משה סילמן שהצית עצמו חילק מכתב: "ישראל שדדה אותי"

אחיינו של הפעיל שהצית את עצמו בהפגנה לציון שנה למחאה סיפר כי ניסה לקבל עזרה מהמדינה לאחר שהפסיד את כספו, לקה באירוע מוחי ונזרק מביתו

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

משה סילמן, פעיל המחאה החברתית שהצית את עצמו בהפגנה ברחוב קפלן בתל אביב הלילה (שבת), פונה לבית החולים איכילוב כשהוא פצוע קשה וסובל מכוויות ברוב חלקי גופו ומשם הוחלט להעבירו לבית החולים שיבא כשהוא מורדם ומונשם. לפני שהצית את עצמו הוא חילק למפגינים סביבו עותקים של מכתב שנפתח במילים "מדינת ישראל גנבה אותי ושדדה אותי. השאירה אותי חסר כלום" (בתמונה). לאחר שפונה סילמן לבית החולים, החלו המפגינים באופן ספונטני לקרוא בקול את המכתב שהשאיר אחריו במקום שבו הצית את עצמו, מול בית סוקולוב ברחוב קפלן. אחיינו סיפר כי הוא בן 52 ומתגורר בחיפה.

ד"ר בני מייליק, רופא בכיר בכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב סיפר כי "הגיע אלינו פצוע כוויה במצב קשה ייצבנו אתו והעברנו אותו לחדר הטראומה. הוא הגיע ודיבר איתנו. כעת הוא במצב יציב, מורדם ומונשם ומועבר לבית החולים שיבא, עם כוויות בכל חלקי גופו. לא נראה שיש לו פציעות נוספות מלבד הכוויות".

עופר, אחיינו של סילמן, סיפר כי מדובר ב"בן אדם שעבד כל החיים שלו, היתה לו חברה לשינוע. ביטוח לאומי התלבשו עליו והוא נשאר עירום מהמדינה הזו. שילם כל החיים שלו מסים ונשאר עירום. הוא בן 52". האחיין הוסיף וסיפר כי "הוא גר אצל סבתא שלי, היא נפטרה. אבל אז הוציאו אותו מהבית והוא נזרק לרחוב. לפני שנה הוא כבר ניסה להתאבד באמצעות בליעת כדורים. הוא ניסה לדבר, ואבא שלי ניסה לדבר איתו, הוא דמות מוכרת בחיפה. הוא בן אדם מאוד טוב, אבל פשוט גמרו אותו – ביטוח לאומי גמרו אותו. לא קיבל עזרה מהמדינה, לא קיבל עזרה משום מקום. קיבל אולי 700 שקלים מהמדינה לתרופות".

משה סילמן מפונה לקבלת טיפול רפואי, הלילהצילום: עופר וקנין

אחד ממשתתפי ההפגנה, יונתן סהר, סיפר ל"הארץ" כי עמד לצד האיש בעת שהצית את עצמו: "ראיתי אותו מהצד עם אש ביד, היה נראה כאילו הוא מדליק דפים. שמעתי מישהו צועק 'מה אתה עושה?' הוא שפך על עצמו בקבוק דלק ונדלק מיד. לא ידעתי מה לעשות, הייתי מטר ממנו". יוזם מחאת הקוטג', איציק אלרוב, היה גם הוא עד לאירוע. לדבריו, "בבת אחת פרצה להבה ענקית ועוברים ושבים כיבו את האש באמצעות בקבוקי מים".

אריק אשרמן, פעיל חברתי שהשתתף בהפגנה בירושלים, סיפר כי הוא מכיר את סילמן. לדבריו, "החבר'ה של חיפה מנסים לעזור לו כבר כמה חודשים. לפני כחודש הוא קיבל שלילה סופית ממשרד השיכון לדיור ציבורי". הוא טען כי הפעילים ניסו לפנות בשמו לעיריית חיפה שתעזור לו לקבל דיור, אולם המאמצים כשלו.

מארגון החזית החיפאית, בו היה פעיל סילמן נמסר כי "יש לזכור כי האש שהצית משה אינה להבה של מצוקה אישית בלבד, זהו סמל למצוקתם של רבים אחרים שאנו מקווים שלא ייאלצו לפנות לפתרון קיצוני זה, בכדי לפתור את מצוקתם". בהודעת הארגון נכתב עוד כי הפצוע: "איבד את כל נכסיו והתגורר בשנה האחרונה אצל חבר. הוא פנה מספר פעמים לעמידר בכדי לקבל פתרון דיור אך נענה בשלילה ובזלזול - משום שבעבר היתה דירה בבעלותו. כאשר איים בפני פקידת עמידר כי ינקוט בצעדים קיצוניים ויפגע בעצמו, נענה 'שרק לא יעשה את זה במשרדי עמידר'".

מכתבו של משה סילמן

עופר ברקן, אחד מפעילי המחאה בחיפה, סיפר שסילמן היה פעיל במחאה החיפאית עוד מהקיץ שעבר: "הכרנו אותו בקיץ שעבר, אדם עם סיפור חיים נורמטיבי לחלוטין, שהתגורר בתל אביב אבל עסק השליחויות שהיה בבעלותו, קרס כלכלית. הוא הפך להיות נהג מונית ולפני כשנתיים עבר אירוע מוחי והפך למובטל. הוא עבר מת"א לחיפה כי לא יכל לממן את החיים בעיר. המדינה סירבה להכיר לו בדיור ציבורי והוא קיבץ נדבות. בשלב מסוים הוא עבר לגור בדירת חדר בשכונת הדר בחיפה אבל אז הכסף שוב נגמר לו. הוא איים לא אחת גם בפני ועדות משרד השיכון וגם בפני עמידר שישרוף את עצמו מולם, והם שוב ושוב דחו את הבקשה שלו. בשנה שעברה הוא דיבר רבות על כך שחיכה למהפכה הזאת. דיברתי איתו אתמול והצעתי שנפיץ את הסיפור שלו ברשתות החברתיות והוא הסכים. הרגשנו שהוא לקראת מעשה, אבל לא ידענו". לדברי חברו, בשנה שעברה הוא ישן במאהל בכרמל בחיפה והוא התגורר לבדו, ללא בני משפחה.

לדברי הרבה עידית לב מארגון "רבנים לזכויות אדם", שמלווה אותו כמה חודשים, "האירוע המוחי זיכה אותו בקצבת נכות זעומה, שלאחר מכן עלתה מעט ומגיעה כיום ל-2,500 שקלים בחודש". לדברי לב, הוא אינו מקבל מהמדינה סיוע בשכר דירה, משתי סיבות: הראשונה – מפני שבעבר היתה דירה בבעלותו, והשנייה היא המשפט שעדיין מתנהל על הזכויות לדירת אימו. לפני כשנה חבר התיר לו להתגורר בדירה שבבעלותו בחינם למשך שנה, אולם בשבוע הבא הוא היה צפוי להיזרק לרחוב. לדבריה, "הוא לא היה מוכן לעבור להתגורר ברחוב. הוא אמר 'אני לרחוב לא אגיע'". לב הוסיפה כי הוא יהיה זכאי לקצבה גדולה יותר מהמדינה רק אם יהיה חסר בית. "למה אדם צריך להגיע למצב הזה?", אמרה, "איזה מין סדר מעוות זה שאדם צריך להגיע קודם לרחוב כדי לצאת ממנו" .

צפו בסרטון בו תועד הפעיל מצית את עצמו (מתוך עמוד הפייסבוק של המשטרה)

השתתפו בהכנת הידיעה: יניב קובוביץ, רויטל חובל, עוז רוזנברג, אילן ליאור וטלילה נשר

עוד בנושא: מפגין הצית עצמו במהלך הפגנה בתל אביב | שנה למחאה: אלפים הפגינו בכמה מוקדים בארץ | בין תוניסיה לישראל: הטרגדיה האישית שהופכת לסמל המחאה | שנה למחאה: ציון לא מספיק ליישום דו"ח טרכטנברג | עצה מ"דני האדום": "התאחדו ורוצו לכנסת" | הרוסים אומרים "דא" למחאה החברתית | להסתכל למחאה החברתית בעיניים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ