עופר אדרת
עופר אדרת

"האם היה כשלון בהופעת ספורטאינו במשחקים?" - בשאלה כבדת משקל זו עסקה לפני 60 שנה ועדת בירור ממשלתית שהוקמה לאחר שהמשלחת הישראלית הראשונה לאולימפיאדה חזרה מהלסינקי בידיים ריקות.

ערן רופלידיס, האחראי על הקשר בין משרד ראש הממשלה לארכיון המדינה, ביקש לאחרונה מהגנזך לשלוף מהמדפים את הדו"ח ההיסטורי, שחיברה ב-1952 "הוועדה לבירור פרשת הופעתה של משלחת ישראל באולימפיאדה ה-15".

השבוע, כשראש הממשלה נתניהו בירך את המשלחת לאולימפיאדת לונדון, הוא הרגיע את חבריה: "אנחנו לא עושים ועדת חקירה, אלא שולחים אתכם עם רוח גבית הכי גדולה שאפשר". ומה היו מסקנות הוועדה לפני 60 שנה? "העובדה שלא זכינו באף אחד מהמקומות הממוינים אינה בבחינת כשלון. במיוחד יש להעיר, שאין לצפות שבהופעתנו הראשונה נוכל להגיע להישגים גבוהים, העתידים לבוא רק לאחר שנים רצופות של פעולה מתמדת".

חברי המשלחת לאולימפיאדת הלסינקי ב-1952צילום: פריץ כהן, לע"מ

הוועדה פירטה את הישגי המשלחת ובהם המקום התשיעי בקפיצה למים, שהשיג יואב רענן; המקום ה-18 מתוך 70 של המרוץ למאה מטרים, ששייך לדוד טבק; וקבוצת הקליעה, אשר "עם חוסר כל ניסיון ומסורת של השתתפות בהתחרויות בין לאומיות, שיפרה בהרבה את רמתה והשיגה מקומות שונים הקרובים לאמצע הטבלא".

אלא שהיתה לה גם ביקורת. לגבי קבוצת הכדור-סל (כך במקור) נכתב כי "הגיעה כתוצאה מאימוניה לרמה בין לאומית, אך לא הצליחה לגלות את כוחה בכל משחקיה. עוד צוין כי, "היחסים בין המאמן לבין חברי הקבוצה לא הניחו את הדעת. יש להצטער על כך שהנהלת המשלחת לא עשתה בעוד מועד ליישור ההדורים".

בסיכומו של דבר, המליצה הוועדה להימנע משליחת ספורטאים לא מיומנים לאולימפיאדה הבאה. חלקם, לדבריה, "לא הגיעו בשעת המבחן המוקדם בארץ לרמת המינימום הנדרשת להופעה באולימפיאדה ואי-אפשר היה לקוות להישגים משביעי רצון מצדם".

הוועד האולימפי הישראלי לא נותר חייב, ובתגובתו התלונן על כך שהוועדה לא "נזפה במפיצי הדיבות וההשמצות ‘ובמיוחד' באותם עיתונאים שבצורה משפילה. הרבו לכתוב על ‘פשעי הלסינקי'". התגובה נחתמה בנימה אופטימית: "כעת הצבור והעיתונות יתנו סוף סוף את ההערכה הראויה למפעל החשוב של השתתפותנו הראשונה באולימפיאדה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ