תופעה: עיריות שוכרות בקיץ מאבטחים פרטיים נגד נערים

המהלך עורר זעם: "במקום לדאוג ולספק להם מקומות בילוי, מפחידים אותם ונוקטים באלימות נגד אלימות". נתוני המשטרה: פשיעת הנוער יורדת בחופש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אמצע השבוע, השעה קרובה לחצות. בגינה הציבורית בגני תקווה יושבת קבוצת צעירות. מרכב האבטחה, עם סירנה באורות כתומים בוהקים, יוצא עמית גיסמן, סייר הביטחון של חברת "מוקד אמון", לבוש מדים. על מותניו חגורת שוטר, אקדח ואזיקים.

"נו בסדר, בסדר, אנחנו הולכות! חמש דקות, נו רק תן לי לסיים ת'סיגריה, בחייאת נו, רק את הסיגריה ואני עולה הביתה". זהו עוד סיור לילי של שגרת הקיץ. בין 11 בלילה לארבע לפנות בוקר נוסע עמית, "גיסמן" בפי בני הנוער, בין הגנים הציבוריים והפארקים ביישוב. לפעמים הוא מוזעק לאחד המוקדים על פי צלצול השכנים, אך על פי רוב הוא "מבריח" הביתה צעירים שעושים רעש באופן רנדומלי. "המטרה היא רק להרתיע, הרתעה בלבד", הוא מסביר. "רק להקדים תרופה למכה ולקרוא למשטרה בזמן".

מדובר בתופעה הולכת וגוברת: רשויות מקומיות משקיעות מאות אלפי שקלים כדי לשכור חברות אבטחה פרטיות בחודשי הקיץ, שמגינות על העיר מפני נעריה. בחלק מהאזורים מוצבים המאבטחים באופן קבוע בשעות הלילה. באחרים הם עושים פטרול.

המאבטחים השבוע בגני תקווה. "לאן רוצים שנצא? המועדונים לא מכניסים אותנו בגיל הזה", אמרה אחת הנערותצילום: דניאל בר און

האם המהלך יצליח למגר את אלימות הנוער? בואו לדבר על זה בפייסבוק

במרכז השלטון המקומי, כך מתברר, כלל לא מודעים לתופעה: "על פי המצוי במרכז השלטון מקומי כל סוגיית האבטחה נעשית דרך הפיקוח העירוני או לחלופין דרך השיטור העירוני", נמסר בתגובת המרכז.

"זאת בושה וחרפה", מסבירה אחת הצעירות, "ניסינו להתווכח כי זה מקום ציבורי. ההורים שלנו יודעים שאנחנו יוצאים לפה קבוע. ברור שגם יש כאלה ששותים, אבל בשבילנו הכי נועז זה להתנדנד. באמת שאנחנו לא עושים כלום. סתם מעיפים אותנו".

"הבעיה היא האלכוהול", מסבירה נערה בחבורה אחרת. "הילד שקיבל בראש נרגילה הוא ידיד טוב שלי. אבל זה הגיע לאן שזה הגיע רק בגלל האלכוהול. את זה משיגים אם רוצים. זאת אף פעם לא בעיה. גם אם לא מוכרים, יש תמיד מישהו ברחוב שיקנה לנו".

"זה סממן מאוד מדאיג", טוענת סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בדימוס, השופטת סביונה רוטלוי, שעמדה בראש הוועדה הציבורית לבדיקת זכויות הילד בישראל. "המדינה נכשלת. במקום שתיקח אחריות, תדאג לספק לילדים מקומות בילוי ותרבות לשהות בהם במקום לשתות בפארקים, הרשויות נוקטות צעד שנועד להפחיד וליצור דמוניזציה".

לדברי רוטלוי, "השיח הוא על 'מלחמה באלימות', והוא מקומם: משתמשים במונח לוחמני כדי לבטא רצון להמעיט באלימות. במקום לנקוט צעדים שיכולים לשפר את מצבם של בני הנוער בקיץ, לוקחים מישהו שיפחיד אותם".

"מה הוא מעיף אותנו? מה נלך הביתה נשב כמו מסכנים, או נלך לפרדס ויאנסו אותנו, לאן נלך?", שואלת צעירה בת 16 בגני-תקווה. בגן הסמוך מסבירה בת 15 את שיטת הפעולה: "מעיפים אותנו, אז אנחנו בורחים, ואז חוזרים. אנחנו כולה יושבים פה בלילה אחרי שחוזרים מההכנות למחנה הקיץ בצופים, זה משחק חתול ועכבר, עד שמאיימים בדו"חות, אז אנחנו הולכים באמת, ככה זה עובד".

"תביאי רעיון לאן לצאת", צועקת אחת הנערות,"למועדונים לא מכניסים אותנו. אין מה לעשות, אין מועדונים לגיל הזה. כל כך מעצבן שמעיפים מפה. למה המציאו את הגנים? כולה, אנחנו רוצים לשבת פה, למה המבוגרים יותר חשובים? שיבנו גנים לא ליד תושבים". "הרי עדיף לך שאני אבוא מאשר יבוא פקח", עונה לה גיסמן.

"מי שמרוויח מהפעילות זה התושב, הוא הברומטר", מסביר איתי עניאל, מנהל אגף המבצעים של חברת "מוקד אמון" בעת הסיור, "זה פשוט מטרד לתושבים, הפקחים של הרשות לא מספיק מיומנים בטיפול באירועים מהסוג הזה, לנו יש אוריינטציה של אבטחה, סיור, היבט הרתעתי, כשהנוער רואה את המדים ואת הקוז'ק, זה נגמר".

לנוכח התופעה המתגברת, נחשפים נתוני משטרה מפתיעים, המצביעים על כך שאלימות בני הנוער דווקא יורדת באופן עקבי בחודשי הקיץ. הרושם ההפוך שנוצר בציבור קשור לסיקור האירועים ולתגובות המהירות שממהרים חברי הכנסת לשלוף. כך, למשל, בעקבות תקיפת הגבר בשבוע שעבר ברעננה, הוחלט על כינוס "דיון דחוף" של ועדות הפנים והחינוך בכנסת, "בעקבות מקרי האלימות הקשים של בני הנוער".

נתוני המשטרה מראים כי למרות שרשויות שונות משקיעות משאבים רבים באבטחה מופרטת, בשנים האחרונות חלה דווקא ירידה מתמשכת בשיעור התיקים הפליליים שנפתחו לקטינים. כך בין השנים 2000 ל-2010 ירדה פשיעתם ב- 7.2%. מספר תיקי הנוער בין ינואר למאי האחרון קטן ב-11% מהמספר לפני שנה, כך גם מספר עבירות האלימות הגופנית נמוכה בלמעלה מ-10% מהנתון המקביל אשתקד.

אולם הנתון המשמעותי ביותר בהקשר זה, מצביע על כך שדווקא בחודשי הקיץ חלה ירידה ברמת האלימות: כך, למשל, בנתוני תיקי פשיעת נוער בשנת 2010 נרשם השיא במספר התיקים בחודש ינואר (3,179), שיאה של שנת הלימודים. בחודשי יולי-אוגוסט, לעומת זאת, נרשמו בממוצע כ- 2,349 תיקים, מספר שאף נמוך מממוצע כל חודשי השנה.

ניתן היה לייחס את ההישגים לפעולות אכיפה שכאלו, אולם דווקא במשטרה מבהירים כי ""יש תפיסה רווחת ומאוד שגויה שבקיץ יש עלייה בפשיעת בני נוער. מחקר רב-שנתי שעשינו הראה שדווקא ביולי-אוגוסט יש ירידה בפשיעת בני נוער, בכל תחומי הפשיעה: רכוש, מין, אלימות". במשטרה, כאמור, לא ממהרים לגזור קופון על הנתונים. על סמך ניתוח התופעה מסבירים כי "הסיבה הפשוטה היא שדווקא בית הספר הוא המקום הנפוץ ביותר לביצוע עבירות. השילוב של המון ילדים, סגורים בתא שטח אחד יחד, יוצר שטח חיכוך. המוסדות הפכו לכר ביצוע הפשיעה הגדולה ביותר על כל סוגיה, אפילו אלימות מינית". לאחר בית הספר, נמצא כי בית הקטינים הוא מקום העבירה "המועדף". "דווקא בחודשי הקיץ יש באופן עקבי ירידה ברמת הפשיעה", אומרים במשטרה, "כשלנתון הזה מוסיפים כמובן גם היערכות מיוחדת של המשטרה בקיץ".

"למניעת ונדליזם והפרעה בשעות המנוחה", מועסקות חברות אבטחה בעלות של 300 אלף שקלים בפתח תקווה, 200 אלף ברמת השרון, כ-80 אלף בגני-תקווה, 150 אלף ברחובות, 300 אלף בראשון לציון, באמצעות חברה בת לאבטחה של הרשות. רשויות רבות נוספות שוכרות שירותי אבטחה, בהן מודיעין, מכבים-רעות, סביון ושוהם.

"ההפרטה של הנושא הזה היא קטסטרופה", טוענת רוטלוי, "על האכיפה שללא ספק צריכה להתבצע, אחראית המשטרה, ליתר דיוק שוטרי נוער, שזה מקצועם ושמכירים את הרגישויות ואת החוק. הכישורים של חברות אבטחה הם לא הכישורים הנדרשים שיש לשוטר נוער. החברה לא יכולה להתמודד כראוי עם אלימות כי היא אלימה, מעודדת אלימות ונוקטת אלימות- כלפי פלסטינים, כלפי זרים. הנוער הוא בבואה, הוא לא ממציא שום דבר חדש. כדי להתמודד עם אלימות נוקטים אלימות יותר קשה. השלב הבא יהיה להכניס מאבטחים שיסתובבו בבית הספר. זו לא דרך חינוכית, צריך היה למצוא פתרונות בשיתוף עם הנוער ולנקוט יותר פעילויות הסברה להורים".

גונן אליאסי, דובר עיריית רמת השרון, מסר כי "הצבת השומרים נועדה בראש ובראשונה לשמור על הילדים שלנו שיצאו לחופשת הקיץ ולהגביר את תחושת הביטחון בקרב ההורים", "העירייה מחויבת לתת פתרונות לתושבים בכל הקשור לשמירה על שעות המנוחה".

כל הרשויות ציינו בתגובותיהן כי הן משקיעות סכומים רבים גם בהפעלות לצעירים בקיץ, אולם מרבית הפעילויות אינן נוגעות לשעות הלילה המאוחרות, בהן בני הנוער מתחילים לשוטט ברחובות. בלטה בתגובתה עיריית טבריה שדווקא בוחרת להאיר את המגרשים הציבוריים ולהציב מדריכים ונציגי תנועות נוער, במסגרת פרויקט עיר ללא אלימות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ