המדינהאוסרת הדרת תמונות נשים על אוטובוסים

תנועת ירושלמים עתרה לבג"ץ נגד אגד וחברת הפרסום כנען לאחר שסירבו להדפיס פרסומות עם תמונות של נשים בבירה, מחשש להשחתת האוטובוסים

ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

המדינה הודיעה לבג"ץ כי היא מתנגדת בתוקף להדרת נשים משלטי פרסום על גבי אוטובוסים. העתירה לבג"ץ הוגשה על ידי תנועת "ירושלמים" לפני תשעה חודשים. בעקבות סירובם של חברת הפרסום כנען ואגד לפרסם קמפיין של התנועה בבירה במחאה על תופעת הדרת הנשים. בקמפיין נראות נשים תחת הכותרת "ירושלמיות נעים להכיר". היום (רביעי) בצהריים הגישה המדינה את תשובתה לבג"ץ.

החברות דרשו שפעילי התנועה למען שמירה על צביון האוכלוסייה בירושלים, יפקידו ערבות כספית גבוהה כדי להבטיח את כיסוי הנזקים במקרה של ונדליזם כלפי האוטובוסים. בעתירה דרשה תנועת ירושלמים לחייב את משרד התחבורה לאכוף על החברות איסור להפלות מודעות בשל פרסום נשים עליהן.

בתשובת משרד התחבורה שהוגשה היום לבג"ץ נאמר כי "עמדה המגבילה פרסום תמונות נשים אך ורק משום היותן נשים פוגעת בתקנת הציבור ובעקרונות יסוד וזכויות יסוד ובראשון השוויון וחופש הביטוי. היא גם מקדמת ומחזקת מסר חברתי שלילי ופסול במקום למגר אותו. עוצמת הפגיעה בעקרונות היסוד היא קשה בשים לב לכך שמדובר בפרסום על לוחות מודעות הנעים במכלול המרחב הציבורי ומשרתים את כלל הציבור". בנוסף נכתב כי "בשים לב לאפקטיביות הפרסום והתהודה הרחבה שיש לו בציבור, הפגיעה בקבוצה המודרת ממנו, כמו גם במפרסמים, הינה פגיעה קשה ונרחבת".

מפגינים בירושלים

בפרקליטות ובמשרד התחבורה גם דחו את טענת החברות בדבר ודאות קרובה להשחתת האוטובוסים. "והנה, למרות הטענות של אגד וכנען לסדרת השחתות מודעות עד כדי 'שריפת' האוטובוסים, בדיקה עם משטרת ירושלים מעלה כי לא הוגשה בשנה האחרונה כל תלונה בגין השחתת מודעות באגד, ואף קודם לכן לא זכורות תלונות בעניין זה. לאחרונה חקרה המשטרה ביוזמתה מקרה אחד של הסרת מודעה מאוטובוס עליו נמסר לה טלפונית, בלא שהוגשה תלונה מסודרת בעניינו על-ידי בעל האוטובוס". בהודעת המדינה נכתב כי משרד התחבורה ידאג לכך שלא תהיה הפליה בפרסום.

בתגובה אמר מנכ"ל תנועת ירושלמים, אורי איילון, כי "תשובתה של המדינה מחזירה את המרחב הציבורי בירושלים ובארץ כולה למקומו הטבעי הערכי והראוי". הוא הוסיף כי "השוויון בין המינים צריך להראות ולא רק להיאמר. מדינת ישראל מתחילה להפנים כי אין מקום להדרת נשים מהמרחב הציבורי בשום מקרה ותחת שום תירוץ".

חברת מועצת העיר רחל עזריה, שהיתה שותפה לעתירה, אמרה כי "ארבע שנים לאחר העתירה שלי לבג"ץ נגד אגד וכנען, שבה זכיתי, אנחנו עדיין נאלצות להיאבק על זכותנו להיראות על גבי האוטובוסים בירושלים. אני שמחה שהמדינה החליטה סוף סוף ליישם את סמכותה ולחייב את חברות הפרסום לפרסם תמונות נשים על גבי אוטובוסים. זהו צעד נכון במאבק בהדרת הנשים, שאם לא נעצור אותה היום בירושלים, היא תתפשט במהרה לכל הארץ". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ