החוק להסדרת יישובים בדואים לא גובש, אך כבר החלו ביישומו

מדיונים שנערכו במשרד הפנים, עולה כי נשקלת דחיית הבחירות במועצה האזורית הבדואית אבו בסמה וחלוקת השטח לכמה מועצות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בשעה שהחוק להסדרת התיישבות הבדואים בנגב, המוכר בשם "מתווה פראוור", נמצא בגיבוש אצל השר בני בגין והכנסת, וספק אם יועלה להצבעה עד סוף מושב הקיץ, ההכנות ליישום החוק כבר החלו. לפני כחודש התכנסה לראשונה ועדת הגבולות של משרד הפנים, לדיון על יישובים הבדואים, לקראת יישום הסדרת ההתיישבות – הכרה בחלק מהיישובים והעברת תושבים אחרים ליישובים מוכרים.

עם היישובים המוכרים נמנים 11 היישובים המאוגדים במועצה האזורית אבו בסמה, שמספר תושביהם 25 אלף. המועצה האזורית מנוהלת, מאז הקמתה ב-2003, על ידי מועצה ממונה שמשרדיה בבאר שבע. ב-2009 אושר תיקון לחוק המועצות האזוריות, שהסמיך את שר הפנים לדחות את קיום הבחירות במועצה חדשה לתקופה בלתי מוגבלת. מועצת אבו בסמה היא היחידה שהושפעה מהתיקון. האגודה לזכויות האזרח והמרכז המשפטי עדאלה עתרו לבג"ץ, לפני כשנתיים, נגד התיקון לחוק, ובדיון בבג"ץ התחייבה המדינה שהבחירות באבו .בסמה יתקיימו עד דצמבר 2012.

ואולם תושבי הכפרים במועצה מפקפקים בכוונת משרד הפנים לקיים את הבחירות במועד. לפני כחודש וחצי דיווח "הארץ" על נתוני האגודה לזכויות האזרח, ולפיהם רק כ-6,700 מתושבי המועצה (כ-27%) הספיקו להירשם בפנקס הבוחרים, שנסגר פורמלית חמישה חודשים לפני הבחירות. השבוע קיבלו התושבים חיזוק לספקותיהם. פרוטוקול ועדת הגבולות שהתכנסה בחודש שעבר מגלה שמנהל מחוז הדרום במשרד הפנים, אבי הילר, וראש מטה היישום להחלטות הממשלה במגזר הבדואי דורון אלמוג, אינם תומכים בקיום בחירות באבו בסמה.

בישיבה, שהתקיימה ב-10 ביוני, קבע הילר שהאוכלוסייה באבו בסמה אינה בשלה "לאחריות מלאה" כהגדרתו. "אני חושב שההיכרות הבסיסית והרחבה עם המציאות בשטח, בעיתוי שאנחנו מדברים עליו, בעיתוי שאנחנו דנים במסגרת המנדט של הוועדה, הבשלות של האוכלוסייה לקיים את האחריות המלאה של ניהול מועצה, בסדר גודל כזה, עם 11 יישובים, עם סדר גודל של תקציב בסדרי גודל של כ-200 מליון שקל, הוא קטן".
הילר הזכיר בהקשר הזה את המשימות המוטלות על המועצה, כמו אכלוס תושבים ופיתוח תשתיות, והמליץ לוועדה לשקול את הבחירות ועיתויין.

לעמדה זו הצטרף אלמוג, שציטט את מי שעמד בראש המועצה הממונה והיה ראש המועצה הראשון, עמרם קלעג'י. לפי דבריו, המועצה לא רשמה הצלחה יוצאת דופן: אין שיתוף פעולה עם התושבים, אין פתרונות תעסוקה, לא חלה מהפך בחינוך. אלמוג המליץ לחלק את אבו בסמה. "אני חושב שאין מנוס מחלוקת השטח לשתיים עד ארבע יחידות מוניציפליות קומפקטיות, שיאפשרו אספקת שירותים יעילה יותר, ותשומת לב רבה יותר לכל תושב".

לוועדת הגבולות אין סמכות לקבוע עמדה בנוגע לבחירות. יו"ר הוועדה עצמו, פרופ' ערן רזין, ציין בישיבה שהוועדה אינה יכולה להוציא דו"ח ביניים לדחיית הבחירות באבו בסמה, כי הדבר אינו בסמכותה. הוא הוסיף שכל המלצה לפיצול המועצה, "פירושה דחיית הבחירות על פי חוק".

ביישובי מועצת אבו בסמה ובארגוני זכויות אדם אומרים, שהדיון בוועדת הגבולות מחזק את החשש שמשרד הפנים אינו מעוניין בקיום הבחירות במועד, ושהטענות על אי בשלות התושבים הוא תירוץ, שכן היה אפשר להכין את תושבים לבחירות לפני הרבה זמן. ד"ר תאבת אבו ראס, מנהל שלוחת עדאלה בדרום, טוען שדו"ח גולדברג להסרת ההתיישבות הבדואית קבע שיש להקים ועדת גבולות עוד ב-2009 ורק היום נזכרו במשרד הפנים לקיים את ההחלטה. "ברור שהם מכשירים את השטח ליישום המתווה, וההתנהלות אומרת הכל", אמר.

עו"ד ראויה אבו רביעה, מהאגודה לזכויות האזרח, טוענת כי "העיסוק של ועדת הגבולות בפיצול המועצה האזורית בעיתוי הזה, כמה חודשים לפני הבחירות הראשונות במועצה, מעלה חשש כבד שבכוונתה למנות מועצות ממונות נוספות, מה שיסכל את קיום של הבחירות במועד".

ממשרד הפנים נמסר, בתגובה, כי "הסדרת התיישבות הבדואים בנגב עלה לדיון בעקבות החלטת ממשלה מספטמבר 2001, שדיברה על הקמת הוועדה. לכן הוקמה ועדת הגבולות הנוכחית. הוועדה טרם סיימה את עבודתה וטרם גובשו המלצותיה, ובכלל זה המלצות בנוגע לאבו בסמה". במשרד הפנים ציינו שהבחירות באבו בסמה צריכות להתקיים בדצמבר 2012, ואין שינוי במועד זה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ