משה סילמן: בעל עסק שנפל בשל חוב לביטוח הלאומי

סילמן, שהצית עצמו אמש בת"א, היה בעליה של חברת שינוע שפשטה את הרגל. מאז הדרדר מצבו ובשבוע הבא היה עליו לפנות את דירת החדר בה התגורר

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

באוקטובר הקרוב יציין משה סילמן, שהצית עצמו אמש במהלך ההפגנה אמש ברחוב קפלן בתל אביב, עשר שנות מחאה פרטית. את נקודת המפנה בחייו הוא רואה ביום ה- 8 באוקטובר 2002: המוסד לביטוח לאומי הגיע לעסק שלו ועיקל אחת מארבע משאיות ששימשה אותו לעסק שבבעלותו, "מיקה שינוע", שעסק בהובלות סחורה. הסיבה לעיקול הייתה חוב של 15 אלף שקלים. הוא שילם שליש מהחוב כדי להסיר מעליו את חרב העיקול אבל אז נדרש לשלם 1,200 שקל בגין עלות הגרירה של המשאית. באותה עת המוסד לביטוח לאומי שבת ולטענתו של סילמן, הוא לא הצליח לשחרר את המשאית ועסקיו התמוטטו.

שש שנים לאחר האירוע, סילמן החליט לתבוע את הביטוח הלאומי והגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעת נזיקין בגובה שמונה מיליון שקלים. הוא טען שנגרמו לו נזקים בגובה מיליונים בעקבות תפיסת משאית. אלא שכדי להגיש את התביעה, נדרש סילמן, לשלם אגרה לבית המשפט. בשל מצבו הכלכלי, ביקש פטור, אך סורב והתביעה נגנזה.

סילמן, 57, נולד בישראל לאב ניצול שואה. הוא התגייס לצה"ל ובהמשך שוחרר ממנו, אך בהמשך פנה לגיוס חוזר ושירת גם בסדיר וגם במילואים. במשך השנים עבד בעבודות מזדמנות ולאחר מספר שנים בהן התגורר בארה"ב, הקים עסק לשליחויות ולראשונה בחייו החל להשתכר באופן יציב ונכנס למחויבות. לקראת סוף שנת 2000, עם פרוץ האינתיפאדה, נפגע הענף וסילמן העביר את עסקיו למחסן קטן יותר והעביר את משרדיו לביתו ברחוב יפת 15 ביפו. בהמשך הסתבר לו כי האזהרה של הביטוח הלאומי נשלחה לכתובתו הקודמת ברחוב יונה הנביא 18 בתל אביב והוא לא היה מודע אליה. ב- 2005 נדרש לפנות את הדירה עם קריסת עסקיו.

בניסיון לשקם את עצמו החל סילמן לעבוד כנהג מונית, אולם הוא התקשה להתפרנס בכבוד. בתצהיר שצירף לתביעת הנזיקין שהגיש, בגיבוי אסמכתאות, כתב כי במהלך 2007 הרוויח 4,150 שקלים ובשליש השנה הראשון של 2008 שכר של 5,525. עם הידרדרות מצבו הכלכלי, חשבון הבנק שלו עוקל, כל חסכונותיו, לרבות תוכניות החיסכון וביטוח החיים, עוקלו או מומשו במסגרת הסדרי חוב. רכושו היחיד היה רכב ישן מסוג פולקסוואגן פולו ששימש אותו לעבודתו כנהג מונית. חובותיו נאמדו במאות אלפי שקלים. אמו, שהייתה ערבה לחובותיו, נותרה אף היא ללא חסכונות. כדי לא להפסיד את הדירה שבבעלותה, העבירה אותה ללא תמורה לשתי בנותיה. על כך כתב רשם בית המשפט, שדחה את תביעתו של סילמן נגד הביטוח הלאומי: "מי שנוהג בדרך זו של הברחת רכוש, אינו יכול להישמע לאחר מכן בטענה שלא נותרו בידו אמצעים כלכליים למימון אגרת תביעה".

משה סילמןצילום: רפרודוקציה: פייסבוק

בסטטוס בפייסבוק שפרסם במארס השנה, קרא סילמן לארגן הפגנות מול הביטוח הלאומי וכתב: "אני חושב שלקראת הבחירות של מנכ"ל חדש לביטוח הלאומי, כשמו לא הוא , (הביטוח האנטי סוציאלי הלאומי) שמן הסתם במשך עשרות שנים גרם לכמות העוולות , הכי גדולה שאיזה ארגון ממשלתי גרם אי פעם לאזרחי המדינה המוחלשים ,וממשיך יום יום בעבודתו האנטי סוציאלית , לארגן הפגנות מול סניפי הביטוח הלאומי ,כארגון אנטי סוציאלי כראש וראשון למעוולים , שמתנהג כחברת ביטוח פרטית מהגרועות ביותר , ולא כביטוח סוציאל לאומי".

לכתב התביעה צירף סילמן מכתבי תודה והוקרה של לקוחותיו. באחד מהם נכתב כי מיקה שינוע מעבירה ציוד לחברות כמו אופיס דיפו, כור, עתיד ועוד. גיא הירש, מנהל מרכז הזמנות בחברת CMS כתב על סילמן: "לאורך השנים לא נתקלנו מעולם בבעיות עם המוביל, ההיפך הוא הנכון, השירות לו זכינו הצטיין תמיד באמינות, דייקנות, עמידה בזמנים, מוסר עבודה גבוה וייצוג בכבוד של החברה מול קהל לקוחותיה". מכתב נוסף נשלח על ידי שמעון חיון, מנכ"ל חיון מחשבים בע"מ, שהעיד עליו כי "חברת ההובלה שבבעלותו מבצעת את תפקידיה על הצד המעולה ביותר ולשביעות רצוננו המלאה. היחס המעולה, טיב העבודה, זמינות והמחיר מעמידים אותו בשורה אחת עם חברות הובלה בעלות שם ואף מאפיל עליהם. מומלץ בחום".

מכתבו של משה סילמן

לפני כשנתיים אמו של סילמן מתה. דירתה עוקלה ובנותיה הגישו תביעה לבית המשפט בטענה שהירושה מגיעה להן. לאחר דחיית הערעור של סילמן ועם מות אמו, חלה הידרדרות במצבו הבריאותי, בנוסף למצבו הכלכלי. הוא עבר אירוע מוחי והחליט לעבור להתגורר בחיפה כשהוא נשען על קצבת נכות בגובה 2,300 שקל. יחד עם זאת, הביטוח הלאומי הכיר לו רק ב-50% אובדן כושר עבודה. הוא היה חסר כל, אחיותיו סייעו לו ודאגו לו לאוכל והוא פנה לבקש כי יכירו בו בדיור ציבורי, אך נדחה שוב ושוב. כשהתאשפז אמר לרבה עדית לב, שסייעה לו בחיפה, כי "מצבו מצוין כי הוא בבית החולים והוא מקבל שלוש ארוחות ביום". בדצמבר הסתיימה התקופה בה היה זכאי לקבל קצבה, ובמאי חזר אחרי מאמצים רבים לקבלה. חבריו מספרים כי ניסה למצוא עבודה, אולם רישיון הנהיגה שלו נשלל בשל החובות, כסנקציה שהפעילה נגדו ההוצאה לפועל.

לפני כשנה, עם פרוץ המחאה החברתית, נהג להגיע לכל ההפגנות ולקח חלק פעיל במחאה בתל אביב. אמש, כשנודע דבר האסון, התחוור לכולם מדוע לא ראו את פניו בהפגנה החיפאית שהתקיימה במקביל להפגנה בתל אביב. הוא התגורר בחיפה בדירה של מכר, שהסכים לאפשר לו לגור בחינם בדירת חדר ברחוב מעלה השחרור. בשבוע הבא היה אמור לפנותה והתבטא בפני חבריו בחיפה לא אחת שהוא לא מוכן להגיע לרחוב.

בסטטוס בפייסבוק באפריל האחרון כתב: "אני רוצה לספר לכם מה שעובר עליי עכשיו. הבוקר איבדתי את שיווי המשקל למזלי נפלתי על המיטה, ולא נפגעתי למזלי. כל היום היה סחרחורת. כשבבוקר איבדתי לגמרי את השליטה על שיווי המשקל שלי , נסעתי למיון רמב"ם, עשו לי פעמיים סיטי, שללו אירוע מוחי... (הרופאה) אומרת שזה אולי בגלל האוזן ורוצה לשחרר אותי הביתה , והיא אומרת שבקופת חולים יטפלו, ולא רוצים לטפל בי, אלא מה, אני מפחד ללכת הביתה, אני חי לבד, ואני מפחד ללכת הביתה. הם מתעקשים להוציא אותי מבית החולים ללא עזרה רפואית, הם גם מאיימים להזמין לי משטרה, כך שבמקום עזרה רפואית, אני כנראה אגיע לבית הסוהר, אז להתראות".

צפו בסרטון בו תועד הפעיל מצית את עצמו (מתוך עמוד הפייסבוק של המשטרה)

עוד בנושא: מפגין הצית עצמו במהלך הפגנה בתל אביב | שנה למחאה: אלפים הפגינו בכמה מוקדים בארץ | בין תוניסיה לישראל: הטרגדיה האישית שהופכת לסמל המחאה | שנה למחאה: ציון לא מספיק ליישום דו"ח טרכטנברג | עצה מ"דני האדום": "התאחדו ורוצו לכנסת" | הרוסים אומרים "דא" למחאה החברתית | להסתכל למחאה החברתית בעיניים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ