חתן פרס ישראל, פרופ' שלמה בנטין, נהרג בתאונת דרכים בארה"ב

משאית פגעה בבנטין, חתן פרס ישראל בפסיכולוגיה, כשרכב על אופניו בברקלי, קליפורניה

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

הפרופ' שלמה בנטין, חתן פרס ישראל לשנה זו (תשע"ב), נהרג שלשום בברקלי, קליפורניה, לאחר שמשאית פגעה בו בעת שרכב על אופניו. הוא היה בן 65 במותו. בנטין, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית, נחשב אחד מהמדענים המובילים בעולם בתחום הנוירופסיכולוגיה הקוגניטיבית, וידוע גם בתרומותיו המחקריות היישומיות, החל משיפור לימוד הקריאה בישראל וכלה בשיפורים ברפואה הקלינית.

בנטין נולד ב-1946 ברומניה, ובגיל 12 עלה לישראל עם משפחתו. הוא התחתן עם חברת ילדות, מירי, ונולדו להם שלושה ילדים. הוא החל בלימודי פסיכולוגיה ומתמטיקה באוניברסיטת תל אביב, ולאחר שסיים את לימודיו בהצטיינות, המשיך לתואר שני בביולוגיה של התנהגות בטכניון. משם המשיך לבית החולים בהדסה עין כרם, שם ניהל את המעבדה לפסיכופיזיולוגיה של האדם. במקביל למד לתואר דוקטור בנוירוביולוגיה. ב-1983 התמנה בנטין למרצה בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית, וב-1987 למרצה בכיר. בתחילת שנות ה-90 מונה לפרופסור חבר במחלקה לפסיכולוגיה, וב-1994 מונה למשרת פרופסור מן המניין.

ועדת פרס ישראל נימקה את זכייתו השנה ב"תרומתו המדעית הגדולה למדע הפסיכולוגיה בכלל ולמדעי הפסיכולוגיה הקוגניטיבית והנוירופסיכולוגיה בפרט... אחד המאפיינים המרשימים בעבודתו של הפרופ' בנטין הוא תרומה ניכרת  לתחומים בלתי תלויים שבכל אחד מהם הוא הטביע את חותמו". לאורך השנים הדריך בנטין עשרות חוקרים צעירים שהשתלבו בעולם המחקר.

בנטין תרם רבות לחקר ההבדלים התפקודיים בין שתי ההמיספרות של המוח. הוא נחשב אחד מהחוקרים הקוגניטיביים החשובים של קריאה בשפה העברית; על פי נימוקי ועדת הפרס, עבודותיו בתחום זיהוי מלים כתובות, קריאה ודיסלקציה התפתחותית "השפיעו לא מעט על התפתחות דרכי הוראת הקריאה במדינת ישראל". בין היתר פיתח בנטין סוללת מבחנים לאבחון קשיי הקריאה של הילדים הנבחנים, שבהם נעשה שימוש גם היום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ