צדק או שיוויון |

שתי הפגנות באותו הלילה - וביניהן תהום

בצד אחד: מפגיני הצדק החברתי. בצד השני: מפגינים "פראיירים". בעוד הראשונים מנסים לאחד את החברה, השניים רוצים להפריד ולחבוט במיעוטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קו אווירי של כמה מאות מטרים, קילומטר לכל היותר, הפריד אמש בין שתי ההפגנות שנערכו בתל אביב: באחת השתתפו כאלף מפגינים, אשר קראו "הון-שלטון-משרד בטחון" כאשר חלפו על פני הקריה, ואילו השנייה הצליחה לגייס כמה עשרות אלפי אנשים, שהתאחדו סביב הצעקה שלא להיות יותר פראיירים, ובדרך, אם רק אפשר, גם לחבוט בחרדים ובערבים. למעשה, בין שתי ההפגנות מפרידה תהום.

בעוד שמחאת הצדק החברתי מנסה, בדרגות שונות של הצלחה, לתרגם מצוקה אישית שכל אחד מרגיש על בשרו, לכדי תובנה כללית על הצורך בתיקון דחוף ויסודי של השיטה, מעלה "מחאת הפרייארים" את הנושא שבלב הקונצנזוס הלאומי לראש סדר העדיפויות; בעוד שהמחאה הראשונה מנסה לחבר בין קבוצות וקהלים בחברה הישראלית, השנייה מפרידה ביניהם וחוגגת את השירות הצבאי, הטוטם האולטימטיבי של השבט היהודי; בעוד שהמחאה הראשונה מבקשת לשנות את הסדר החברתי-כלכלי הקיים, השנייה מחבקת אותו. כמה קל ונעים, שבת אחים גם יחד. אין פלא שלהפגנה במוזיאון תל אביב הגיעו עשרות אלפים.

 שלטים ענקיים של "יש עתיד", המפלגה בהתהוות של יאיר לפיד, משקיפים על המפגינים ברחבת המוזיאון. אל הבמה עולה איציק שמולי, מחזיק בידו דגל ישראל. הוא מנופף בו כמה פעמים, מנסה לשלהב את הקהל בקריאה המוכרת מאירועי הקיץ שעבר אך בגירסה חדשה, מעודכנת: "העם דורש שוויון בנטל". "המאבק הזה הוא לא נגד אף אחד, אלא בעד מדינת ישראל שוויונית יותר", הוא אומר. ומה באשר למחאה החברתית? שמולי, כך נראה, נמצא כבר במקום אחר, רחוק משם.

 ובכלל, הרבה דגלי ישראל היו במוזיאון, בוודאי בהשוואה להפגנה האחרת, שיצאה מקרית הממשלה ברחוב קפלן והגיעה עד כיכר הבימה. דגלים דגלים, לצד בלונים בכחול-לבן ומפגינים שהגיעו במדי צה"ל. חלק מהנואמים היללו וקידשו את השירות הצבאי, עד שלרגעים נדמה כי לא מדובר בכורח אלא בערך בפני עצמו.

 ועוד הבדל ברור בין שתי ההפגנות אתמול: במוזיאון בלטה השתתפותם של מפגינים מבוגרים יחסית. זהו מעמד הביניים האמיתי. חלק מילדיו מבינים כי הסדר החברתי-כלכלי, שהוריהם מקבלים בשמחה ושהם התחנכו על פיו, אינו מקדם אותם באמת בחיים, את דור הבנים הזה אפשר היה למצוא בהפגנת הצדק החברתי.

 הרחק מתל אביב, נערכה אתמול הפגנה נוספת, בקרית גת. כ-300 איש הפגינו נגד התוכנית, שכבר זכתה לאישורים הנדרשים על פי חוק, להקים בצמוד לעיר אתר ענקי לכריית חרסית, שעלול לגרום לענן אבק תמידי, לצד מפגעים בריאותיים וסביבתיים אחרים. גם זה מאבק לצדק חברתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ