מופז נפגש עם נתניהו: החלטנו לעשות ניסיון נוסף, יעלון ופלסנר ייפגשו שוב מחר

מוקדם יותר התפוצצו המגעים בין פלסנר ויעלון על ניסוח חוק הגיוס. גורם המעורה בפרטים אמר כי "יעלון חזר בו מהסיכומים שהושגו עם פלסנר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר קדימה, שאול מופז, נפגש הערב (רביעי) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות המשבר הקואליציוני שנוצר סביב חוק הגיוס החדש. בפגישה, שערכה כשעה, הוחלט על המשך עבודתם המשותפת של יעלון ופלסנר. "הגענו לרגע ניסוח החוק. החלטנו לעשות ניסיון נוסף ולהתקדם מחר", אמר מופז לאחר הפגישה. "נכנסנו לקואליציה כדי להעביר את החוק ולא כדי לצאת ממנה. אם יהיה צורך נצא".

לאחר פגישתו עם נתניהו, נפגש מופז עם תלמידי ישיבות בירושלים: "אני קורא לכם להתעניין, לדעת ולתמוך בשירות צבאי ואזרחי. כל אורחות החיים שלכם יישמרו. החוק יהיה הדרגתי ומדוד. לא באתי חלילה להילחם באוכלוסיה החרדית. אני בעדכם. זהו תהליך היסטורי, ואם לא נצליח להגיע להסכמות עכשיו יהיה קשה מאוד לעשות זאת ב-15 השנים הקרובות, כי לא תהיה קואליציה שתאפשר את זה. היעדים שהצבנו מתחשבים וברי השגה", אמר.

מוקדם יותר הערב, התכנסה סיעת קדימה להתייעצות בעקבות התפוצצות המגעים בין ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) לשר משה (בוגי) יעלון (ליכוד) בעניין ניסוח חוק הגיוס החדש. בישיבה אמר מופז כי אם הצעת חוק הגיוס לא תובא לישיבת הממשלה, קדימה לא תוכל להישאר בקואליציה. הסיעה הסמיכה את מופז לפרוש אם המשא ומתן עם ראש הממשלה לא יעלה יפה. השניים צפויים להיפגש הערב.

דליה איציק שאול מופז יוחנן פלסנרצילום: אוליבייה פיטוסי

"אנחנו לפני רגע משמעותי ואם לא נביא הצעת חוק לישיבת הממשלה ביום ראשון, לא נוכל להמשיך בשותפות הזו", אמר מופז. "אם לא תהיה הצעת חוק והצעת מחליטים - אנחנו לא שם. לא נקבל הצעת חוק בכאילו בלי אמצעי אכיפה, שמגובים על-ידי הצעת מחליטים. לוחות הזמנים ידועים".

בצהריים עזב פלסנר את הפגישה עם יעלון, והשניים עדכנו את יו"ר קדימה שאול מופז וראש הממשלה בנימין נתניהו על כישלון השיחות. השניים לא קבעו להיפגש פעם נוספת, וגורם המקורב לצוות אמר כי "ההכרעה תעבור כנראה לנתניהו ומופז".

מוקדם יותר היום התגלעה מחלוקת חריפה בין יעלון ופלסנר, במהלך יום דיונים מרתוני שבסופו התכוונו השניים להציג את חוק הגיוס החדש. המחלוקות העיקריות נוגעות למכסות הגיוס לחרדים, חומרת הסנקציות האישיות שיוטלו על חרדים שלא יתייצבו לגיוס ומשך הזמן שייקח עד למימוש מלא של גיוס החרדים. היום חשף יעלון לראשונה בפני פלסנר את עמדתו הסופית בנושאים אלה, אחרי שבימים האחרונים בחנו השניים את מרחב הגמישות האפשרי. יעלון דרש לשנות את מתווה מכסת הפטורים לתלמידי 'תורתם אומנותם' שיזמה קדימה, ובמקומו להציב יעדי גיוס לחרדים וערבים: מ-2400 חרדים כיום ל-6000 ב-2016, ומ-2300 ערבים כיום בשירות אזרחי ל-5000.

גורם המקורב לצוות אמר כי  "הגענו למבוי סתום. יעלון חזר בו גם ממרבית הסיכומים שכבר הושגו עם פלסנר בימים האחרונים". ח"כ יוחנן פלסנר אמר לגל"צ כי "זה מבוי סתום שלא ניתן לחזור ממנו". יעלון אמר דווקא כי "בפגישה הבוקר צומצמו הפערים. אני מאמין שניתן להגיע להסכמה שתגדיל את השיוויון בנטל ולא תביא לקרע בעם".

גורם בכיר המעורב בשיחות אמר כי "פלסנר מחפש כותרות ולא פיתרון. התדרוכים שלו מנותקים מהמציאות. במקום להיות שותף למהלך היסטורי, הוא מתעסק בפוליטיקה קטנה".

פלסנר ויעלוןצילום: משה מילנר / לע"מ

גורמים המעורים בחוק אמרו כי "נתניהו לא מעוניין ליצור מכסה של אנשים שילמדו תורה". בנוסף, נתניהו מוכן לסנקציות אישיות, אך מסרב להחמיר בענישה. "אסור שאדם ייכנס לכלא רק משום שהוא דתי" אמרו הגורמים. לפי גורם בכיר בקדימה, "נתניהו רוצה בחירות. מאז זיכוי אולמרט חלה הקשחה בעמדות הליכוד כדי לפוצץ את המגעים. הוא חושש מהתחזקות קדימה". ‫ח"כ יואל חסון מקדימה אמר כי "קדימה חייבת להפסיק לשחק במופע הזיקוקין של נתניהו ולפרוש מיידית מהממשלה. נתניהו בתרגיליו המוכרים חושב כי יוכל להסתיר את המחוייבות שלו לחרדים ומבליט שוב את אי היכולת שלו לעשות שינוי".‬ בעקבות הפיצוץ, הונחו חברי קדימה לא לעזוב את הכנסת ולהיערך לכינוס הסיעה. מקורבי מופז אמרו כי הוא יודיע בקרוב על ההשלכות של כישלון המגעים.

בעקבות פיצוץ השיחות נמסר ממטה המאבק בחוק טל: "אין מה לחכות יותר לנתניהו - נתניהו לא בא, הוא גם הפסיק לצלצל- הוא מחכה רק לליצמן וישי. אנחנו שמחים שסוף סוף נחשפים פניו האמיתיות של ראש הממשלה. נתניהו לא רוצה גיוס חרדים, הוא רוצה מריחת משרתים. נתניהו עושה הכל בכדי שדו"ח פלסנר לא ייושם. הוא נגד מכסות לעילויים, נגד שירות בגיל 18 ונגד סנקציות משמעותיות. על כן, אנחנו מציעים לח"כ פלסנר להפסיק את השיחות - חבל על הזמן של כולנו. מטה המאבק קורא לחברי הכנסת להגיש בשבוע הבא חוק שירות לכולם, שבו הציבור יתמוך, ולא לחכות יותר לנתניהו".

אמש העביר מטה המאבק בחוק טל את דרישותיו לצוות הממונה על ניסוח חוק הגיוס החדש. אנשי המאבק דרשו כי צה"ל, ולא תלמידי הישיבות עצמם, יכריע מי ישרת בשורות הצבא, ומי בשירות הלאומי האזרחי. זו היתה עמדת הצבא מלכתחילה, שהובאה על ידי קצינים בכירים, בהם גם הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, וקודמו בתפקיד גבי אשכנזי.

שתי נקודות מרכזיות נוספות עומדות על הפרק, הראשונה נוגעת לגיל הגיוס. מסתמן כי במתווה המתגבש תתקבל המלצת ועדת פלסנר, שקובעת כי תלמידי הישיבות יוכלו לדחות את הגיוס עד גיל 22, אז ייאלצו לבחור אם ברצונם להתגייס או להיות מוכרים כמשתמטים משירות שלא כחוק, בכפוף לסנקציות אישיות. גיל תחילת השירות בפועל נקבע על ידי הוועדה ל-23. לעומת זאת, אנשי המאבק בחוק טל דורשים להקדים את גיל הבחירה ל-19, ואילו את גיל תחילת השירות ל-20. "בדומה לחילונים שעושים שנת שירות או מכינות, ולדתיים-לאומיים, שעושים ישיבת הסדר או מכינה קדם-צבאית", הסבירו במטה.

נושא נוסף שעומד על הפרק הוא מועד החלת הסנקציות האישיות על המשתמטים, תאריך שיסמן למעשה את תחילת הגיוס ההמוני. לפי התוכנית שעליה דובר בדיונים בין יעלון לפלסנר, הסנקציות יחולו לראשונה רק בעוד ארבע שנים, בשנת 2016. בשבוע האחרון ציינו פעילים מרכזיים במטה המאבק כי מדובר בעיניהם בהארכה למעשה של "חוק טל", אותה הגדירו "בלתי סבירה", ודרשו להקדים את מועד יישום החוק לעוד כשנתיים, ב-2014.

בדרישות צוין כי יש לכלול את הסנקציות בחוק, כמו גם את תגמול המשרתים בצבא ואת אופן ניהול הפטורים לאברכים שיוכרו כ"עילויים בתורה" - מי יהיה הגוף שיגבש את הרשימה של הפטורים משירות, ובאיזו סמכות?

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ