רויטל חובל
רויטל חובל

על אף שנחשד בפלילים, יו"ר החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי, שאול מזרחי, יכהן קדנציה שלישית של חמש שנים בתפקיד. מזרחי, החשוד לכאורה בהטיית מכרזים ובלקיחת שוחד, מכהן כיו"ר החברה כבר 13 שנים. את ההחלטה קיבלו בשבוע שעבר ראש עיריית בית שאן, ז'קי לוי, נציג השלטון המקומי, ויו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצת רמת נגב, שמואל ריפמן, המייצגים את בעלי המניות בחברה. החברה למשק וכלכלה (משכ"ל) והשלטון המקומי לא הודיעו רשמית על המינוי ומתברר כי חלק מחברי הדירקטוריון של החברה כלל לא יודעים על כך.

האסיפה הכללית של בעלי המניות של החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי החליטה בשבוע שעבר למנות את היו"ר המכהן שאול מזרחי לקדנציה שלישית נוספת של חמש שנים. וזאת על אף שהקדנציה של מזרחי אמורה להסתיים רק בעוד כמה חודשים.

עיקר תפקידה של החברה למשק וכלכלה הוא לתווך בין רשויות מקומיות לקבלנים. החברה, המנהלת מכרזים עבור הרשויות ומגלגלת מיליארדי שקלים בשנה, היא פרטית למטרות רווח, והדו"חות שלה אינם גלויים לציבור. 90 אחוז מבעלותה בידי השלטון המקומי ו-10 אחוזים בידי מרכז המועצות האזוריות. היו"ר מזרחי, בן 60, חבר מרכז ליכוד, תושב גבעת זאב ולשעבר ראש המועצה ביישוב, מונה לתפקיד יו"ר החברה ללא שכר ב-1998. לפני 13 שנים הפך ליו"ר פעיל המקבל שכר של יו"ר חברה ממשלתית. כיום הוא נהנה ממעמד רם בשלטון המקומי מתוקף תפקידו ונחשב למקורב מאוד לראשי ערים החברים בדירקטוריון משכ"ל.

מזרחי נעצר על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בנובמבר 2009. הוא נחשד בקידום ענייניהם של נותני שירותים בתמורה לשוחד, על ידי הטיית מכרזים. באוקטובר 2010 המליצה יאח"ה לפרקליטות להגיש כתב אישום נגדו בעבירה של מרמה והפרת אמונים. למעלה משנתיים וחצי לאחר מכן, טרם התקבלה החלטה בתיק. באפריל מסרה הפרקליטות כי "מדובר בתיק שבו מעורבים כמה חשודים, והיחידה המטפלת עושה מאמצים להשלים את הבדיקות ולקבל החלטה בתוך פרק זמן לא ממושך". היום נמסר כי "התיק ממשיך להיבחן בפרקליטות ולאחר סיום הבחינה יתקבלו החלטות".

שאול מזרחיצילום: מוטי קמחי

השלטון המקומי לא הכחיש בחודשים האחרונים את כוונתו להאריך את כהונת מזרחי. כפי שפורסם ב- TheMarker בפברואר השנה, תנועת אומ"ץ פנתה ליו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט והיועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין, בדרישה לבחון את הארכת מינויו על רקע חקירת המשטרה וכדי לרענן שורות לאחר 13 שנות כהונה.

ז'קי לוי אמר היום ל"הארץ" כי "מבחינת החוק, אני מחזיק המניות מטעם השלטון המקומי ואנחנו פועלים על פי התקנון וההנחיות. מזרחי נמצא לקראת סיום כהונתו בעוד חודשיים וקיימנו אסיפה של בעלי המניות. להחלטה קדמה עבודת מטה שלנו, אנחנו חיים את החברה. מזרחי קיבל חברה שגלגלה מיליארד שקל וכיום מגלגלת ארבעה מיליארד שקל. הוא בחור מוכשר שמביא תוצאות והצלחה לחברה. לגבי החקירה והחשדות, כל הנושא קרה לפני שלוש שנים. ההחלטה לא אצלנו. אצלנו נבחנים על תוצאות בחברה והעובדות מדברות בעד עצמן".

לגבי השקיפות וקבלת ההחלטה בפורום של שניים, אמר לוי כי "מדובר בהתנהלות על פי תקנון. לאחר שהבעלים מקבלים החלטה, מביאים את ההחלטה לפורום הרחב. זה נחמד שרוצים להביא את זה לידיעת הציבור. הציבור יידע כשכל הדירקטוריון יכונס".

ריפמן אמר בתגובה כי "ההחלטה התקבלה על ידי בעלי המניות ובשבוע הבא הסכם ההעסקה שלו, שלא משתנה, יובא לדירקטוריון. מזרחי הביא את החברה להישגים גדולים". לגבי הטענה כי מדובר בקדנציה שלישית ויש צורך לרענן את השורות, אמר ריפמן כי "מנכ"ל טבע כיהן תקופה יותר ארוכה. כל זמן שהוא עושה את העבודה, הוא יכול להישאר בתפקידו". לגבי החשדות נגדו, אמר ריפמן : "תשאלי את המשטרה. ראית מה קרה עם אולמרט והחקירה". ריפמן לא ידע להשיב מתי אמורה היתה להסתיים כהונתו של מזרחי.

מזרחי הפנה לדוברות החברה למשק וכלכלה, שמסרה בתגובה כי "בעלי המניות אישרו את הארכת כהונתו של מר מזרחי וזו תובא לאשרור הדירקטוריון כנדרש על פי תקנות החברה. מר מזרחי זוכה לתמיכה רחבה ובלתי מסויגת מבעלי המניות לאור הישגי החברה, שאותה הוא הוביל לגידול חסר תקדים במחזורי הפעילות מ-700 מיליון ש"ח לארבעה מיליארד שקל. להזכירך, אדם בישראל הוא חף מפשע כל עוד לא הוכח אחרת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ