בקרוב נוכל להביא פופקורן מהבית לקולנוע

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה את חוק "הפופקורן", שיאפשר להביא אוכל מהבית לקולנוע ולמופעים. סמנכ"ל גלובוס-מקס: זו פגיעה אנושה בענף

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

"חוק הפופקורן", שיאפשר להכניס לבתי קולנוע מזון ושתייה מהבית, יעבור למליאת הכנסת להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, כך אישרה אתמול ועדת הכלכלה.

הוועדה אישרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת החוק המרחיבה את סמכויותיו של הממונה על הגנת הצרכן במשרד התמ"ת. בין סעיפי אותו חוק, אישרה הוועדה סעיף המאפשר לציבור להכניס אוכל ושתייה מהבית לעסקים סגורים, שבהם נמכר מזון, כמו בתי קולנוע ומופעים, וזאת כדי למנוע מצב שבו הצרכנים הופכים להיות לקוחות שבויים ונאלצים לשלם מחירים מופקעים.

ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד), יוזם "חוק הפופקורן", אמר כי "אני שמח שלאחר מאבק ארוך ולמרות התנגדות בתי הקולנוע קיבלה הוועדה את הצעתי להתערב ולהגן על הצרכן השבוי בבתי הקולנוע, אירועי ספורט ובידור, בתי חולים ועוד. ניתן לראות בחוק החדש סוג של 'כיפת ברזל' שתרתיע ותגן על הצרכן הקטן".

קולנוע סינימה סיטי. עסקים שיפרו את חוק הגנת הצרכן יהיו חשופים לקנס של עד 50 אלף שקליםצילום: אייל טואג

בדיונים קודמים על הצעת החוק אמר אפרים ליפשיץ, סמנכ"ל השיווק של רשת בתי הקולנוע גלובוס-מקס, כי בתי הקולנוע שהוא מייצג מתפרנסים ממכירת מזון ושתייה ולא מתביישים בכך כי זו ההצדקה היחידה לקיומם. הוא הזהיר כי "האיסור יפגע פגיעה אנושה שלא תהיה לה תקומה ברמה העסקית". לדבריו, "זמני המכירה במזנונים הם קצרים מאוד, אך העלויות הן רגילות, ולכן המחירים גבוהים יותר. אני יכול לייקר את מחיר הכרטיסים אבל אז יבואו פחות אנשים לקולנוע".

שאמה הכהן השיב כי אם בית הקולנוע משלם תמלוגים למפיצים ממחיר הכרטיס אזי יש לו אינטרס למכור כרטיס במחיר נמוך ואת המזון במחיר גבוה.

בדיונים הקודמים הסבירה היועצת המשפטית של הרשות להגנת הצרכן, עו"ד חנה טירי וינשטוק, כי מקום שמוכר אוכל ושתייה (כמו בתי קולנוע או מגרשי כדורגל אך לא מסעדות) לא יוכל לאסור על צרכנים להכניס למקום אוכל ושתייה. בעל עסק יוכל לאסור על הכנסת מזון ושתייה רק אם אסור למכור זאת במקום.

עו"ד טירי וינשטוק הבהירה בדיונים כי רק גורם אובייקטיבי כמו המשטרה יוכל לקבוע איסור על הכנסת שתייה או דברים אחרים, מטעמים של שמירה על ביטחון הציבור.

לפי החלטת הוועדה, עסקים שיפרו את חוק הגנת הצרכן בעבירות הליבה החמורות יהיו חשופים לעיצומים כספיים ולקנס של עד 50 אלף שקל לתאגיד ו-35 אלף שקל לבעל עסק יחיד. בגין עבירות חמורות פחות יוטל קנס של 25 אלף שקל לתאגיד ו-10,000 שקל לבעל עסק יחיד. החוק ייכנס לתוקף ב-15 בינואר 2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ