחבת המוזיאון. גם יו"'ר קדימה לשעבר, ציפי לבני, בין הצועדים. לדבריה, "לא ייתכן שקבוצה אחת תישא בכל הנטל הביטחוני והאזרחי במדינה". יש במקום כ-10 שוטרים בלבד. בתגובה למעורבות ולנוכחות הבולטת של יאיר לפיד ואנשי מפלגתו "יש עתיד", אמר הערב ל"הארץ", בועז נול מראשי מטה המאבק: "יש פה מעורבות של כל מי שבעד שירות לכולם. אנשים יכולים לתקוף אותו וזה בסדר. יש פה אנשים מכל המינים, מכל הדתות ומכל המפלגות". לדברי יאיר לפיד, "זה מאבק פוליטי והוא צריך להתנהל בשדה הפוליטי. כולנו כאן לאותה מטרה, שכולם צריכים לשרת. צריך להגיד לאנשים שאנחנו לא נסבול את המשחקים הישנים. כולם ישרתו, ואנחנו לא ניתן יד למריחות". על פי המשטרה, כ-500 איש נמצאים במקום.  

20:06: כ-350 מפכגינים כבר התאספו מול קרית הממשלה ונערכים לצת לצעדה לכיוון רחבת הבימה, חלקם צועקים "לא למדינה של טייקונים".

19:49: יאיר לפיד הגיע עם רעייתו ליהיא למאהל הפראיירים ליד תחנת רכבת מרכז, כמה מן המפגינים במקום התעמתו איתו. גם האלופים (במיל') דן הראל ומשה קפלינסקי נמצאים במאהל.

19:47: דפני ליף הגיעה לקרית הממשלה. כ-200 בני אדם כבר התאספו. ג'יפ התצפית הצה"לי שהוצב בהפגנה בכיכר רבין לפני שבוע נמצא במקום, סמוך למפגינים.

אנשי המחאה החברתית צועדים לעבר כיכר הבימהצילום: מוטי מילרוד

19:40: מתוך כ-100 בני אדם שהופיעו, רק שבעה באו לבושים בחולצות לבנות כפי שביקשו מארגני ההפגנה. דפני ליף עדיין לא כאן.‏ כנראה שעדיין מוקדם והעסק יתחיל להתגלגל רק אחרי שמונה בהבימה.‏

19:34: פעילים חברתיים מתחילים להגיע להפגנה של פעילי המחאה החברתית בקרית הממשלה מול קניון עזריאלי בתל אביב עם שלטים עליהם כתוב "שלטון ההון מפחד מציבור שמתאחד". כוחות משטרה מקבלים תדרוך עשרה מטרים מהפעילים. נראה שהרבה פעילים ועיתונאים מבולבלים בין ההפגנה החברתית והמחאה של מטה המאבק לקידום השוויון בחלוקת הנטל ברחבת המוזיאון. "זו מחאת הפרייארים?", תוהה צלם של כלי תקשורת מתחרה.

על רקע פרסום דו"ח פלסנר לקידום השוויון בחלוקת הנטל, מתכננים אנשי מטה המאבק צעדת מחאה שתצא הערב בשעה 20:30 ממאהל הפראיירים הסמוך לתחנת רכבת מרכז לרחבת מוזיאון תל אביב, שם תתקיים עצרת עם נאומים והופעות. בעצרת ינאמו בין היתר ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית איציק שמולי, הרב שי פירון וכמה מנציגי מטה המאבק. בנוסף יתקיימו הופעות של דיוויד ברוזה ועידן חביב. במקביל צפויה הערב צעדה של אנשי המחאה האזרחית, שתצא בשעה מקרית הממשלה בתל אביב לעבר רחבת הבימה בתל אביב.

אמש הודיע יו"ר קדימה, השר שאול מופז כי יבוא להשתתף בהפגנה, אך לא ינאם בה. חברי כנסת נוספים, בהם כרמל שאמה-הכהן (הליכוד) ויצחק (בוז'י) הרצוג מהעבודה הודיעו שישתתפו בהפגנה. ממטה המאבק נמסר כי הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ והאלופים במיל' דני רוטשילד ומשה קפלינסקי יגיעו גם הם לעצרת. חלוץ אמר הערב בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2 כי הוא עוזב את קדימה עקב המהלכים האחרונים של מופז ונתניהו. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע אחר הצהריים כי מחר בבוקר יקיים כינוס מיוחד של סיעת הליכוד, בו ידון עם חברי הסיעה על עקרונות דו"ח ועדת פלסנר. לאחר מכן צפוי ראש הממשלה להיפגש עם מופז כדי לקדם את את ניסוח חוק הגיוס החדש, במטרה להציגו בפני ועדת השרים לחקיקה עד יום רביעי, ולהצבעה במליאת הכנסת בשבוע הבא.

בתגובה להודעת נתניהו על כינוס סיעת הליכוד מחר אמרו במטה המאבק: "קשה לעקוב אחרי ההודעות היומיות של נתניהו. כל יום הוא מתעורר ומנסה ספין חדש. אין מה לדון, אין מה להקים עוד צוות או להתייעץ. יש מסקנות שצריך לחוקק מיידית. לא צריך עוד חברי כנסת שיתעסקו בזה, לא צריך עוד גוזרי קופונים, צריך מנהיגים שייקחו החלטה. נתניהו, אנחנו כבר לא פראיירים, לא מקבלים יותר הודעות, אלא רק מעשים. היום בערב הישראלים המשרתים, ההורים שלנו, בני הנוער, כולנו, נעביר מסר ברור - אין חוק טל 2, יש חוק שירות לכולם".

במוצאי שבת שעברה הפגינו כ-5,000 בני אדם ברחבת מוזיאון תל אביב, ולאחר מכן כ-2,000 מפגינים חסמו את התנועה ברחוב אבן גבירול בעיר. כוחות משטרה רבים היו במקום, אך הניחו למפגינים לחסום את הכביש ולא התערבו.

בהכנת הידיעה השתתפו: גילי כהן, רועי צ'יקי ארד, אור קשתי, יהונתן ליס, יניב קובוביץ ויאיר אטינגר

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ