מכל האמוניה המסוכן בחיפה יפונה בשנת 2015

לראשונה מסר המשרד להגנת הסביבה תאריך יעד לפינוי המכל, המאחסן 14 אלף טונות אמוניה - תרכובת רעילה ביותר. מפעל חדש מתוכנן לקום בדרום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

לראשונה מאז הקמת מכל האמוניה במפרץ חיפה, לפני 25 שנה, נקב המשרד להגנת הסביבה בתאריך לפינויו - שנת 2015.

במארס השנה הוחלט במשרדי הגנת הסביבה והתמ"ת להקים מפעל לייצור אמוניה מגז טבעי בישראל במישור רותם בדרום הארץ, כחלופה למכל האמוניה במפרץ חיפה, המאחסן 14 אלף טונות אמוניה מיובאת.

כאחד מלקחי מלחמת לבנון השנייה הוחלט לבחון העתקה של המכל מחיפה, בשל הסכנה שיוצר מצבור אמוניה כה גדול ליד בתי מגורים. אבל בהחלטה לא נקבע לוח זמנים לפינוי המכל ולהקמת החלופה.

מכל האמוניה במפרץ חיפהצילום: חגי פריד

העמותה הסביבתית צלול פנתה למנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, אלונה שפר-קארו, שהודיעה לה כי תאריך היעד שנקבע הוא 2015, ושבכוונת המשרד לעדכן את תנאי מתן היתר רעלים למפעל חיפה כימיקלים ולקבוע לוח זמנים להפסקת השימוש בו.

בה בעת, במשרד להגנת הסביבה התקבלו יותר מעשר פניות של יזמים ובעלי עניין שביקשו להקים את המפעל לאמוניה בדרום. לפי לוח הזמנים המוצע, המדינה תיזום עד סוף החודש הטבות ליזם המפעל, במסגרת החוק לעידוד השקעות הון, ובהן הטבות מס ומענק הקמה, ותחייב אותו להפעיל את המפעל עד שנת 2015.

עד סוף השנה ייבחר יזם במכרז, ורק לאחר שיוקם המפעל יפונה מכל האמוניה בחיפה.

ההחלטה לקבוע את שנת 2015 כתאריך פינוי אינה מספקת את עמותת צלול. לדברי דליה טל, מנהלת קמפיינים בעמותה, "מהמתווה של משרדי הממשלה עולה שהפתרון למכל תלוי בחברות פרטיות, שברצותן יקימו את המפעל וברצותן לא. משמעות הדבר, שיש סיכוי סביר שהמפעל לא יקום, והמכל ימשיך לאיים על תושבי חיפה".

לדברי דליה טל, "המשרד להגנת הסביבה צריך לקבוע שגם אם המפעל לא יקום עד 2015, המכל יפונה. את ההחלטה הזאת יש לעגן בהחלטת ממשלה ובהחלטת בית משפט. עד שהמפעל יוקם והמכל יפונה חייבים לעשות כל מה שאפשר כדי להקטין את הכמויות האמוניה במכל למינימום".

המלצת המשרד להגנת הסביבה נשענת על דו"ח מקצועי שבחן אפשרויות להעתקת המכל. בסופו הומלץ להקים מפעל לייצור אמוניה שישמש את התעשייה המקומית ויהיה גם מלאי חירום של ישראל. נשקלה חלופה להקים שני מכלי אמוניה, בחיפה ובאשדוד, ולפזר את הסיכון, וחלופה הקים מכל משותף עם הירדנים.

מכל האמוניה במפרץ חיפה הוקם בשנת 1986, על ידי חיפה כימיקלים, חברה ממשלתית שהופרטה ונמצאת היום בבעלות משפחת טראמפ האמריקאית. המכל סטה מהיתר הבנייה, ועד היום הוא פועל ללא רישיון עסק. על כך מתנהל היום משפט בבית המשפט השלום בחיפה.

המכל בחיפה הוא הגדול מסוגו בישראל ומשמש מאגר העיקרי של האמוניה - תרכובת חנקן ומימן רעילה ביותר - שהיא מרכיב חיוני בתעשייה הכימית והביולוגית. משתמשים בה בעיקר לייצור דשנים, חומרי נפץ ופולימרים. במכל היא נשמרת בהקפאה עמוקה של 32 מעלות מתחת לאפס, במצב נוזלי. בתנאי לחץ וטמפרטורה רגילים היא תהפוך במהירות לגז.

מדענים מהטכניון ואנשי פיקוד העורף לשעבר אמרו, שפגיעה ישירה במכל, בין אם בטרור, נפילת טיל או אסון טבע, עלולה לגרום למות עשרות אלפים מתושבי מפרץ חיפה.

הביקורת על המכל גברה לאחר המלחמה לבנון השנייה והקמת ועדת הרצל שפיר, שהמליצה לבחון מיגון עילי של המכל מחשש לפגיעת טיל ישירה, ולאסור על כניסת אוניות נושאות אמוניה לשטח ישראל בעת מלחמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ