המכללות מגיבות: המרכז באריאל לא ראוי לשדרוג במעמדו יותר מאתנו

נשיאי המכללות מוחים על ניסיונות לא שוויוניים, כהגדרתם, להפוך את המרכז לאוניברסיטה: "מטפלים במוסד אחד בלבד, כשכל המערכת נותרה בצד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בכירים במכללות האקדמיות בישראל יוצאים לראשונה נגד אופן הפיכת המרכז האוניברסיטאי באריאל לאוניברסיטה, וכל ניסיון "בלתי שוויוני" לקדמו על פני מוסדות אחרים. "לא מדובר בהתנגדות פוליטית", הם מדגישים, "אלא בדרישה לכבד את חוק המועצה להשכלה גבוהה שקובע כי יש לנהוג בשוויון". המכללות דורשות כי כל החלטה בדבר כל שינוי במבנה ההשכלה גבוהה, לרבות שדרוג לאוניברסיטה והכנסת דרג נוסף של מרכזים אוניברסיטאיים, יוצג בשקיפות, וכי לכל המוסדות תינתן הזדמנות שווה להיבדק ולהוכיח עמידה בקריטריונים שקופים, ובהתאם, לזכות בהכרה ובתקציב.

"ההחלטות לגבי אריאל הן החלטות פוליטיות", טוענת הפרופ' עליזה שנהר, יו"ר ועד ראשי המכללות, ונשיאת המכללה האקדמית עמק יזרעאל, "אם שר האוצר מחליט על דעתו ועל דעת ראש הממשלה להקצות כסף למוסד מסוים, זו התנהלות שאינה סבירה במדינה מתוקנת". לדבריה, "יש לבצע באמת ובתמים תכנון נכון ונדרש של מבנה המערכת, ולא לקבל החלטות מעל הראש של ות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה - מל"ג), זו התנהלות מאוד לא תקינה, שלא עוסקת באקדמיה אלא בפוליטיקה".

כפי שחשף בכיר בות"ת ב"הארץ", שר האוצר, יובל שטייניץ, הבטיח כי יעביר למרכז האוניברסיטאי באריאל למעלה מ-100 מיליון שקלים, כחלק מקידום מעמד המוסד לאוניברסיטה. עם פרסום הדברים סירב שטייניץ להגיב. אולם אתמול, בעקבות פנייה חוזרת, נמסר מיועצת התקשורת שלו כי "שום סכום כזה או דומה לא לא הובטח לשנת 2013". היועצת ציינה כי "יחד עם זאת, שר האוצר תומך בהפיכת המרכז לאוניברסיטה ובמקרה שהדבר יסתייע יצטרך להימצא לעניין גם פתרון תקציבי". באשר לשאלה אם הובטח סכום אחר צוין כי "העלו כמה הצעות לפריסה, אך הבטחה לא ניתנה".

נציג חבר הנאמנים של המרכז באריאל אלי איילון (מימין) והח"כים ציפי חוטובלי, אלכס מילר ויובל צלנר בביקור במרכז בתחילת החודשצילום: אלון רון

הפרופ' נחמיה פרידלנדר, נשיא המכללה האקדמית תל-אביב-יפו, שיגר אתמול מכתב למנכ"ל מל"ג ות"ת, משה ויגדור, ובו הוא דורש לקבל את הקריטריונים להפיכת מוסד אקדמי לאוניברסיטה. "אפשר שהמוסד שאני עומד בראשו שעמד היטב במבחנים של איכות אקדמית, עומד גם בקריטריונים האמורים", כתב, "אודה לכם אם תבהירו מהו ההליך שישמש לבחינת התאמתו של מוסד למעמד אוניברסיטה". במכתבו ציין פרידלנדר כי "אין להניח, שהקריטריונים שלפיהם נבחן המרכז באריאל ייחודיים, בלעדיים, ומסויגים למוסד זה".

"יש פה בעיה של תהליך", מסביר הפרופ' פרידלנדר, "צריך לאפשר לכל מוסד שרואה עצמו מתאים להעמיד עצמו לבדיקה. יצרו כאן הליך שלם של טיפול במוסד אחד בלבד כשכל המערכת נשארה בצד, חסומה בפניו. אם אכן יש משאבים ונקבעים קריטריונים, צריך לפתוח אותם לכולם או לא לפתוח בכלל. המצב שנוצר הוא בלתי סביר".

לדברי אהרון בית הלחמי, יו"ר חבר הנאמנים של מכללת תל-חי, לשעבר ראש הוועדה להקמת בית הספר לרפואה בצפת ונציג הציבור בוות"ת במשך עשור, "בציבור התחילו להבין מה קורה: באופן אובייקטיבי ות"ת מחויבת לחוק המל"ג, אי אפשר ליצור סידור שתינתן למכללה או לאוניברסיטה מסוימת הטבה שלא פתוחה למוסד דומה. מכללת תל-חי לפחות ראויה כמו אריאל. הבנתי שמיד צריך להכין מסמך של הפעילות בתל-חי כדי להציג לוות"ת. אם אכן מכינים קריטריונים כלליים למיהו מוסד שראוי לשדרוג לרמה של מרכז אוניברסיטאי אז שמיד יכניסו לבדיקה גם את תל-חי. יש לה יתרון ייחודי של שיתוף פעולה עם מכון מחקר. כיום יש סטודנטים מצטיינים שברגע שהם לא יכולים לעשות פה דוקטורט הם עוברים לכמה שנים למרכז, וכמובן לא חוזרים".

מחר תקיים ועדת החינוך של הכנסת דיון נוסף, ביוזמתו של ח"כ אלכס מילר מישראל ביתנו, על "התנגדותם של ראשי האוניברסיטאות להכרה במרכז באריאל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ