גובשה לראשונה תוכנית כללית להתמודדות עם רעש אדמה

לפי הערכת רשות החירום הלאומית, רעידה הרסנית תגרום ל-7,000 הרוגים. המדינה תחלק קצבאות קיום ותקבע מחירי מקסימום למצרכים חיוניים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

רשות החירום הלאומית (רח"ל), הפועלת במסגרת המשרד להגנת העורף, השלימה לראשונה גיבוש תוכנית אב לאומית להתמודדות עם רעידת אדמה בישראל. התוכנית כוללת גם את שלבי השיקום הראשונים של אוכלוסיה שנותרה ללא קורת גג.

התוכנית בנויה על תרחיש של רעידת אדמה הגורמת לפחות ל-7,000 הרוגים. היא קובעת בין השאר שישראל תפעל במתכנות חירום, תעניק קצבאות קיום לאזרחיה ותקבע מחירי מקסימום למצרכים חיוניים על מנת להתמודד עם המצוקה הכלכלית שתיווצר.

להערכת רח"ל, מסגרת ההיערכות הנדרשת היא לרעידת אדמה שגורמת לכעשרת אלפים לכודים בתוך מבנים, 28 אלף בתים שספגו נזק כבד ועוד 290 אף מבנים שספגו עם נזק בינוני או קל. לפי התרחיש של רח"ל, בימים הראשונים יהיה צורך לזהות ולקבור אלפי חללים ביום ובהמשך יתגלו מאות גופות ביום במצב קשה יותר לזיהוי.

הנזק לכל סוגי התשתיות יהיה כבד. צפויות פריצות בצנרת המים הראשית, ניתוק כללי של קווי התקשורת הסלולרית במרכז ובצפון ל-36 שעות והשבתת יכולת הזרמת הדלק לנתב"ג ולתחנות כח. בישובים רבים יישארו התושבים לפחות שבועיים ללא אספקת חשמל. חמישית ממפעלי המזון וחמישית ממתקני רשתות השיווק - ייסגרו. פגיעה במתקני חומרים מסוכנים עלולה לגרום בין השאר לדליפה במתקן האמוניה בחיפה והרעלה של מאות בני אדם. לפי התרחיש, שבוע לאחר הרעש 14 אלף בני אדם עדיין יהיו נעדרים וכ-170 אלף יהיו עדיין ללא קורת גג. אם ינקטו הצעדים הדרושים, להערכת רח"ל, לאחר חודשיים יהיו רק שליש מספר זה ללא קורת גג.

על פי התוכנית, תכין ממשלת ישראל מראש הודעה שבה היא פונה כשעתיים לאחר רעידת האדמה למדינות העולם בבקשה לסיוע בחילוץ, ציוד רפואי ושיקום תשתיות. ההערכה היא ששדות התעופה יוכלו להמשיך ולתפקד ונתב"ג, נמל אשדוד וכמה מעברים יבשתיים יפעלו חודש ימים ברציפות כל שעות היממה.

מיד לאחר רעידת האדמה יקח הצבא את הפיקוד על פעולות החילוץ והסיוע. בשלב המענה הראשוני (36 שעות אחרי הרעידה) חילוץ הלכודים יהיה על פי היכולת הקיימת בשטח, בעיקר באמצעות רשויות מקומיות והאזרחים עצמם. בהדרגה יורחב הסיוע המתקבל מגופים גדולים יותר. המדינה תחולק למרחבי אסון שאליהם יוזרם עיקר הסיוע.
בשלב המענה הראשוני תיערך המדינה לקליטת פליטים במבני ציבור, בתי מלון ואכסניות מחוץ לאזור האסון, אך בהמשך יהיה צורך גם בהקמת ערי אוהלים. המדינה תפעל במתכונת של "משק לשעת חירום" ותקצה קצבת קיום לאנשים שביתם נהרס. משרד התמ"ת יקבע מחירי מקסימום למצרכים חיוניים, על מנת למנוע הפקעת מחירים.

השלב הבא שאליו מתייחסת תוכנית האב נקרא "שלב שיקום האוכלוסיה הראשוני" ובמהלכו יבוצע חיטוי האזורים שנפגעו למניעת מחלות, ופעולות שיקום של תשתיות בסיסיות והרס מבנים המהווים סכנה. בשלב הזה תבוצע קבורה ארעית של גופות לאחר נטילת דגימות לצורך זיהוי. על פי תוכנית האב, רשויות מקומיות שיפגעו קשות ולא יוכלו לתפקד - יעברו לניהול רשות מקומית סמוכה הנמצאת במצב טוב יותר. המשטרה תקים מרכז מידע ארצי לריכוז נתוני נעדרים וחללים.

לדברי השר בני בגין, האחראי על ריכוז הטיפול במוכנות לרעידת אדמה מטעם הממשלה, תוכנית האב היא חלק משורת צעדים שנעשו לאחרונה בעניין. בגין הזכיר גם את התרגיל הגדול שמתכוון פיקוד העורף לערוך בעוד כמה חודשים ובו תתורגל מוכנות לרעידה גדולה. "אנחנו גם פועלים ליישום החלטת הממשלה להפעלת מערכת התראה מוקדמת שתהיה מבצעית עד שנת 2014", הוסיף בגין. מדובר במערכת שתקלוט בזמן אמת מידע על רעידת אדמה אפשרית מתחנת סיסמיות ותשדר התרעה לאזורים שעלולים להיפגע מגלי ההרס. מערכת כזו יכולה להעניק התראה של עשרות שניות (לפי המרחק ממוקד הרעידה), זמן שיספיק להימלט ממבנים או למנוע נזק למערכות בקרה של תשתיות חיוניות. מערכת כזו קיימת כיום כבר ב-15 מדינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ