מחבל ניאו-נאצי שסייע בטבח במינכן: "מצטער על חלקי, התרחקתי מהאלימות"

ווילי פוס, כיום כותב ספרי בלשים פופולרי, מספר ל"הארץ" על חבירתו ל"אבו דאוד", האיש שמאחורי רצח 11 ספורטאי הנבחרת הישראלית ועל חלקו בטבח

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

הסופר הגרמני ווילי פוס, מחבר ספרי בלשים פופולרי, מצא עצמו בחודש האחרון במרכזו של מותחן בלשי שהוא הכוכב הראשי שלו. מסמכים מסווגים של השב"כ הגרמני חשפו מחדש את מעורבותו בטבח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן, שבספטמבר ימלאו לו 40 שנה.

המסמכים מאמתים מידע ישן ונשכח, שלפיו פוס היה פעיל ניאו-נאצי, שסייע לטרוריסטים הפלסטינים מארגון "ספטמבר השחור" לבצע את הפיגוע שנרצחו בו 11 חברי המשלחת הישראלית. באתר האינטרנט שלו מתאר את עצמו פוס כ"ספרן ועיתונאי" שהפך לסופר לאחר שהות ארוכה במזרח התיכון, שבמסגרתה היה מעורב ב"מלחמת אזרחים" וישב במאסר. באתר מוצג גם מבחר מספריו. האחרון נקרא "דם מריר". בעבר ראו אור גם "שער המוות" ו"רצח וסטפאליה".

הפרסום המחודש על מעורבותו בטבח הצליח לערער את שלוותו, בעיקר משום שכונה בו "ניאו-נאצי", שלא בצדק לטענתו. ב-40 השנים שחלפו מאז הוא זנח את דרך האלימות ופתח דף חדש. אלא שכמו בכל סיפור מתח טוב, העבר ממשיך לרדוף אותו, השלדים יוצאים מהארון והשדים מתעוררים מרבצם. בהתכתבות אימייל עם "הארץ" הוא גולל השבוע את סיפור המעשה.

בקיץ 1972 חבר פוס למוחמד עודא ("אבו דאוד"), אחד מראשי ארגון "ספטמבר השחור", אשר תיכנן וביצע את הטבח. השניים נפגשו בעיר דורטמונד שבגרמניה בתיווכו של פעיל ימין קיצוני מוכר. “הוא הציג אותי בפני חברי הפתח בתור חבר שאפשר לסמוך עליו", סיפר פוס.

המשימה שהוטלה על פוס היתה לרכוש כלי רכב לטרוריסטים. באחד מהם השתמש כדי להסיע את אבו דאוד ברחבי גרמניה. בין היתר, הם ביקרו בקלן, בון, המבורג ופרנקפורט, שם פגש "אבו דאוד" אנשים שונים. “אני לא יודע על מה הם דיברו, כי לא ידעתי ערבית. רק בדיעבד נודע לי שהמטרה של הנסיעות האלה היתה הכנה של הפיגוע", נזכר. למרות שכדאי להתייחס בחשדנות לגרסתו משום שטרם נחשף כל החומר המודיעיני, החומר שפורסם עד כה מאמת חלק מדבריו.

בשליחות הפתח יצא פוס בהמשך גם לקהיר. כמה ימים לפני 5 בספטמבר, היום שבו בוצע הטבח, הוא נשלח משם לפאריס כשבאמתחתו מסר כתוב בערבית. "לא יכולתי לקרוא אותו”, סיפר. "התבקשתי להעביר אותו לסטודנטים. יכול להיות שהמסר הזה היה קשור לפיגוע. אני לא יודע".

היעד הבא במסע שלו היה וינה, שם אמור היה להתלוות לאמין אל-הינדי – בכיר נוסף בארגון הטרור, שמיוחסת לו מעורבות בטבח – אשר לימים מונה לראש המודיעין הכללי הפלסטיני. אלא שהינדי, לדבריו, כלל לא הגיע למקום, ובסופו של דבר שמע פוס על הפיגוע רק בדיעבד. "כמו כולם, בטלוויזיה", לדבריו.

פוס מספק תשובות חלקיות בלבד למידת מעורבותו בפיגוע הרצחני. המסמכים של "המשרד הפדרלי להגנת החוקה”, אשר נחשפו במגזין הגרמני "דר שפיגל", מעלים חשד שפוס גם העביר לטרוריסטים נשק ששימש את מבצעי הפיגוע – טענות שאותן הוא מכחיש בתוקף. חודש לאחר מכן, באוקטובר 1972, הוא נעצר במינכן. לפי הדיווחים, ברשותו היו כלי נשק, שעמם תיכנן לבצע פיגועי חטיפה ומיקוח כדי לשחרר אסירים פלסטינים – כולל כאלה הכלואים בישראל. יעדי הפיגוע כללו, בין היתר, את הקתדרלה של קלן ובנייני ממשל ברחבי גרמניה. כאשר הוא נשאל לגבי הנשק, ואם לא שיער מה מטרת המסרים שהעביר והפגישות של דאוד, עונה פוס תשובות חמקמקות. לטענתו ניסו לתפור לו תיק, והנשק שנמצא ברשותו לא היה קשור כלל לפיגוע.

פוס נידון לשנתיים מאסר, אך זמן קצר לאחר גזר הדין שוחרר במפתיע מהמעצר. הרקע לכך היה הסכם שנחתם, לטענתו, בין גרמניה לאש"ף. הרשויות בגרמניה חששו שהפלסטינים יעשו פיגוע מיקוח לשחרורו של פוס – בדומה לזה שביצעו פחות מחודשיים לאחר הטבח באולימפיאדה כאשר חטפו מטוס לופטהאנזה כדי לשחרר את חבריהם שהיו כלואים בגרמניה.

העלילה הסתבכה אחרי הפיגוע, לדבריו, כשפעילי ימין קיצוני תיכננו להתנקש בחייו והפיצו עליו שמועות שלפיהן הוא סוכן של השב"כ הגרמני, הסי-איי-אי והמוסד. ככל הנראה, בין החברים בימין הקיצוני התגלע סכסוך הקשור בחלקו ליחסיהם עם הפתח ובחלקו בשל אינטריגות אישיות.

מגרמניה עבר למזרח התיכון. ב-1975, לדבריו, הוא נחטף בידי הפלנגות בלבנון ובמשך חודשיים הוחזק במעצר, שם עבר עינויים. "במהלך השבי קיבלתי את ההחלטה להתרחק מהאלימות. מעתה והלאה עסקתי באלימות רק בספרים שלי", סיפר.

כיום הוא מתפרנס מכתיבה. את זמנו הוא מחלק בין גרמניה לדרום אירופה. מיקום מדויק יותר הוא מסרב לחשוף. "ברור שאני מצטער על מה שקרה ומעל לכל - על המעורבות שלי", סיכם. "אני לא ניאו-נאצי ומעולם לא הייתי", הוסיף.

על כך חולק איש הטלוויזיה הרב קרוסני, שהיה העיתונאי הראשון שאיתר וראיין את פוס עוד ב-1985. "לא צריך להיות מופתעים מהחיבור בין הימין הקיצוני הגרמני ללאומנים הערביים", הוא אומר. "החל משייח חוסייני, המופתי של ירושלים ששיתף פעולה עם הנאצים, דרך המדענים הגרמנים שסייעו למצרים לפתח טילים בשנות ה-60 – ועד פוס – שסייע לטבח מינכן - יש קשר מתמשך בין שני הלאומים במישור הפילוסופי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ