חוקרים מנסים לפרש כיצד נבראה חוה

בספר בראשית נכתב כי אלוהים ברא את חוה מאחת הצלעות שלקח מאדם. ביולוג מאוני' פנסילבניה יצא למסע אחר משמעות המילה "צלע", וחזר עם תשובות מפתיעות

פייר ברתלמי, לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פייר ברתלמי, לה מונד

בספר בראשית כתוב שאלוהים הטיל תרדמה על אדם, לקח את אחת מצלעותיו וברא ממנה את חוה. "ויפל ה' אלוהים תרדמה על האדם, ויישן. ויקח אחת מצלעותיו, ויסגור בשר תחתנה. ויבן ה' אלוהים את הצלע אשר לקח מן האדם לאשה, ויביאה אל האדם". התיאור בספר בראשית לא מצא חן בעיני סקוט גילברט, פרופסור לביולוגיה בקולג' סוורת'מור, שבפנסילבניה. לדברי המדען, מוזר שאלוהים בחר בעצם חסרת כל ייחודיות סמלית, וביצע בהרדמה פעולה חשובה כמו יצירת אשה. יתרה מזו, טוען סקוט, אילו מספר העצמות בגוף הגבר היה שונה מזה שבגוף האשה, סיפור כזה היה צריך להסביר את הסיבה לכך. אך המספר אינו שונה.

גילברט פנה אל ציוני זוויט, מומחה לספרות תנ"כית ולשפות שמיות באוניברסיטה היהודית של לוס אנג'לס, שהסביר לו כי משמעות המלה העברית "צלע" היא גם "צד"(למשל, צלע הר), אך היא יכולה לקבל גם משמעויות נוספות כגון קורה או עמוד, ובקצרה, מבנה תמיכה. לזה בדיוק ציפה סקוט גילברט, משום שהיה לו רעיון לגבי העצם שאלוהים לקח מהגבר ואשר חסרה לו עד היום.עצם זאת נקראת baculum, עצם קטנה באיבר שסבא שלי נהג לכנות "מוט" או "שרביט". באיבר הזה מצוידים זכרים אצל יונקים רבים בהם, השימפנזים והגורילות. זוהי עצם, שבזמן קיום יחסי מין, חודרת לאיבר המין הגברי ומסייעת לו להשיג במהירות זקפה בלי שכל המערכת ההידראולית, שעליה מתבססת ההתרבות, תיכנס לפעולה.

הגבר איבד את העצם היעילה הזו בשלב כלשהו באבולוציה, והקדמונים שחיו לצד בעלי חיים היו מודעים למחסור הזה. לדעתם של גילברט וזוויט, הסיפור על יצירת חוה יכול להסביר את המחסור המסתורי הזה וייתכן מאוד שצלעו של האדם הראשון, נלקחה ממנו ממקום שונה לגמרי.

גילברט שמר לסוף את הטיעון האנטומי המשכנע ביותר. בפסוק כתוב "ויסגור בשר תחתנה", כלומר, בתום הניתוח, היו תפר וצלקת. בגוף הגבר יש תפר נפלא לאורך איבר המין הגברי, ואם התיאוריה נכונה אפשר להבין טוב יותר מדוע אלוהים הרדים את אדם הראשון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ