באופקים מחכים לאנשי הקבע

העיר שנזנחה בשנים האחרונות מתחרה עם שכנותיה על אנשי כוחות הביטחון כדי להפכה לאטרקטיבית ואיכותית. לא כולם משוכנעים שזה יספיק

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

בעקבות ההקמה המתוכננת של עיר הבה"דים שצפויה להביא למעבר אלפי אנשי קבע לנגב, תוקם באופקים שכונה חדשה למשפחות אנשי צה"ל ומשטרת ישראל. המגרשים המיועדים ממוקמים בתחומי שכונת קרית מנחם שבדרום העיר ויוקצו בה 150 קרקעות של חצי דונם לבנייה בשיטת "בנה ביתך", המיועדים לאכלוס בתוך שלוש שנים. שיווק הקרקעות, עם זאת, יתחיל כבר בשבועות הקרובים.

בעיריית אופקים רואים במהלך אפשרות משמעותית לקדם את מעמד העיר, שעד לשנות ה-90 נחשבה למובילה באזור אך נזנחה מאז. זאת, בעוד ששדרות נהנית מאלפי סטודנטים ממכללת ספיר ונתיבות זוכה לביקוש רב בדיור ודימונה פורחת. "אופקים החליטה לפתח את האוכלוסייה שבה", אמר ל"הארץ" משה אוחיון, מנהל קרן הפיתוח בעיר. לדבריו, המטרה הראשונה היא השארת הצעירים ביישוב "והדרך השנייה היא לדאוג שאוכלוסיות איכותיות וטובות יגיעו לעיר. בעוד כשנה וחצי תהיה רכבת שתעבור במקום, ומחירי הקרקע באופקים הרבה יותר זולים. אם מגרש בבאר שבע עולה 800,000 שקל למגרש, באופקים לאיש כוחות הביטחון שטח יעלה 130,000 כולל פיתוח (הודות לסבסוד כמה משרדי ממשלה, י"י). גם אופי הקהילה, שהוא מסורתי, ימשוך לכאן אנשי קבע".

לאופקים, עם זאת, ממתינה תחרות לא פשוטה עם שכנותיה. ביישובי הנגב יודעים היטב כי שכונות אנשי קבע שהוקמו בערים כיבנה וראש העין בשנות ה-80 וה-90 הגבירו את הביקוש למגורים בקרבן עבור כלל הציבור ושיפרו את מעמדן משמעותית. כך, ביישוב היוקרתי עומר כבר גרות 121 משפחות אנשי קבע שרכשו כל אחת בבית פרטי בכשני מיליון שקלים. גם בבאר שבע, בירת הנגב, ייבנו בתים צמודי קרקע בפרויקט "נאות ענבלים" בשכונה חדשה בעיר, ובשבועות הקרובים ישווקו כ-100 יחידות דיור בירוחם, בה עלות הבית, כולל השטח עומד על כ-900,000 שקלים.

תושבים בעיר ברכו על הקמת השכונה אך סבורים כי לא תוכל לבדה להביא לשינוי של ממש. "אם זה לא ילווה בפיתוחה של העיר ושיפור השירותים שניתנים על ידי העירייה, ואם תושבי המקום לא ישווקו את העיר בצורה חיובית, המהלך לא יצליח", אמר ליאור בוהדנה, עיתונאי תושב העיר. לדבריו, "צריך לדאוג שאנשי קבע שירכשו פה מגרשים לא יעשו זאת לצורך השקעה אלא לצורך מגורים".

לדברי תושב בעיר, "עם כל כבוד לניסיון לחזק את העיר אופקים ולמשוך אליה תושבים, הקברניטים חייבים לעשות מהלכים לשפר באופן מיידי את התדמית של העיר. לצערי, העיר אופקים נשארה מאחור בשנים האחרונות ואנחנו מקווים שהדבר ישתנה במהירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ