עשרות אלפי תושבי מז' י-ם לא מקבלים מים באופן סדיר

לטענת תאגיד המים של העיר, הבעיה נובעת מגניבות מים מהצינור. התושבים רכשו משאבות ומיכלי מים: "הילדים מתקלחים פעם בשבוע"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

עשרות אלפי תושבי מזרח ירושלים סובלים בחודש האחרון מאי הספקה סדירה של מים. התושבים סיפרו שלעתים הם זוכים לקבל מים באופן רציף במשך יומיים בשבוע בלבד. בנוסף, אלפי תושבי ירושלים המחוברים לזרם המים מהרשות הפלסטינית סובלים גם הם ממחסור במים.

התושבים הסובלים מהבעיה הם תושבי ירושלים בעלי תעודת זהות כחולה ומתגוררים משני צידיה של גדר ההפרדה. עיקר הבעיה קיים בצידה הפלסטיני של הגדר בצפון ירושלים - בשכונות ראס חמיס, ראס שחדה, שכונת השלום ומחנה הפליטים שועאפט. התושבים באזורים האלו מדווחים כי בשבועות האחרונים ישנה הספקת מים סדירה רק במשך כיומיים עד שלושה בשבוע. לעיתים יש מים רק בלילות ולרוב לחץ המים נמוך מאוד. את המים לשכונות הללו מספק תאגיד המים העירוני של ירושלים – "הגיחון", שנמצא בבעלות עיריית ירושלים.

לדברי התושבים, בחודש האחרון החמיר מאוד מצב אספקת המים ובתקופה האחרונה אף פרצו כמה סכסוכים אלימים בין תושבים בשל ויכוחים על מים וחיבורים לצנרת. לפני כשבועיים הסלים אחד הסכסוכים בין שתי משפחות עד לשימוש בנשק חם ושני תושבים נפצעו מירי. כוח מג"ב שנכנס להפריד בין הניצים נפגע מידויי אבנים ובקבוקי תבערה.

מיכלי המים על גגות שועפטצילום: אמיל סלמן

בינתיים נאלצת כמעט כל משפחה באזור להשקיע אלפי שקלים ברכישת משאבה ומיכל מים גדול, כדי לאגור מים על גג המבנה בזמן שהמים זורמים. "התחלנו לקנות בקבוקי מים ואנשים לא מתקלחים, פעם היינו מקלחים את הילדים כל יום, עכשיו פעם בשבוע", אומר ראש ועד התושבים בראס חמיס, ג'אמיל סנדוקה. בגיחון טוענים שהבעיה נובעת מתופעה של גניבת מים מהצנרת. "למה זו בעיה שלי שיש גניבת מים?", אומר סנדוקה, "שיפתרו את הבעיה ולא יפגעו בחיים של 70,000 תושבים".

בנוסף, מסתבר ש-45 השנים שחלפו מאז איחוד העיר לא הספיקו לרשויות כדי לחבר את כל תושבי מזרח העיר לתשתית המים העירונית. אלפי תושבים, בעיקר בשכונות צפון ירושלים ובכפר עקב שמעבר לגדר, אך גם בית חנינה שבצידה הישראלי של הגדר, מקבלים את מימיהם מעיריית אל בירה, שליד רמאללה. גם הם סובלים בחודש האחרון ממחסור במים, שכן לדבריהם, בשל המחסור במים ברשות הפלסטינית, שנסמכת על הקצבת מים שמעבירה ישראל, אין היא יכולה להבטיח הספקה סדירה.

שלשום שלחה עו"ד נאסרין עליאן, מהאגודה לזכויות האזרח מכתב למנכ"ל הגיחון בדרישה לפתור את בעיית המים. "הזכות למים היא זכות בסיסית", אומרת עליאן, "חובת הרשויות שמנהלות את השטח לספק את הזכות הבסיסית הזו, במיוחד בימי הקיץ. העלמת העין מכך ששכונות שלמות לא מחוברות לרשת המים לא מתקבלת על הדעת".

מחברת הגיחון נמסר בתגובה: "קיימת תופעה נרחבת של גניבות מים באזור הנ"ל עליה אנו מתריעים במשך זמן רב בפני רשות המים. יחד עם זאת, עקב פנייתה של האגודה לזכויות האזרח בקשר לבעיה במחנה פליטים שועפאט סוכם על פגישה עם נציגי האגודה על מנת למצוא דרכים יצירתיות על מנת לנסות לפתור את הבעיות. הגיחון מטפל באופן שוטף ופרטני בלקוחות המודיעים על בעיית שירות כלשהי ללא תלות במיקומם הגיאוגרפי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ