סילמן לא קיבל סיוע ממשרד השיכון כי אין לו ילדים

משה סילמן הגיש מספר בקשות לסיוע בשכר דירה אולם נדחה גם משום שהייתה לו בעבר דירה שעוקלה. משרד הרווחה לא סייע משום שלא היה דייר רחוב

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

משה סילמן, שהצית עצמו אמש (שבת) במהלך הפגנה בתל אביב, הגיש בעבר ארבע בקשות חוזרות ונשנות למשרד השיכון על מנת לקבל סיוע בשכר דירה - כולן נדחו. עיון בתשובות המשרד מלמד כי בקשותיו נדחו משתי סיבות: משום שבעבר היתה בבעלותו דירה וכיוון שאין לו ילדים. הדירה שהייתה בבעלותו הועברה לכינוס נכסים לאחר שסילמן נכנס לחובות. בעקבות כך, עוקלו כל נכסיו לרבות חשבון הבנק שלו. משרד השיכון טען גם כי בשל העובדה שלסילמן היה חלק בדירה שהורישה אימו הוא אינו זכאי לסיוע. אלא שגם דירה זו עוקלה.

עו"ד בקי כהן-קשת מעמותת רבנים לזכויות אדם, שסייעה לסילמן בניסוח הבקשות למשרד השיכון, סיפרה כי "עוונותיו" של סילמן היו כי הוא לא היה בעל משפחה ולא נחשב קשיש. "מבחינת המדינה הוא יכול לגור ברחוב", אמרה כהן קשת ל"הארץ". "גם מבחינת משרד רווחה, התשובה הייתה שלא יכולים לעזור לו כי הוא לא דייר רחוב. הוא הסביר שאין לו יכולת כלכלית והסיבה היחידה שהוא לא ישן כיום על ספסל בגן ציבורי, זה כי אנשים טובים ריחמו עליו. מבחינת המדינה, הוא צריך לגור ברחוב כדי שיהיה זכאי לעזרה".

כהן-קשת מסבירה שהפרוצדורה להגשת בקשה להכרה בזכאות לדיור ציבורי אינה שקופה ואינה מאפשרת למבקש להשמיע טיעוניו בעל פה. "הדרך היחידה ליצור קשר עם משרד השיכון היא באמצעות החברה המשכנת שהיא עמידר", אומרת כהן- קשת. "הפרוצדורה היא שאדם מגיש בקשה, אך בשום מצב לא נאמר לו מתי ידונו בבקשה ואין התחייבות לתת תשובה עד מועד מסוים. משה היה כל כך מיואש שבשלב מסוים, לפני כחודשיים, הוא התאשפז בבית חולים פסיכיאטרי, אז הכירו בו כבעל נכות בשיעור של 100%. בהתחלה נדחינו על ידי משרד השיכון ואז ערערנו לוועדת הערר המחוזית, בהמשך לוועדה העליונה ואז לציבורית. בכולן נדחינו בנימוקים האמורים, למרות שהוא הוכר כנכה. בתשובות שקיבלנו אין הנמקות, אין הסברים, ואנחנו לא יודעים בוודאות שהוועדה הציבורית קיבלה את המסמך שמכיר בו כנכה. צריך לזכור שלא ביקשנו דירה חלילה, רק סיוע בשכר דירה".

כהן- קשת פעילה זה שנים רבות בסיוע להגשת בקשות להכרה בזכאות לדיור ציבורי. בעבר הגישה עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, בה ביקשה לחייב את הוועדות השונות להמציא פרוטוקולים מלאים של הדיונים, לנמק את החלטותיהן ולאפשר לצדדים להיות נוכחים. בסופו של דבר, בית המשפט קיבל את הבקשה כי יש לנמק את ההחלטות ביתר פירוט.

לחצו להגדלה - מכתב התשובה ממשרד השיכון למשה סילמן

לדברי כהן- קשת, "צריך לזכור שמדובר בנהלים של משרד השיכון ולא תקנות שעברו ביקורת של הכנסת או של גוף שיפוטי. לא קבוע בחוק מי זכאי ולפיו המדינה מתקצבת את משרד השיכון, אלא הפוך. המצב הוא שהם כל פעם מקשיחים את הקריטריונים וכיום כדי לקבל דירה צריך להיות הורה לשלושה ילדים. תפקיד הוועדות הוא לתת מענה למי שאין לו מענה בנהלים. המשרד הזה צריך בדיקה מחודשת. משה סילמן היה אדם עובד, שהייתה לו דירה ועבודה וחיים יומיומיים די רגיל לאיש שפתאום לא היה לו כלום. כשהוא מצא את עצמו נופל, שום רשת ביטחון של המדינה לא חיכתה לו וגם מבחינה פרוצדוראלית לא היה שום דבר שקוף . לא יכל להופיע בפני הוועדה. לא היה שום צדק נחזה ושום הגינות הליכית".

עוד בנושא: מפגין הצית עצמו במהלך הפגנה בתל אביב | משה סילמן: בעל עסק שנפל בשל חוב לביטוח הלאומי |שנה למחאה: אלפים הפגינו בכמה מוקדים בארץ | בין תוניסיה לישראל: הטרגדיה האישית שהופכת לסמל המחאה | שנה למחאה: ציון לא מספיק ליישום דו"ח טרכטנברג | עצה מ"דני האדום": "התאחדו ורוצו לכנסת" | הרוסים אומרים "דא" למחאה החברתית | להסתכל למחאה החברתית בעיניים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ