המחאה החברתית מציינת שנה, הפעילים לא מאוחדים

חרף הניסיונות לאחד כוחות ולערוך עצרת גדולה אחת, יתקיימו בת"א שני אירועים בו זמנית. צעדות צפויות להיערך גם בירושלים, חיפה ובאר שבע

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

ברחבי הארץ יתקיימו בשבת הפגנות לציון שנה לתחילת המחאה החברתית. פעילי המחאה צופים כי עשרות אלפי בני אדם ישתתפו באירועים. את ההפגנות מארגנות קבוצות שונות של פעילים. חרף ניסיונות לאחד כוחות ולערוך עצרת גדולה אחת, יתקיימו בתל אביב שני אירועים בו זמנית. צעדה אחת שמארגנים פעילים בולטים תצא בשמונה בערב מחוף גורדון אל גן צ'רלס קלור. באותה שעה תצא צעדה שיזמה בימים האחרונים דפני ליף מכיכר הבימה אל קרית הממשלה ברחוב קפלן. בתשע בערב יחלו בגן צ'רלס קלור וברחוב קפלן עצרות מחאה.

אירועים יתקיימו גם בערים נוספות בארץ: בירושלים תצא צעדה בתשע בערב מגן הסוס אל הכנסת; בחיפה יתכנסו הפעילים בשבע וחצי בשדרות בן גוריון למרגלות הגנים הבהאים, ויצעדו משם אל כיכר מאירהוף; בבאר שבע תחל צעדה בתשע בערב ממרכז המורים ברחוב רגר אל גן הניצחון בשכונה י"א. אלפים רבים אישרו בפייסבוק את בואם להפגנות.

"המדינה בוערת כבר שנה, אבל הממשלה מתעלמת ומזלזלת בנו", נכתב בעמוד הפייסבוק של הצעדה לאורך חופי תל אביב. "העם זועם וקורס תחת הנטל ומנגד הממשלה ובעלי ההון מגלגלים עסקים כרגיל. לאחר שמאות אלפי אנשים יצאו לרחובות בהמוניהם, בצורה שלא התרחשה בשום מדינה בעשרות השנים האחרונות, עדיין אין שינוי".

עוד מוסיפים מארגני האירוע: "אנחנו העם בישראל לא נחכה עוד הרבה זמן. לאנשים שמפונים מהבתים שלהם אין זמן לחכות. לאנשים ששולחים את ילדיהם לבית הספר בלי יכולת לתת להם ארוחה חמה או ספרים אין יכולת לחכות. לעובדי הקבלן חסרי הזכויות אין יכולת לחכות. לאנשים המוגדרים כמעמד ביניים, אבל נאנקים תחת נטל יוקר המחייה אין יכולת לחכות. לקשישים אין יכולת לחכות. האנשים האלה הם אנחנו. ואנחנו דורשים צדק חברתי".

הפגנת המיליון בקיץ שעבר

בקרב פעילי המחאה יש מי שמביעים אכזבה מפיצול הכוחות בתל אביב. לדברי פעיל מרכזי, שאינו מעורב בארגון ההפגנות בשבת, הפיצול מעיד על כיוון לא טוב שאליו פנתה המחאה, הכולל תככים, אגו ויצרים אישיים רבים. "לאירוע שלנו קוראים 'צעדת המיליון'. זה אירוע אחד מתוך סדרה של אירועים ואנחנו עובדים על זה כבר שלושה חודשים", מסביר אמנון דפני, ממארגני הצעדה לאורך הטיילת. "ממש לפני כמה ימים דפני ליף פתחה את האירוע של ההפגנה בקפלן. ניסינו לגרום לה לבוא ולהיות חלק מאיתנו ולא כל כך הצלחנו. אין לנו משהו נגד האירוע השני, זה בסדר שיהיו שני אירועים. מה שחשוב זה שאנשים יצאו לרחובות".

הוא מדגיש כי הצעדה מתואמת עם המשטרה ומארגניה מתנגדים לכל שימוש באלימות. לדבריו, הם אף קיבלו אישור להקים מאהל ארעי בגן צ'רלס קלור. "לא יהיו במות גבוהות ואומנים גדולים, זו מחאה יותר עממית. זה הקו שאנחנו רוצים – מלמטה. להביא פרצופים חדשים ולעשות שינוי, טוויסט, ממחאת 2011 שהיו לה צבעים מאוד מסוימים", מוסיף דפני. "זה תאריך סימבולי – שנה למחאה. אנחנו רוצים להעביר מסר מאוד ברור וממוקד שהבעיה היא יוקר המחיה, הבעיה היא דיור כזכות בסיסית שמגיעה לכל אזרח במדינה. אנחנו נדגיש בפני הממשלה שחובתה לשרת את האזרחים לא פחות מחובת האזרחים לשרת את המדינה".

בהודעה לעיתונות שהוציאה הערב, כתבה דפני ליף: "14 ביולי הוא יום מיוחד, שמסמל התעוררות אזרחית בישראל. לאחר שנה ארוכה של מאבק ממושך, בשבת הקרובה נציין שנה להוצאת האוהל הראשון. רבות דובר בתקשורת על אגו ואינטרסים מפוצלים, והדיון הוסת מהמצוקות של החברה הישראלית. במת העצרות הפכה מוקד לחיכוכים מתוך הצורך של כולם להשמיע את קולם. לכן, במוצאי שבת הקרוב לא תהיה במה מרכזית, אלא חמש במות קטנות ברחוב קפלן, שיהוו פלטפורמה שוויונית לכל המאבקים והארגונים השונים במטרה להחזיר את השיח לגובה העיניים". בהודעה מופיעים שמותיהם של ארגונים חברתיים רבים שאנשיהם מתכוונים להשתתף בהפגנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ