עמוס הראל
עמוס הראל

מנתונים רשמיים של צה"ל עולה כי בזמן ששיעור מקבלי הפטור מגיוס מקרב הצעירים החילוניים והדתיים לאומיים נמצא בירידה משמעותית, ושיעורם של מי שניתן להגדירם כמשתמטים הוא בכלל זניח, שיעור מקבלי הפטור החרדים יציב, ואף צפוי לגדול. הנתונים כלולים במסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שפורסם בשבוע שעבר. המרכז הפיץ מסמך על יישום חוק טל, המסתמך על נתונים שהציג אגף כוח האדם במטכ"ל גם בפני ועדת פלסנר לבחינת שינוי מודל הגיוס.

על פי מרכז המחקר, שיעור הגיוס של גברים יהודים בני 18 בשנת 2011 עמד על כ-75%. מבין 25% מבני השנתון שלא גויסו, 13% הם צעירים חרדים שקיבלו דחיית שירות מטעמי "תורתו אומנותו". שיעורם של אלה עמד על 8.4% בלבד מהשנתון בשנת 2004. הוא קפץ לשיעור של 13% בשנת 2009 ומאז הוא יציב, אם כי התחזיות של אגף כוח האדם במטכ"ל גורסות שבלא שינוי בהסדרי הגיוס, תחול עלייה נוספת בשיעור החרדים הפטורים משירות. לעומת זאת, בשנים המקבילות חל שינוי של ממש בשיעור מקבלי הפטור מקרב מי שאינם חרדים. בשנת 2005 היה שיעורם 14.8% מהשנתון, ב-2007 עלה שיעורם לשיא של 16.3% ובשנת 2011 ירד שיעור מקבלי הפטור לשפל יחסי של 12.1% מהשנתון.

המסמך מצטט את תת-אלוף אמיר רוגובסקי, לשעבר ראש חטיבת התכנון באכ"א, המסביר כי בשנים אלה, לאחר הגידול המשמעותי שנרשם בשיעור מקבלי הפטור משירות מטעמים שונים, שאינם טעמי דת (בעיקר פטור בריאותי ופטור נפשי) הוחלט בצה"ל לפעול לבלימת המגמה. למעשה, נאמר במסמך, כיום רוב הפטורים לגברים יהודים ניתנים לחרדים (13% חרדים לעומת 12% שאינם חרדים, שהם 52% משיעור מקבלי הפטור מגיוס).

עם זאת, מנתונים שונים שמסר צה"ל לפרסום בשנים האחרונות עולה כי מה-12% שאינם חרדים וקיבלו פטור משירות, 3% מתגוררים מחוץ למדינה, ל-3% נתונים אישיים נמוכים עד כדי כך שהצבא אינו מעוניין לגייסם, ועוד כ-6% מקבלים פטור מטעמים רפואיים (שמתחלק בערך שווה בשווה בין פטור בריאותי לפטור מסיבות נפשיות). יתרה מזאת, לפני כשנתיים פורסם כי בין שליש ל-45% מכלל מקבלי הפטור הנפשי הם בכלל חרדים. בצבא מעריכים כי מדובר בצעירים חרדים שאינם רוצים או מסוגלים ללמוד בישיבה, ומעדיפים בדרך כלל להתחזות כדי להשתמט משירות בצה"ל.

שיעורי ההשתמטות לאורך השנים - לחצו להגדלה

המשמעות של מסמך מרכז המחקר של הכנסת ונתונים אחרים של צה"ל היא שמספרם של המשתמטים האמיתיים מקרב בני הנוער החילונים והדתיים לאומיים (בהנחה הסבירה שבין מקבלי הפטור הנפשי קיים שיעור מסוים של מתחזים לחולים) נמצא בתהליך של ירידה תלולה, וכיום עומד על נתון כמעט זניח. יתרה מזאת: הירידה אמנם הושגה אחרי קמפיין ציבורי רחב שהחל הצבא לנהל נגד השתמטות משנת 2007 ואילך, ואחרי קביעת פרופילי ביניים נפשיים, שאפשרו גיוס לשירות עורפי, במטרה לצמצם את הפטור הנפשי הגורף. ואולם, הנתון לא היה גבוה במיוחד מלכתחילה ועמד על כמה אחוזים בלבד מתוך השנתון.

אפשר להניח כי שיעור המשתמטים מקרב מי שאינם חרדים אינו עולה על אחוז או שניים מהשנתון. ואילו השיעור הכולל של מקבלי הפטור שאינם חרדים, כך ידוע בוודאות, עומד על 12% בלבד, כלומר - אחד מתוך כשמונה עד תשעה גברים אינו משרת - בעיקר משום שצה"ל לא רצה בו. זאת, בשעה שחמישה מתוך שישה גברים חרדים אינם משרתים על-פי המצב החוקי השורר כיום.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר בתגובה ל"הארץ" כי "הנתונים מוכיחים עד כמה שקרית ההקבלה בין השתמטות בחורי הישיבות להשתמטות בציבור הכללי. צריך לגנות בכל פה ולהתייחס בחומרה לכל השתמטות. אבל צריך גם להיות ברור: ההשתמטות החרדית היא תופעה המונית בעוד ההשתמטות בציבור הכללי היא בשוליים. ההקבלה ביניהן נעשית רק במטרה להצדיק את המשך הפטור לאברכים."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ